Konduktivita – elektrická vodivosť medu ako overenie kvality

Že je v súčasnosti v móde falšovanie potravín už veľmi dobre vieme. Elektrická vodivosť medu je zaujímavá finta, ako si overiť kvalitu kupovaného medu v podstate aj v domácich podmienkach.

Med a medík

Vodivosť medu je akýmsi ukazovateľom, ktorý ovplyvňujú minerály. Na to aby sme mohli merať presnú vodivosť sa používa 20 percentný roztok medu v destilovanej vode. Avšak pre odlíšenie niekoľkých vzoriek naraz nám postačí aj priamo med a konduktor.

Hoci sa hovorí o kvalite, nejde celkom o kvalitu

Výsledok merania elektrickej vodivosti nám môže povedať niečo o obsahu medu, ale v skutočnosti nemusí povedať nič o jeho kvalite. Stačí zmes medu s vysokými hodnotami zmiešať s roztopeným cukrom a dosiahneme v podstate rovnaké hodnoty. Vodivosť nám však skôr odhalí vlastnosti konkrétneho druhu medu, ak je vydávaný za lesný, alebo kvetový. Lesný med má vysoké hodnoty vodivosti – vyššie ako 80, kým kvetový nižšie než 80. Ponúkať kvetový med s hodnotami lesného už je však problém.

Zariadenie známe ako EC meter je na obsluhu jednoduché, ale finančne mimoriadne náročné. Používa sa na rýchle určenie vodivosti medu. Vodivosť ako taká má význam pri profesionálnych súťažiach a posudkoch produktov včelárov. Bežný spotrebiteľ tieto hodnoty nepozná a ani nemusí poznať. To, čo musí sledovať, je skutočný obsah medov a či to, čo kúpili, je naozaj med. V predaji na Slovensku sa nachádza produkt s názvom METKO. Môže spôsobiť, že si veľmi hravo popletieme tento produkt s medom. Podobnosť je len vo farbe a v mede.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu