Ríbezle a 9 spôsobov ich využitia v kuchyni, či kozmetike

Hovorí sa, že na doplnenie dennej dávky vitamínu C je potrebných zjesť 40 bobúľ ríbezlí. Ríbezle sú popínavý ker ktorý dorastá do dĺžky aj dva metre. Plody rastú v zhluku podobne ako strapec hrozna a bobuľky sú veľké približne pol centimetra. Ich chuť je sladko-kyslá. Platí, že čím sú plody zrelejšie, tým je chuť sladšia. Sú prospešné pre naše zdravie a dajú sa využiť viacerými spôsobmi.

ribezle

1. Ríbezľový sirup

Ríbezľový sirup môžeme pripraviť z plodov čiernej alebo červenej ríbezle. Najlepšie chutí sirup, ktorý je pripravený z červených ríbezlí s prídavkom 25% čiernych ríbezlí. Základnou surovinou na prípravu ríbezľového sirupu je ríbezľová šťava, ktorá sa vyrába dvoma spôsobmi: drvením a lisovaním ríbezlí alebo parením, kde princípom tohto spôsobu je, že sa ovocie parou vylúhuje a šťava steká do zbernej nádoby. Receptov na výborné ríbezľové sirupy je mnoho.

2. Ríbezľový kompót

Ríbezľový kompót vieme vyrobiť zo bielych, červených a čiernych ríbezlí. Ríbezľové bobule by mali byť zrelé, svieže. Nemali by byť sparené, rozpučené a plesnivé. Pri výrobe kompótu dbáme na opatrné zaobchádzanie s babuľami, pretože sú veľmi jemné. Základom je najskôr ríbezle umyť v čistej vode a potom ich dôkladne odstopkovať. Ríbezľový kompót sterilizujeme pri teplote 90°C 20 minút alebo 15 minút pri teplote 95°C, vtedy je najlepší. V zime bude kompótmi vyzbrojená špajza mimoriadne pohostinné miesto.

3. Ríbezľový pretlak

Použiť sa taktiež môžu všetky druhy ríbezlí.  Odstopkované ríbezle najskôr rozvaríme vo vriacej vode, aby zmäkli. Potom ich  pretrieme cez sitko a tak odstránime semiačka. Tento pretlak prudkým varom cca 15 minút – mierne zahustíme. Na zahustenie pretlaku pridáme ešte za horúca asi 0,3 až 0,4 kg cukru na jeden liter pretlaku. Po rozpustení cukru pretlak vychladíme a naplníme ho do nepriepustných nádob. Dbáme na to, aby sme v nádobách nechali malú vzduchovú medzeru. Ak sme dodržiavali všetky postupy, ovocný pretlak by nám mal v mrazničke vydržať 2-4 mesiace pri -12°C, 10-12 mesiacov pri  -18°C a 15-18 mesiacov pri -24°C.

4. Mrazenie ríbezlí

Po zbere ríbezle dôkladne umyjeme a odstopkujeme. Pri tomto procese by sme mali vytriediť úplne zdravé plody, ktoré sú vhodné na mrazenie.  Poškodené plody môžeme využiť inými spôsobmi. Ríbezle môžeme mraziť s cukrom alebo bez neho, ale aj vo forme ríbezľového pretlaku. Ríbezle môžeme mraziť s cukrom alebo bez neho, ale aj vo forme ríbezľového pretlaku. Ak zvolíme mrazenie s cukrom tak do jedného kilogramu očistených a pretriedených bobúľ pridáme 0,15 – 0,20 kg jemného krištáľového cukru. Cukor s bobuľami opatrne premiešame. Zmes plníme do nepriepustných nádob a mrazíme. Po odmrazení môžeme ríbezle konzumovať v neupravenom stave alebo ich pridať do rôznych sladkých pokrmov na dochutenie.

5. Ríbezle ako sušené ovocie

Prepasírujeme ríbezle cez sito, aby zostala šťava – tú môžeme využiť na sirup, alebo lekvár. To, čo zostalo, natrieme ako polevu, tenko na papier na pečenie a v letných teplotách ich uskladníme na balkón, či záhradu. Necháme sušiť niekoľko dní. Keď všetko dôkladne uschne ľahko ju stiahneme z papiera – zostane nám plát. Ten si potom už môžeme natrhať na kúsočky a uskladniť, prípadne celý plát nechať vcelku, zvinúť ho a hodiť do mrazničky. Okrem čaju sa dajú použiť aj do mäsových plniek.

6. Ako na ríbezľové želé

Ríbezle (aj so stonkami) nahádžeme do kastróla, pridáme rovnaké množstvo cukru na váhu a necháme zovrieť. Ríbezle počas varenia pučíme. Keď zovrie, necháme za stáleho miešania vrieť ešte 8 minút. Potom precedíme a skúsime, či seklo. Ak nie, varíme kým nesekne.

7. Ríbezle súčasťou zmrzliny

Ovocnejšiu verziu zmrzliny poznáme pod názvom sorbet. Sorbet je typ mrazeného dezertu, ktorý sa vyrába z ovocnej šťavy alebo pyré, cukru a vody. V podstate sa dá ovocný sorbet pripraviť z prakticky každých bobúľ a ovocia: jahôd, malín, citrónov atď. Avšak vďaka pektínu, ktorý obsahujú čierne ríbezle a višne, zmrzlina bude úplne hladká, bez kúskov ľadu. Pokiaľ pripravujete zmrzlinu len pre dospelých, bude lepšie, pokiaľ pridáte do zmrzliny 1 polievkovú lyžicu koňaku alebo vodky: vďaka alkoholu bude zloženie zmrzliny jednoliate a hladšie, okrem toho sa počas zmrazenia alkohol vyparí, a v zmrzline ho nebudete takmer vôbec cítiť.

8. Využitie v kozmetike

Ríbezle ako pokrm pozná snáď každý. Málokto vie, že pozitívne pôsobia na našu pleť, ktorú hydratujú. Výroba hydratačnej masky je jednoduchá: Zmiešajte 5 lyžíc najemno rozmixovaných čiernych ríbezlí a dve lyžice bieleho jogurtu. Naneste na tvár asi na 20 minút. Ďalšia verzia je výživná maska, na ktorej prípravu potrebujete šťavu z 5 lyžíc najemno rozmixovaných čiernych ríbezlí zmiešajte s 10 lyžicami vyšľahanej smotany a 1 vaječným žĺtkom. Nechajte pôsobiť na tvári asi 20 minút.

9. Zdravé ríbezľové smoothie

Ideálne v letných horúčavách, kedy nemá človek chuť na jedlo. Nielenže skvelo chutí, ešte nám pomáha aj s chudnutím. Jednoducho očistíme 1 jablko, 2 menšie banány, 2 hŕste ríbezlí a s vodou alebo mliekom, množstvo si pridávame podľa potreby, hodíme do mixéra a môžeme konzumovať.

Čo obsahujú ríbezle a v čom pomáhajú?

Ríbezle obsahujú veľa prospešných látok a vitamínov pre naše telo. Od bielkovín, sacharidov, vlákniny, až po tuk, vodu, železo, vápnik, horčík, zinok, meď, mangán, fosfor, draslík, sodík, omega3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E a kyselina pantoténovú. Sú vhodné na detoxikáciu, prečisťujú obličky, podporujú obranyschopnosť, fungujú ako prevencia proti rakovine, či zvyšujú pevnosť kostného tkaniva.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu