Prínosné vtáky v záhrade, ktoré potrebujete: drozd, dravce aj ďateľ

Nie všetky vtáky sú pre záhradu pohromou. Kým všetky vtáky sú dobré, keď žerú škodcov a húsenice, nahnevajú keď vám začnú ubúdať plodiny, ovocie a začnú ničiť hluboviny. Sú vtáky, ktoré svoju prítomnosť v záhrade nevnímajú ako prítomnosť v niekoho revíri, ale len ako svoje životné prostredie, kde ignorujú vaše jahody, či čerešne. Idú po niečom celkom inom. Sú to zväčša hmyzožravce a dravce. Lastovičky poletujúce nad záhradou žerúce muchy a komáre.

Vtáky v záhrade, drozd

Foto: samička drozda. Samec je výrazne čierny so svetlým zobákom.

Drozd

Azda tým najlepším vtákom v záhrade je drozd, ktorý sa od jari kŕmi chrobákmi, veľmi často dokonca tými, ktoré vám hodlajú do pôdy klásť vajíčka s larvami škodcov. Drozd zvládne skonzumovať množstvo hmyzu, dážďoviek, aj keď je veľmi často ohrozovaný domácimi zvieratami. Drozdy hubia mačky pre vlastné inštinkty a hlad, psy pre zábavu. Človek ich zbadá pri love, alebo po kosení, keďže sa radi prehrabávajú v čerstvo pokosenej tráve s množstvom posekaného aj poletujúceho hmyzu. Drozd neprekáža žiadne plodine, keďže nevyhrabáva korienky, nepoškodzuje a neozobáva rastliny. Keď vám ale drozd začne rozbíjať slimáčie ulity, aby vyzobal ich mäkké vnútro, vtedy si uvedomíte jeho skutočný prínos.

Sova, kane, dravce

Akýkoľvek operený dravec je v záhrade vítaný. AK sa tam usídlil, zrejme mám vhodný strom a dobré hniezdisko, no hlavne má potravu a to je zlé znamenie pre vás. Znamená to, že bude mať hlodavcov, hraboše a poľné myši ako na tanieri. V prípade, kedy máte s nimi problém, považujte tieto vtáky za priateľov. Sovu v noci a všetkých ostatných počas dňa.

Ďateľ

Ďateľ je zlé aj dobré znamenie. Nepredstavuje problém pre rastliny a zeleninu, no ak sa zavŕta do veľkého stromu a jeho dreviny, dáva znamenie o zdravotnom stave daného stromu. Je signalizátor problému, s ktorým môžete počítať, ak zvažujete napadnuté stromy zrezať. Je samozrejmé, že niektorých je vždy v záhrade človeku ľúto, najmä ak sú spomienkou na iné generácie. Predstavovať však môžu aj riziko. Pohľad na ďatľa je ale nádherný. Tá sila s akou mláti zobákom a hlavou do dreva…


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu