Ďalšia prídavná rohová zásuvka v kuchyni sa zíde. Na toto pozor!

Nedosahuje kábel a zástrčka by sa hodila z iného nenápadného priestoru v kuchyni? Prirobenie novej elektrickej zásuvky, alebo celého radu zásuviek sa v kuchyni zíde častokrát po istom čase. Počas používania spotrebičov, alebo po kúpení nového si uvedomíme, že nám chýba na jednom mieste zásuvka. V našom prípade to bolo po kúpe nového hriankovača, ktorého používanie malo zmysel na okraji ostrovčeka. Ak je takéto miesto bez prívodu elektrickej energie, je dobré popremýšľať nad tým, akými cestami sa dá prívod ukryť a dopraviť na nové miesto. Na vytvorenie nového zdroja – zásuvky, nie je nutné volať elektrikára. Sortiment rôznych predajní dnes ponúka predlžovačky aj s koncovou úpravou, ktorú je možné použiť v kuchyni a podobných priestoroch.

Rohová zásuvka v kuchyni

Rohová zásuvka, alebo zásuvky

V našom prípade sme siahli po modernom riešení. Rohová zásuvka, ktorá mimo klasický kruhový zásuvkový otvor ponúka aj priamo dve USB otvory na nabíjanie hneď dvoch mobilov. Pri výbere podobného riešenia prihliadajte na to, koľko zariadení na tomto mieste potrebujete alebo môžete mať pripojených napríklad v závislosti od priestoru na stole samotnom. Kombinácia klasickej zásuvky a USB portov môže byť riešením pri mnohých prípadoch, keď nemáte po ruke koncovku, len dátový kábel. Koncové rohové zásuvky je možné kúpiť samostatne v rôznych obchodoch zameraných na domácnosť, elektro, alebo kabeláž. Zakúpiť sa v nich dá kompletný set káblu a zásuviek. V konečnom dôsledku ste si tak zakúpili klasickú predlžovačku, ktorá na svojom konci dobre vypadá.

Ak nie je set hotový, je možné zakúpiť ho po častiach

V prípadoch, kedy vhodný dizajn nedokážete nájsť s dostatočne dlhým káblom, ktorý je možné skryť pod stolom až k zdroju elektrickej energie, prípadne skryť vo vnútri linky, riešením je zakúpenie celej sady po častiach a poskladanie v domácich podmienkach. Pri malých skúsenostiach, respektíve pri neskúsenosti je odporúčané požiadať o spojenie káblu, svoriek a konca, prípadne len nového káblu priamo na zásuvky odborníka – elektrikára, montéra, človeka skúsenejšieho.

Pri kúpe dielov samostatne: sledujte dôležitú vlastnosť – hrúbku kábla, respektíve jeho vlastnosti. Hrúbka vlákien 1,5 mm, alebo 2 mm pri silnejších. Prívodný kábel by mal byť 3 žilový kábel predlžovačky rovnakej hrúbky, ako ste si kúpili zásuvku. Pri veľkých kvalitných zásuvkách nepočítajte s najlacnejším a najtenším káblom. Kábel, ktorý nemusíte strihať, čisto len so zástrčkou EU (čiže náš klasický dvojkolík s uzemnením) je možné ľahko spojiť WAGO svorkami. Zakúpte si tie, ktoré zvládajú hrúbku kábla uvedenú na kábli, či zariadení. Dajte si pozor na zachovanie správnosti inštalácie. Nejde o náročný úkon ani u skúsenejšieho, koho požiadate o pomoc. Výsledkom je však zariadenie, ktoré privádza elektrinu na nové miesto a nie je nutné pre niečo také minúť majland, architekta, kuchynského dizajnéra, alebo meniť časť kuchyne.

Na čo určite pozor?

Pri plánovaní nášho riešenia sme si všimli niekoľko výrobkov a problémov. Bez skúseností sa nepúšťajte do elektroinštalácie. Variant pridania zdroja elektrickej energie fungujúci na spôsob dizajnovej predlžovačky ako hotové riešenie, je ľahké inštalovať. Pozor však pri spôsobe uchytenia takejto zásuvky napríklad pod linku, alebo pod stôl. Dĺžka skrutiek aby nepredstavovala riziko pre obsah linky. Vŕtanie do stien – počítajte pri ňom na rozvody elektriny, digestora, ďalších zariadení, prípadne s prítomnosťou podkladov, sadrokartónu, obkladu a podobne. Káble vedúce spodkom stola je nevyhnutné kryť v plastovej krycej lište. Ide o lacný, skladovo aj cenovo dostupný materiál rôznych hobby a elektro obchodov.

Rohová zásuvka v kuchyni

Pozor na zlyhanie predajcov a distribútorov. V niekoľkých obchodoch je možné stretnúť sa s prípadmi uvádzania názvu a vlastnosti „rohový“ aj v prípadoch, kedy nejde o rohovú zásuvku. Zásuvka, ktorá nie je prispôsobená vkladaniu do priestoru pravouhlého, nemôže byť považovaná za rohovú zásuvku. Niektorí výrobcovia (niektoré poľské značky) predávajú ako „rohové zásuvky“ aj tie, ktoré ponúkajú na všetkých troch stranách 60°, čo je pre roh nepoužiteľné. S týmto omylom predajcov a distribútorov, ako aj výrobcov, sa určite nezmierujte. AK je výrobok takto uvádzaný, určite ho vráťte ako nerohový. Vytvára totiž niekoľko rizík a problémov už hneď po inštalácii:

  • Pre používanie nerohovej zásuvky predávanej ako rohová sa vystavujete niekoľkým problémom. Možné je uchytenie len z jednej strany. Nie z oboch. Tým nie je možné zaistiť pevnosť. Pri vkladaní zástrčky do zásuvky, rovnako ako pri vyberaní, môže dôjsť k poškodeniu.
  • Vyzerá to maximálne nevzhľadne, až amatérsky. Kazí to dizajn kuchyne, alebo priestoru.
  • Vytvára priestor na prášenie, prípadne usadzovanie prachu.
  • Pod stolom môže ísť o priestor, ktorý zbytočne zachytí napríklad predmety, textil, ramienko z kabelky, či tašky, ak presúvate stoličky a pod.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu