Seno pre domáce hospodárske zvieratá je povinnosť na zimu

Domáce hospodárske zvieratá ako kravy, kone, osly, ovce, či kozy, patria medzi dlhodobo obľúbené a u nás chované druhy zvierat s bohatým využívaním. Na prácu, mäso, mlieko, syry, ale aj na výstavníctvo, či insemináciu. Každé zo zvierat má svoje základné potreby, medzi ktoré patrí dostatok rastlinnej potravy. Mať doma tento druh zvieraťa si žiada veľkú časovú, priestorovú, aj finančnú investíciu. Preto ak poznáte človeka, ktorý je oddaný starostlivosti a má spokojné zvieratá, svojim spôsobom si zaslúži obdiv.

Ovce na farme a zelenej tráve

Potrebujete trávu a trávnaté plochy
Pre zaistenie dostatku potravy pre vaše zvieratá, potrebujete životný priestor a pre pasenie vhodný trávnatý porast. Zabudnite na tenké steblá okrasných trávnikov, chce to klasickú trávu, hustú burinu, alebo lúčne porasty, ďatelinové háje. Na druhej strane napríklad kozám a ovciam, ak sa podarí vojsť do vašej záhrady, prídete o všetku zeleninu a stromčeky bez rozdielu chute, farby, tvrdosti, či občas aj dostupnosti. V každom prípade, mať zvieratá tohto druhu si vyžaduje trávnaté plochy s čerstvou trávou. Naopak na zimu je nevyhnutné počítať s potrebou kŕmenia senom. Vyrobiť seno na malom priebežne konzumovanom poraste je komplikované. Preto ak nemáte zdroj, skúste siahnuť po najtradičnejších spôsoboch získania sena, ako sú napríklad:

  • susedská výmena, alebo susedský nákup. Veď nie vždy sused spotrebuje všetko svoje seno. Na Kysuciach je tradíciou v niektorých obciach, že si seno aj darujú, lebo vedia, že ho majú schválne viac.
  • susedská výpomoc a zbavenie suseda sena a zodpovednosti za nepokosený pozemok vlastnou prácou a sušením, ďalej odvozom sena. S tým sú spojené aj neudržiavané pozemky, kde klasicky po slovensky aj tak prebieha kosba a sušenie. No je lepšie vždy s vedomým majiteľa.
  • inzerciou a následným dovozom. Seno však nemá jednotný cenník, cena a aj objem je individuálna a podľa dohody. Hoci sa meria na kubické metre, zväčša ide o odhad, koľko sa vám zmestí do plachty.

TIP: seno skladujte bezvýhradne v zastrešených suchých priestoroch. Ideálne senníky sú v podkroví chlievikov. Tvoria určitú izoláciu z hora, ľahko sa s nimi narába a sú menej cieľom kún a iných neželaných návštev. Taktiež tak menej podlieha vlhnutiu.
Článok je tak trochu reakciou na plánovanie chovu určitých jednotlivcov a zistenie potreby sena až koncom jesene.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu