Domáce hospodárske zvieratá prinášajú úžitok, aj drinu

Mať dnes doma domáce hospodárske zvieratá je tak trochu odvaha. Jednak sa totiž púšťate do práce so živými tvormi, ktoré majú úlohu byť vašou potravou, venujete im starostlivosť, no tiež majú svoje potreby, ktoré môžu byť neraz nadradené nad vašimi potrebami v súvislosti s nimi. Druhá odvaha súvisí s nutnosťou registrácie a tak trochu buzerácie zo strany úradov, pre ktorú sa vytráca to správne kúzlo dedinskej zabíjačky, či tradícií s ňou spojených. Mnohé z prežúvavcov nepotrebujú pre svoj život nič zásadné.

koza farma, zvieratá

Obilniny, otruby, voda a čerstvá, prípadne sušená tráva tvoria stravovanie dobytka, oviec, či kôz. Ak sa rozhodnete chovať ktorékoľvek z týchto zvierat, získate po otelení, alebo pri iných druhoch po privedení potomstva, aj zdroj zdravého prírodného mlieka. Lenže tráva v jeseni pomaly prestáva rásť, nemá dostatok živín a vaše biokosačky, ako s nadsadením radi občas voláme hospodárske zvieratá, dostávajú do tela taktiež menej živín. Už v jeseni mnoho farmárov pomaly prikrmuje senom a vďaka zásobám na zimu tak má postarané o potravu do marca či apríla, záleží podľa regiónu a sezóny opätovného zarastania lúk, či záhrad.

Chov domácich hospodárskych zvierat v obciach a vrchoch
Pri porovnávaní miest, kde je najvyššia miera chovateľstva domácich zvierat ako sú kravy, ovce, kozy, ale napríklad aj prasce, hydiny, husí a mnohého iného, súvisí tak trochu aj s formami obživy. Tam kde majú ľudia dostatok pracovných príležitostí a existuje rozvoj, miera chovateľov je nižšia. Oblasti, ktoré zápasia s vyššou nezamestnanosťou, odlivom ľudí, rozsiahlejšími pozemkami, hornatý región a všetky miesta, kde sa najčastejšie stretávame s pracovitými a trpezlivými ľuďmi viac, vo výskyte chovateľstva napredujú. Chov zvierat im poskytuje obživu, prípadne len čiastočnú obživu, využitie času, ale tiež využitie možností svojich pozemkov, znalostí a príležitostí. Menej sa s týmto trendom stretávame čím ďalej, tým bližšie k veľkým mestám a k miestam s nízkou nezamestnanosťou.

Čoraz viac je chov aj trendom
Existujú však aj ľudia, ktorí sa chovu chcú venovať z lásky k zvieratám, chcú využiť v rodine nadobudnuté schopnosti, alebo si to chcú vyskúšať. Byť sebestačný napríklad pri produkcii vajíčok, hydinového mäsa, alebo bravčového karé, má svoje výhody. Po splnení všetkých úradných povinností farmára čaká už len vlastná drina spojená s jeho chovom a starostlivosťou. Pustiť sa do chovu však nemôže človek bez trpezlivosti, násilník, človek agresívny a zvierat neznalý. V tom prípade totiž hrozia práve situácie, ktoré sú na Slovensku bežné. Verili by ste, že na západnom Slovensku sú známe prípady chovateľov kôz, či dokonca kravy, ktorí nevedeli, že v zime sa nemá ich zviera čím pásť? Mať kravu, či ovce na svojej záhrade je ideálne, ak chcete zapôsobiť ako ekológ. Človek s malou záhradou a minimálnym trávnatým porastom však vytvára problém sebe aj zvieraťu.

Pred premýšľaním nad chovom skúste zhodnotiť:
Ak zvažujete začatie chovu niektorého zo zvierat, bude možno na mieste zhodnotiť, ktorý prípad je ten váš, na čo presne chcete zvieratá chovať, kde a hlavne na čom. Pri týchto odpovediach budete mať možno viac jasno v tom, či je to pre vás to pravé.

MIESTO

životný priestor zvierat je nesmierne dôležitý. Len tak v garáži to nepôjde. Hoci majú svoju srsť, je nemysliteľné mať ustajnené kravy, či len jedinú kozu, niekde v garáži, alebo len kôlni. Miesto potrebuje možnosť výmeny podstielky, odtok moču, schopnosť čistenia výkalov. Taktiež je nutné zabezpečiť priestor pre kŕmenie, v zime dostatočnú izoláciu pred chladom a nachladnutím. Keď už bola načatá téma výkalov, počítali ste už s tým, kde bude stáť hnojisko? Áno, tá jama, do ktorej ešte pred rokmi keď spadlo nejaké nepozorné dieťa, malo historku na celý život a dnes rozprávajú o nových mobiloch a aplikáciách..

ČAS

pokiaľ si neviete ráno nájsť čas spraviť sebe raňajky a chýba k tomu aj chuť, rovno zabudnite na zvieratá. Nezaujíma ich, či chcete alebo nie, či stíhate, alebo nie. Každý deň je nevyhnutné postarať sa o ich potreby ráno, na obed aj večer. Milovníci dovoleniek potrebujú obetavú rodinu, alebo veľmi dobrých priateľov, aby boli ochotní prevziať zodpovednosť za celé dianie v chlieviku.

SKÚSENOSTI

Bez skúseností o potrebách, zdravotnom stave, prejavoch a správaní konkrétneho zvieraťa to naozaj neskúšajte.

ZÁSOBY

bývanie v byte s hospodársky využiteľným zvieraťom je nemožné. Respektíve až na pár extrémov neobyčajné a komplikované. V domoch s malou záhradou a pozemkom je to skôr risk. Ideálna je veľká záhrada s nekosenou trávou, u ktorej sa čaká na dorastanie do určitej výšky, kosenie ručnou kosou, nie kosačkou s mulčovacou funkciou (!!!) a samozrejme mimo kosenie má slúžiť na pasenie. Ak nemáte svoje, zaobstarajte si a zazmluvnite si majiteľa iného tradične nepokoseného pozemku, od ktorého si seno kúpite, alebo bezplatne záhon pokosíte za odvoz hotového sena. Je to na vás, no bez zásob na zimu, ak nemienite hrať hru na farmára len na pár mesiacov, sa do chovu nepúšťajte. Nezabudnite, že potrebujete priestor na obilniny, aj vôbec dostatočný priestor na chlievik samotný.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu