Zvieratká doma: Axolotl, mlok vo vašom akváriu

Rozhodli ste sa pre neobyčajné zvieratko a oslovilo vás práve také, ktoré nikto nepozná a pripomína vám filmového predátora? Axolotl, latinsky Ambystoma mexicanum, má svoj aztécky názov zaužívaný na celom svete. Druh mloka, ktorý môže mať okrem tradičného ružového sfarbenia aj iné varianty, je zvieratkom, ktoré sa u nás udomácnilo vďaka postupného dovozu z Nemecka a Čiech pred viac ako šiestimi rokmi. Dovtedy sa mexický mlok z jediného jazera v blízkosti Mexico City u nás objavoval jedine ak v zoologických záhradách. Dnes ho nájdete aj v predajniach s akváriovými rybičkami, napriek tomu, že rybou nie je. Ide o obojživelníka, ktorý však v tejto podobe bude skôr vo vode a na súš nebude vyliezať takmer vôbec.

Ambystoma Axolotl

Ambystoma Axolotl

Mám mloka, čo teraz?
Mať klasického mloka ešte neznamená, že budete vedieť sa postarať o axolotla. Malý ružový mimozemšťan, ktorý otvára poriadne široko ústa a vidieť mu na priesvitnom tele aj žilky, či niektoré vnútornosti, si žiada možno trochu iné podmienky, než ste si mohli pri bežných mlokoch všimnúť. V zahraničí chovatelia oslávili úspechy podávaním surového hovädzieho mäsa s obsahom konkrétnych látok a prinútením biologických zmien vo zvieratku, aby sa zmenilo na viac suchozemskú formu odkázanú oveľa viac na nohy, ako plávanie. Síce v bežných slovenských podmienkach nemôžem takýto úspech a jav potvrdiť, možno sa vám bude hodiť niekoľko poznatkov, s ktorými treba pri axolotloch počítať.

  • Axolotl potrebuje živú potravu: potrebujete tak nevyhnutne neustále liaheň červov, drobného vhodného hmyzu, alebo ho chovať medzi malými rybkami, pre ktoré nebudete mať „zľutovanie“.
  • Axolotl víta klasické akváriá, prípadne možnosť zakotvenia a ochrany. V prípade hromadného útoku dravejších rýb, ktoré by v jeho akváriu byť nemali, no zväčša ho tak chovajú, potrebuje únik a skrýšu. Napríklad vo forme črepníka, alebo malej jaskyne s jediným vstupom.
  • Axolotl nesmie byť chovaný v akváriu s priveľmi silným čerpadlom vody a obsahom soli vyšším, než sú hodnoty bežného domáceho akvária.
  • Do rúk si ho veľmi neberte. Vie byť mrštný a vďaka tomu sa môže vážne zraniť. Pozor na nechty pri prechádzaní na jeho tele.
  • Ideálne kŕmenie je dva krát denne, prípadne len raz. Ísť na dovolenku a nechať starostlivosť o neho hocikomu môže byť riskantné. Dočasný zástup v starostlivosti sa nesmie báť červov, múčnych červíkov, či niťoviek, ich zápachu aj pohybu.

Stačí sa pozerať
Nakoniec mnoho menej skúsených chovateľov, ktorí nemôžu tento koníček spojiť s iným koníčkom podobného typu, upustí od záujmu chovať toto zviera. Veľmi často sa žiaľ stáva objektom záujmu len pre frajerinu a záujem zaujať priateľov, či kolegov s podobnými záujmami. Axolotl si však vyžaduje starostlivosť a určite záujem jeho majiteľa. Nejde o rybičku, ktorá môže v akváriu žiť bez záujmu aj niekoľko týždňov, než si všimnete „Aha, veď ja tu mám aj takéto niečo…“

Práva na foto obsah: stránky chovateľa http://axolotl.naetoo.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu