Solárne panely a prechod hadíc: Venduct® Solar riešenie od HPI-CZ

Solárne panely na streche si obstarávame v rámci moderného trendu úspornej a ekologickejšej energie. Solárne panely sú pre nás riešením, ako ušetriť v rámci ohrevu vody, alebo sú zdrojom spotrebovanej energie. V každom prípade pri ich inštalácii sledujeme umiestnenie, prístupnosť a kvalitu slnečného svetla, avšak aj vlastnosti ako konštrukcia strechy, nosnosť, priechodnosť a podobne. Tam, kde je riešením konzola na fasáde, či inštalácia na novostavbe, sa už neraz navrhne bezproblémové riešenie prestupu.

Venduct prechod hadíc, solárne panely, recenzia

Zvyšné strechy, staršie domy po rekonštrukcii a stavby, ktoré majú napájanie na solárne panely, potrebujú vyriešiť priechod cez škridlovú strechu. Tie plechové si vyžadujú zásah a riešenia od klampiara, kým strechy škridlové majú niekoľko hotových riešení. Máme možnosť bližšie nahliadnuť na riešenie od HPI-CZ, prechodový komplet Venduct® Solar. Vo všeobecnosti ide o solárny kit, montážnu sadu, ktorá sa skladá z dvoch samostatne predajných produktov. Univerzálnej základne a nadstavca s prestupovým tesnením, ktoré je pri inštalácií nasmerované nadol, vyrobené je z gumy a odborník, ktorý prestupovú škridlu inštaluje, si odreže z jej tvaru toľko, koľko potrebuje pre konkrétny hadicový systém so zachovaním tesnosti, prípadne funkciu tesnosti vylepší samostatným tesnením. K všetkým produktom uvádzame v jednotlivých častiach článku pre lepšiu ilustráciu produktu/produktov odkazy na popis, inštruktáž, či obrázky.

Venduct® Solar hadicový prestup

Venduct® Solar sa vyrába v troch farebných variantoch, hoci u dodávateľa je možné požiadať aj o možnosť iných, prípadne väčších na širšie strechy, bridlicové, alebo šindľové varianty. V bežnom predaji je však na výber antracitová, červená a hnedá. Najbežnejšie strešné odtiene. Z na trhu dostupných riešení patrí medzi kvalitnejšie. Aj preto sme siahli po značkovom produkte. Najmä ak je samotnými inštalatérmi solárnych panelov považovaný za „Ferrari“ v tomto segmente. Dôvodom je jednoducho dôležitosť v jedinom prestupe. Narušenie vodotesnosti strechy je vždy závažný krok a preto riešenie súčasti strechy vystavenej dažďu, snehu, krúpam a podobne, si vyžaduje dlhodobejšie riešenie. Najmä v prípade vysoko položených, za bežných okolností v podstate neprístupných striech, je o to viac dôležitejšie zvoliť recenzované, osvedčené, respektíve vôbec kvalitné diely ako také.

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Prestupová škridla Venduct® – Univerzálna základňa:

V prípade nákupu kompletného setu zákazník dostáva v podstate inak tiež samostatne predávané produkty. Pre lepšie pochopenie, prípadne len čiastočnú využiteľnosť niektorého z nich uvádzame odkazy na každý z nich. Univerzálna prestupová škridla je základný diel. S priemerom 100 mm ponúka viaceré možnosti. Nemusí ísť len o škridlu pre solárny systém a hadicový prestup, ale aj pre stožiare, vývody, odvetrávanie a podobne.

Vyzerá celkom schopne. Jednak je veľmi ľahká, no uchytením medzi tri škridly (z oboch strán a z hora), sa stáva pevnejšia. Jej materiál je ľahko tvarovateľný, takže vlnenie škridly, prípadne aj ploché škridly s nízkym vlnením sa dajú ľahko napodobniť a kopírovať. Spodná hrana je tvorená lepivou časťou. Na rozdiel od niektorých konkurenčných škridiel, aké sme už u nás používali pri stožiaroch na pár strechách, v tomto prípade má kovovú výstuž, ktorá tak lepšie drží svoj tvar po vytvarovaní.

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Určite je plusom fakt, že škridla vo svojej hornej časti, kde sa stretáva so škridlou, respektíve neraz rovno dvoma škridlami pri šikmej streche „nad“ sebou, má hrebeňovú zábranu. Tá zabraňuje priechodu hmyzu, či odvážnejším hlodavcom. Pri inštalácii je samozrejme dobré myslieť na túto funkciu.

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Za výbornú vlastnosť škridly možno považovať bočné mäkké výstupy smerujúce nahor. Tie majú využiteľnú vlastnosť, že sa zdvihnú a oprú o spodnú časť oboch bočných škridiel. To aj v prípade, že ide o tvarované škridly so zdvihnutým okrajom. V prípade, ak má používateľ ploché škridly, tieto výstupy sa len pritlačia. Pri oboch prípadoch to chce nasmerovať ich smerom ku škridle. Tým bude dostatočne priestor pod škridlami izolovaný pred lezúcim hmyzom, prskaním vody, prípadne zošuchnutím snehu a podobne.

Venduct® Solar hadicový prestup (koncovka)

To podstatné, čo budete môcť nasadzovať na nainštalovanú škridlu, je hadicový prestup samotný, vrch – koncovka, alebo ak chcete sosák. Záleží od toho, aký nadšenec odborník vám bude prestup inštalovať a ako si ho nazve. Prestup je upraviteľný podľa potrieb, poistiteľný vulkanickou gumou, či tmelom, no aj samostatne má určitú elasticitu a tým slušné izolačné vlastnosti.

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Vnútorný priestor plastovej hlavy je dostatočne veľký, aby v ňom bolo možné hadice ohnúť. Pre prípadnú kabeláž (ak priechod zneužívame napríklad súčasne aj pre anténu), samozrejme priestor nepredstavuje žiaden problém.

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Inštalácia prebieha pomerne jednoducho.  Prestrčené hadice sa inštalujú do oddelenej prestupovej hlavice ešte nespojenej so škridlou. Následné spojenie je jednoduché. Na snímke je zámerne viditeľný spôsob, akým sa vrchná časť zaistí v škridlovej základni. Hoci pevná ruka to vie z hora oddeliť, silný vietor nemusí znamenať problém. Dôvodom je fakt, že nasadené hadice celú montážnu sadu dohromady spoja na svojom mieste a možnosti pohybu sa ešte výraznejšie znížia.  V prípade prestupovej hlavice sú v ponuke farebné varianty hnedá, červená, antracit, čierna, červenohnedá. Tým sa dá ešte viac splynúť s farbou pôvodnej škridly strechy.

Voliteľná, tesniaca manžeta Solar

Pre lepšie vlastnosti a aj pre odporúčanie inštalujúceho odborníka, sme dokupovali tesniacu manžetu. Tá je v tomto prípade v dvoch rôznych veľkostných variantoch, 42-55 mm a 50-70 mm. Spodok tesniaceho goliera je tvorený lepivou časťou, ktorá pevne drží na membránach, poistných strešných fóliách, aj parotesných fóliách. Napomáha k zachovaniu vodotesnosti konštrukcie strechy. Golier možno nie je nevyhnutný, no je však odporúčaný a vždy je lepším riešením, ako holý výrez do strešných fólií zachraňovaný špeciálnymi lepiacimi páskami a prácnym oblepovaním okolo. Ide pritom o vlastné skúsenosti, kedy skôr odporúčame aj takéto riešenia. Táto manžeta pritom nemusí byť vyslovene pre Venduct®, keďže jej konštrukcia dovoľuje použitie aj na iné účely, kabeláž, hadice,  či kombinácie hadíc a káblov a pod.

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Venduct solar system prestupová škridla, recenzia

Pri inštalácií nemá čo zdržať, keďže inštalácia je veľmi rýchla.

Montážne video


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu