Mulčovacia kôra má svoju dôležitosť a viacero výhod. Ktoré to sú?

Mulčovacia kôra je pre drevospracujúci podnik, píly, či špecializované firmy, odpad. No zároveň príležitosť na zhodnocovanie odpadu tak, že z neho vzniká niečo veľmi hodnotné. Nie až tak ako drevo získané z ihličnatých stromov a konifer, stále však svojim významom potrebné. Mulčovacia kôra je prírodný materiál kupovaný na litre, s ktorým sa stretávame v okrasných, ale aj úžitkových záhradách. V našich klasických záhradách má svoju dôležitosť a najmä niekoľko vlastností, ktoré nedosiahneme pri náročnosti a cene s iným materiálom.

 Mulčovacia kôra

Rozdielna môže byť farebná škála, veľkosť kúskov kôry, ale napríklad aj hrúbka opracovanej kôry. Sú aj farebne odlíšiteľné varianty. Po niekoľkých rokoch (ak nie skôr) si vyžaduje doplnenie, alebo obnovu.

  • TIP: náhradou za mulčovaciu kôru môže byť ihličnatý mulč – pôda z lesa z pod ihličnatých stromov. Výrazne zvyšuje kyslosť pôdy, no má svoje výhody aj nevýhody.

Mulčovacia kôra dodáva život pôde aj rastlinám

Je síce pravdou, že mulčovaciu kôru používame aj proti burine, no stále platí, že dáva život. Používame ju na pokrytie zeme, ideálne cez netkanú geotextíliu. Vrstva kôry, ktorá prekrýva zem, udržiava vlhkosť. Pôda sa tak nevysušuje. Samotná kôra svojimi biologickými procesmi dodáva pôde určité živiny. Kôra sa veľmi pomaly rozkladá, takže nie len, že drží vlhkosť, ale niečo pôde aj dáva. Poskytuje domov rôznemu druhu hmyzu. Tu netreba zabúdať, že práve to priláka aj niektoré druhy prospešného vtáctva.

Mulčovacia kôra

Zabraňuje prerastaniu buriny a vo výraznej miere pôsobí aj esteticky. V predzáhradkách, alebo v rôznych záhonoch, kde by burina pôsobila nevzhľadne, plní dôležitú úlohu. Pokrýva pôdu, vyniká pritom jej hnedá farba a odlišné odtiene zemitých farieb vôbec. Vynikne tak napríklad živý plot, solitéry, alebo cielene vysadené rastliny. Čo je dôležité podotknúť, je aj úloha kôry v zime. Najmä druhy, ktoré majú korene príliš plytko pod zemou, ocenia vrstvu kôry. Tá môže výrazne prispieť k zamŕzaniu zeme, alebo len zmierneniu dopadov na korienky v silných mrazoch.

Mulčovacia štiepka / drevo

Existuje aj trvácnejší variant, ktorý je o niečo „čistejší“, no chýba mu ona originálna vôňa kôry. Ide o ívery dreva, štiepky, drobné kúsky, ktoré môžu byť farbené do určitého farebného odtieňa (zelené, červené, hnedé, žlté) pre dizajnové záhrady a náročnú klientelu, alebo sú v prírodných odtieňoch. Vyznačujú sa menšími veľkostnými rozdielmi a skôr pravidelnosťou. Len možno chýba tá úplná prirodzenosť. Faktom zostáva, že pôsobenie slnka (UV) a dažďa, či hliny, výraznejšie spôsobujú farebné zmeny.

Mulčovacia kôra

Mulčovaciu kôru sypeme na…

Keďže kôra je prírodný materiál a priamy styk so zemou môže urýchliť jej rozklad, či znížiť úspešnosť v boji proti burine, je odporúčane používať netkanú geotextíliu, ktorá je jedným z nástrojov proti burine. Kôra ju zaťaží, udrží a vzájomne sa dopĺňajú. Používame ju však aj v prípadoch maskovania betónových plôch v záhradách a predzáhradkách.

Predzáhradka bez pravidelnej údržby a kosenia, vysypaná štrkom a kôrou

Tam, kde dávame mulčovaciu kôru, počítame s priestorom, ktorý nie je pochôdzny. Ak má byť pochôdzny, veľmi dobrým riešením je použitie šlapákov, čo vytvorí pekný efekt, a pri svetlých šlapákoch aj farebný kontrast.

Predzáhradka bez pravidelnej údržby a kosenia, vysypaná štrkom a kôrou

POZNÁMKA:  pri online predaji sa môžete stretnúť s výhodnými cenami, ale tiež podmienkou osobného predaja. Kôra sa predáva vrecovaná na litre. Bežné sú veľké vrecia s objemom 70 / 75 litrov. Veľkosť vriec a možné riziko, že si niekto objedná aj väčší objem, ktorý je pre niektorých prepracov a systémy online shopov ťažko expedovateľný a kalkulovateľný na cenu dopravy. Objednanie jedného balenia zväčša byť problém nemusí. Predajcovia však môžu počítať s väčším   poštovným


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu