Hnojenie izbových rastlín, aké sú pravidlá a hnojivá?

Aby naše byty a domy vdýchli život, skrášľujeme ich rôznymi izbovými rastlinami. Tie potrebujú okrem pravidelnej zálievky aj vyváženú zásobu živín na to, aby správne rástli, krásne kvitli a robili nám radosť. Z tohto dôvodu je pravidelné hnojenie jednou z najdôležitejších vecí. Nemôžeme, ale zabúdať na pravidlo, že niekedy menej, je viac.

izbová rastlina hnojenie

 

Ako a kedy prihnojovať?

  • dôkladne prečítame a striktne dodržiavame návod na použitie uvedený na obale hnojiva
  • neprekračujeme dávky hnojiva uvedené na obale
  • lepšie je prihnojovať častejšie výrazne menšími dávkami hnojiva
  • pri hnojení by rastlina nemala byť na priamom slnku
  • nehnojíme častejšie, ako je potrebné
  • väčšina rastlín má v zime obdobie vegetačného pokoja, preto hnojíme iba v čase vegetačného rastu
  • na kvitnúce izbové rastliny používame špeciálne hnojivá, ktoré podporujú vývin kvetov
  • pre nekvitnúce rastliny stačí univerzálne hnojivo

Vhodné hnojivo je dôležité

Pri kúpe vhodného hnojiva sa zamerajte na to, či sa jedná o kvitnúcu izbovú rastlinu alebo okrasnú listami. Ďalšie potrebné informácie a postupy sú uvedené na obale každého hnojiva.
Najčastejším hnojivami s ktorými sa v obchodoch stretnete sú tekuté. Tie sa riedia vodou v určenom pomere. Podľa toho, o aký druh sa jedná, zvolíte živný roztok. Používajte ho iba počas rastového obdobia, prevažne raz za dva až štyri týždne. Prednosťou týchto hnojív je to, že z nich môžete vytvoriť rôznu koncentráciu a tým hnojiť aj rastliny, ktoré potrebujú nízke dávky. Nesprávne zvolené hnojivo môže mať za následok, že kvitnúce rastliny prestanú tvoriť kvetné puky a začnú produkovať viac listov.

Tyčinky, granulované, či špeciálne

Tyčinky a granulované hnojivo sa aplikuje tak, že sa jednoducho zasunie do zeminy. Živiny sa uvoľňujú postupne v závislosti od vlhkosti a teploty pôdy. Prednosťou týchto prípravkov je, že na ďalšie hnojenie môžete na tri až šesť mesiacov zabudnúť. Existujú aj špeciálne hnojivá určené na konkrétne druhy rastlín, ako napríklad okrasné listom, dlho kvitnúce, kyslomilné, orchidee či kaktusy. Podľa toho vyberajte aj druh hnojiva.

Prvá pomoc pri prehnojení

Prehnojeným rastlinám sa dá pomôcť tak, že im dôkladne prepláchnete korene. Na substrát nechajte pomaly tiecť vodu, ktorá prejde cez substrát a odtokovou dierkou vytiecť von. Týmto spôsobom sa vyplavia všetky nadbytočne živiny z pôdy. Ak ste to zistili až neskôr, počkajte ako intenzívne bude izbová rastlina reagovať a podľa symptómov zakročte. V prvom rade zabezpečte výmenu substrátu a premyte korene pod tečúcou vodou. Neodporúča sa vysádzať rastlinu do čerstvého substrátu. Radšej zvoľte zeminu zo záhrady, ktorá nemá taký vysoký obsah živín. Po čase, ak sa rastlina spamätá, môžete ju presadiť do substrátu na izbové rastliny.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu