Starostlivosť o trávnik: ako odstrániť mach z trávniku

Mach vo vašom trávniku je pre niekoho pohroma, pre iných však pokojne vítané spestrenie plochy. Pri starostlivo udržiavaných trávnikoch však nemožno hovoriť o žiadnom spestrení, ale skôr pohrome. Rozrastajúci sa mach spôsobuje oslabovanie stebiel trávy a nepravidelnosť jeho porastu.

Záhrada zbavenie machu prevzdušňovaním

Tvorí sa všade tam, kde je dlhodobý tieň, pod stromami, na miestach, ktoré sú vystavené padajúcemu lístiu, konárom, plodom a ideálne prostredie pre tvorbu a udržiavanie machu je slabo odvodňovaná pôda. Je dobré preto trávnik prevzdušňovať. Pomocou dier vidlami a na jar a jeseň nezaškodí vyhrabávanie hrabľami. Pamätať je ale dobré, že mach najlepšie vyhrabeme uschnutý, ktorý sa nedrží tak veľmi na hline.

Ako sa zbaviť machu

Mach vysušíme prevzdušňovaním pôdy a zaistením lepšieho odvodňovania. Sprístupnenie svetla pomôže presvetliť. Mach sa nenachádza na miestach, kam presvitá slnko, hoci len na krátko počas dňa. Preto je nepochybne miesto vo vašej záhrade pokryté celodenným tieňom, či len nepatrným priesvitom slnka. Prevzdušňujte pokojne viac krát počas roka a mach vyhrabujte zelený aj ten suchý pomocou hrablí. Účinný je nástroj prípravok proti machu. Známy je pre svoj obsah zelenej skalice. Ide o sypký prípravok najpoužívanejší v boji proti machu. Po jeho uschnutí ho je ľahké vyhrabať. Následne je vhodné opäť trávnik na vyholených miestach vysiať semenom a dopriať dobre dávkované neprehnané hnojenie s dobrou zálievkou.

Prípravok s obsahom medi mach zabíja

Dobrým nástrojom, ako sa zbaviť machu, je aj bežne dostupný a lacný prípravok, ktorý sa pravidelne objavuje v predajniach LIDL, či v záhradkárskych potrebách s už vyššou cenou. Vo všeobecnosti ide o bezmenný prípravok, prípadne nesie názov v štýle „Hnojivo proti machu“ alebo „Stop machu“. Pre vysoký obsah medi je neškodný pre bežnú trávu, ale zničujúci pre mach samotný. Ten po rozprášení prípravku hubí mach a ten hnedne. Zároveň však ide o hnojivo, ktoré prinesie potrebné živiny tráve samotnej. Skontrolujte pritom aj ploché kamene, ak máte chodník v trávniku riešený pomocou šlapákov, aby sa mach neukrýval na ich okraji. Nebojte sa použiť hnojivo s meďou, hoci vo všeobecnosti je odporúčané nezaťažovať akoukoľvek chémiou šlapáky. Ide síce o odolný prírodný štiepaný kameň, no našim účelom je, aby vydržal desaťročia aj storočia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu