Gola sada: račne a ich veľkosti. Ako vybrať račňu a hlavice (orechy)

Račňa a tzv. gola sada je jedno z najnákladnejších náradí. Jeho charakteristický zvuk dodáva čomukoľvek, na čom pracujete, profesionálny pocit. Svoj podiel na tom má unikátna funkcia tohto náradia. Pákovým tlakom na skrutku a jeho rozložením je možné račňou utiahnuť, ale aj uvoľniť matice. Slúžia nám na rôzne účely. V automobilovom priemysle a servisoch si bez nich nedokážu predstaviť svoju činnosť. Stavitelia záhradných domčekov, domáci kutilovia, ak raz poznajú jej výhody, iné náradie nechcú. Základnou prednosťou je, že s račňou sa pracuje bez komplikovaných pohybov.

Račňa a náradie, pritom výber račne

Stále je to jeden a ten istý pohyb. Račňa sa postará o to, že je stále do jednej strany uvoľnená a do inej sa naopak otáča hlavicou – orechom. Račne majú zväčša jednoducho manipulovateľný prepínač, ktorým si prepínate smer v ktorom sa uvoľňuje a v ktorom uťahuje.

Rozdelenie rační a na čo pozor pri kúpe?

Veľkostné rozdelenie rační je najčastejší problém, ktorý môžeme pri nákupe hlavíc, takzvaných orechov, postrehnúť. Stáva sa celkom bežne, že domáci majster si zaobstará račňu veľkosti 1/4  a následne si obstará orechy, ktoré automaticky považuje za kompatibilné s jeho račňou. Problémom však môže byť rozdielna veľkosť hlavy a teda aj rozdielne číslovanie. Poznáme tri veľkostné typy rační, hoci najčastejšie sa na Slovensku stretávame s 1/4  a 1/2. V drobných sadách a darčekových setoch to bude najčastejšie 1/4. Za týmto označením sa spravidla uvádza aj označenie palcov (“)

Veľkosti aj v milimetroch. Inak povedané:

 • 1/4 môžu niesť aj označenie: 6.3 mm
 • 3/8 rozmer 10 mm
 • 1/2 rozmer 2.5 mm

Račňa sa skladá z rúčky, prepínača smeru a štvorhrannej hlavy, na ktorú sa nasadzuje hlavica, tiež nazývaný orech. Štvorhranná hlava je onen dôležitý prvok, ktorý tvorí rozdiel. Číslo je v skutočnosti číslom v palcoch. Znamená to teda aj to, že čím vyššie matematické číslo uvádza veľkosť, tým je štvorhranná hlava väčšia. Niektoré väčšie veľkosti orechov sa vôbec nenachádzajú v prevedení pre malé račne a naopak. Vo všeobecnosti ide o rozdelenie zhruba nasledovné.

Približné veľkosti hlavíc (matíc) pre jednotlivé račňe:

 • veľkosť 1/4 – veľkosť hlavíc pre matice od 4 až do 14mm
 • veľkosť 3/8 – veľkosť hlavíc pre matice od 6 až do 24mm
 • veľkosť 1/2 – veľkosť hlavíc pre matice údajne už od 8 až do 36mm

Časté je však na trhu pozorovateľné preskočenie 3/8 veľkosti. Hlavice pre 1/4 môžu končiť aj vyšším číslom ako 13 mm, avšak následne môžu pokračovať už s veľkosťou 1/2. To môžeme považovať aj za výhodu, ak nemusíme kvôli celej bežnej škále kupovať strednú račňu.

račňa a nadstavce

Tu je viditeľný príklad a akási „hranica“. Veľkosť 14 mm má ešte malú hlavicu 1/4 a pre matice 15 mm už je 1/2. Takto si ich môžete obstarať, hoci je aj mnoho výnimiek, ktoré vzájomne do inej veľkostnej kategórie presahujú, no malé račne na veľké orechy sú skôr rizikom.

Pre použitie a kúpu račne platí:

 • Označenie CR-V alebo CrV  je označenie odolnej ocele Chromium-Vanadium (Chróm a Vanád).
 • Auto-moto segment využíva väčšie veľkosti, kým drevárska výroba, nábytok a bežné hobby účely si vystačia s gola sadami a nízkymi číslami.
 • Cena nemusí byť nákladná, ide o bežný sortiment.
 • Na trhu sú aj redukcie, ktoré nám dokážu z 1/4 račne spraviť 3/8, prípadne z 3/8 račňu 1/2 a opačne.
 • Pri tuho zatiahnutých maticiach je nemysliteľné dopomáhanie račni údermi kladiva. Je postavená pre ľudskú ruku a podobné pokusy ju môžu zničiť. Znie to ako hlúposť a predsa to mnohí skúšali.
 • Výhodné môžu byť gola sady s niekoľkými hlavicami / orechmi. Ak ich ale nemáte ako využiť, stále je voľbou zakúpenie samostatnej račne a orechov len tej veľkosti, ktorú potrebujete. Sady síce vyzerajú dobre, no mnohí ich máme aj celé desaťročia zväčša nevyužívané, pretože „chýbajú tak veľké matice“.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu