Ihličnatý mulč z lesného ihličia (ideálne borovica): aké má výhody?

Mulč má viacero úloh v bežnej okrasnej záhrade, v predzáhradkách, ako aj na miestach, kde nemôžeme zasahovať neustále kvôli burine z časových, či ekonomických dôvodov. Mulč chráni rastliny, zabezpečuje ochranu koreňom aj pred mrazom, udržiava vlhkosť ale funkcie môže mať aj iné. Ihličnatý mulč – ten z lesného ihličia, ideálne skôr z borovicového, než smrekového a jedľového, má zaujímavé vlastnosti aj v našich záhradách.

ihličie borovicové ihličnatý mulč

Ako získať ihličnatý mulč?

Nabrať si ho v akomkoľvek lese nemusí byť dobrý nápad. Lesní hospodári nemusia byť nadšení, ak niekto prichádza a odoberá vrstvu ihličia z lesov. Niekde to môže byť považované za to isté, ako odnášanie dreva z lesa. V niektorých lesných hospodárstvach sa dá získať kúpou, alebo v parkoch s vedomým správcu, obce, či mesta. Borovicové ihličie vytvára v mulči kyslé prostredie, ktoré je nehostinné pre rôznych škodcov a patogény. To istej mieri tak vie minimalizovať výskyt chorôb a kyslomilným rastlinám tak zdravotne pomáha a pôdu izoluje.

  • Jesenné upratovania parkov môžu vítať, ak existuje záujemca o mulč, ktorý si sám odvezie
  • Niektoré lesné hospodárstva môžu tento mulč ponúkať bezplatne
  • Získať sa dá ľahko aj ponúknutím vyhrabania mulču súkromnému pestovateľovi. Nie každý pestovateľ borovíc napríklad vo veľkých záhradách chce zachovať vrstvu ihličia pod stromami. Napríklad ak volí cestu udržiavaného trávnika.

Ihličnatý mulč a jeho výhody

Ihličnatý mulč vydrží dlhšie než kôra, ktorá degraduje a vyžaduje obmieňanie. Dá sa povedať, že kým kôru dopĺňame raz za rok, alebo dva, ihličnatý mulč vydrží násobne dlhšie. Aj vzhľadovo pôsobí inak. V kombinácii s borovicovými šiškami môže pôsobiť aj esteticky. Ihličnatý mulč je možné použiť aj na svahovité miesta, keďže ihličie zakliesnené o seba drží svoj tvar oveľa lepšie, kým kôru môže dávať do pohybu a posúvať napríklad hustý dážď.

Je veľmi ľahký, dobre sa s ním pracuje, hoci môže pichať, rukavice to pre istotu vedia dobre vyriešiť. Ihličnatý mulč má mnoho výhod. Rastlina kvôli jeho získavaniu nemusí padnúť (pri mulčovacej kôre ide totiž o spílené stromy a pri štiepke rozomleté drevo) a ihličie pribudne aj neskôr.

  • používajte ho vo vrstve 5 – 10 cm. Ideálne na miestach, kde ho nerozfúka vietor
  • myslite na to, že nesmie byť na miestach, kde sú ohniská, prebieha grilovanie, pohybujú sa fajčiari, keďže v prípade sucha je mimoriadne horľavý.
  • zvýšenie kyslosti pôdy môže uškodiť rastlinám uprednostňujúcim zásadité pH pôdy.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu