Hnojenie trávnika – čím hustejší trávnik, tým trvácnejší

Hnojenie trávnika je oveľa dôležitejšie, než si myslíme. Práve hnojenie totiž dodáva trávniku živiny, potrebný dusík, ale hlavne prostriedky pre bujnejší a zdravší rast. Zdravý trávnik, ktorý sa rozrastá a je hustý, je krásny na pohľad, no zároveň má niekoľko ďalších vlastností, ktorými si zabezpečíte jeho silu. Čo sa tým vlastne myslí?

Silný trávnik nedovolí burine rásť
Hustý trávnik nedovolí uchytenie buriny a vôbec neumožní náhodnému zatúlanému semienku buriny uchytiť sa a získať živiny. Hustý trávnik vytvára taktiež akýsi mini-skleník, ktorý zachováva vlhkosť vo vnútri zeleného porastu. Vlhkosť zbytočne neuniká a tak sa dá povedať, že zabezpečením zdravia trávnika si sám následne chráni svoju budúcnosť práve tým, že je zdravý a hustý.

Ako hnojiť
Hnojenie má mimoriadny význam. Tri hlavné zložky, ktoré by ste si mali pri hnojení všímať, sú dusík, draslík a fosfor. Dusík má na svedomí zelenú farbu, žiarivú a jasnú. Fosfor kontroluje činnosť koreňov a draslík využije rastlina na posilnenie schopností ďalšieho rastu v prípade kosenia. Hnojiť by sme mali na jar a v lete. Na jeseň už nehnojíme s dusíkom. Trávy by mohli byť výrazne vyťažené a takto by boli zazimované. Na jeseň a zimu používajte skôr hnojivá s obsahom fosforu a draslíka. Pre hnojenie je ideálnym počasím vlhko, prípadne hnojíme pri polievaní.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu