Garáž plná náradia, autodielov či neporiadku a nie vždy dobre osvetlená

Garáž je jeden z najzanedbanejších priestorov domácnosti. Sú domácnosti, kde nie vždy plní úlohu parkovania vozidla. Nachádzajú v nej úložný priestor rôzne náradia, kosačky, detské hračky, najčastejšie však záhradný nábytok, bicykle, športové potreby. Pre tých, u koho garáž plní hlavne funkciu úschovy vozidla pred nepriazňou počasia je garáž skutočným priestorom pre auto. Prípadne autodiely, rôzne prípravky, náhradné pneumatiky pre inú sezónu, ako máte obutú.

Garáž a motorizmus

Aktívne využívaná garáž

Aktívne využívaná garáž znamená priestor, ktorý je náročnejší na čistotu. Vozidlo totiž prichádza z vonku, odtekať z neho môžu kvapaliny, no počas zimy aj roztápať nahromadený ľad a soľ na podvozku. Koberec v garáži je dobrým nápadom jedine pri vstupnej časti nepriechodnej pre kolesá vozidla. Ideálne vystúpenej na vyvýšenom mieste, napríklad dlažbou.

Aktívne využívanou garážou je taká, ktorá žije svojim účelom. Potrebuje neustálu prístupnosť cez vráta, alebo bránu. I tá by mala byť dobre vyhotovená a uzamykateľná. Predsa len je jedným zo vstupov do Vášho domu. Zanedbať vstupné dvere garáže a mať z nej priechod do domácnosti je niečo takmer podobné, ako ponechávať vchodové dvere bez dozoru. Garážové brány sú jedným z riešení, hoci obstarávacia cena je vyššia. Oplatí sa však investovať do kvality a sledovať skúsenosti iných zákazníkov. Aj nový výrobca na trhu môže priniesť kvalitu.

Osvetlenie garáže má svoju dôležitosť

Na jednej strane je bežné umiestniť jednu žiarovku so žltým svetlom nad hlavu. Na strane druhej je nutné pozerať na individuálne potreby používateľa garáže. Vchádzať autom do užšej garáže si bude žiadať možno iné riešenie osvetlenia, ako jej viditeľnosť v prípade veľkých garáží. Vhodnejšie je biele svetlo, ktoré nesmeruje k vodičovi a k vstupu. Nemalo by oslepovať a dráždiť. Ideálne je využívať aj osvetlenie na stenách. Vždy s matným sklom, či žiarovkami. Priame svetlo môže robiť problém aj pri bežnom pohybe v zatvorenej garáži.

Zanedbávaným prvkom je však osvetlenie pred garážou. Je dobré zamyslieť sa, do akej vzdialenosti prichádzate s autom s úmyslom parkovať v garáži, respektíve, kedy by bolo vhodné rozsvietiť svetlo. Vhodným riešením je svetlo so senzorom pohybu. Také, ktoré by snímalo pohyb vozidla a rozsvietilo by sa pri príchode. Pri automatických bránach ide o pohodlie. Pri manuálne otváraných zase pomoc pri odomykaní a nasmerovaní vozidla. Senzorové osvetlenie môže mať aj bezpečnostný efekt.

Garáž a motorizmus

Osvetlený interiér si žiada žiarovky

U predajcov a návrhárov technických riešení interiérov, či technických miestností sa vo všeobecnosti odporúčajú žiarivkové svetlá. Aj pre ich „priemyselný look“ či narábanie s nimi. Umiestnením svetiel na steny získate osvetlenie viac ako len strechy vozidla. Príliš nízky strop pri stropnom svietidle docieli, že strecha zaparkovaného auta svetlo odráža, no v priestore je samotné osvetlenie veľmi slabé. Preto má svoju výhodu použitie nástenných svetiel žiarovkového typu. Dokáže presvetliť aj priestor pri kufri, alebo priamo kufor a interiér auta, do ktorého by inak svetlo nepreniklo. Vnútro auta tak nie je tmavé.

Za úvahu stojí svetlo, ktoré má IP krytie. Pri údaji IP 44 hovoríme o svietidle s ochranou pred priechodom hmyzu a menších predmetov. Pri údajoch IP s vyššími číslami už hovoríme aj o osvetlení s tesnením pred prachom. Svietidlá, ktoré majú kovovú mriežku, alebo oceľový rám sú umiestňované na miestach, kde hrozí manipulácia s predmetmi a dotýkanie svetla. Mriežka tak chráni pred fyzickým poškodením. Nuž a prečo vlastne žiarivkové svetlo? Je biele a má najlepší rozptyl v priestoroch, akým garáž je.

Úložný priestor v garáži

Pre tých, ktorí skladujú športové potreby, či škatule s ľahkými predmetmi,, stačí riešenie v podobe regálových políc, ktoré sú nenáročné na výstavbu aj obstarávaciu cenu. Pre tých, ktorí sa radia medzi náročnejších používateľov garáže, čiže ľudí, ktorí ju využívajú naplno aj na prerábku, či svojpomocné opravy, slúži aj na skladovanie súčiastok. Pri pomyslení na váhu jednotlivých dielov je vhodné myslieť nie len na kilogramy navyše, ale aj na znečistenie olejom. Kým pneumatiky je ideálne skladovať na suchom mieste, povedzme zavesené na stene, elektroniku a kabeláž oddelene od iných typov autodielov. Sortiment ako sú disky, kotúčové brzdy a podobne, môže byť pomerne ťažký a znečistený zároveň. Pre kohokoľvek, komu je garáž náhradou za dieľňu, je samozrejme možné považovať ju za plnohodnotné pracovisko a skúsenosti samotné už formujú jej vybavenie. Dielov môže byť nespočetne veľa, rovnako ako ich pôvod. Či už z vlastného vozidla, alebo nakupované náhradné, aké nájdete tu www.topautodiely24.sk.

Dobrým osvetlením si však doprajeme aj lepší prehľad o tom, kde čo je a môžeme to vždy v prípade potreby nájsť. Garáže nemávajú veľké okná. Ide o priestor, ktorý je zámerne, niekedy aj architektonicky riešený bez okien. Neraz je dôvodom susedná stavba, plot a obmedzenie priezoru na susedný pozemok. Preto sa garáže umiestňujú na takéto až okrajové miesta. Osvetlenie tak má význam.

Garáž a motorizmus


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu