Viete, aké má káva zdravotné benefity? Aké je tajomstvo kávových zŕn

Veľa štúdií jednoznačne preukázalo liečivé účinky látok nachádzajúcich sa v tejto tajomnej rastline. Aj napriek tomu sa nájdu niektorí odborníci, ktorí tieto dôkazy vyvracajú. Vzniká tak priestor pre neustálu diskusiu. Poďme spoločne preniknúť do voňavého sveta kávy, predstaviť si správny spôsob jej prípravy a ukázať si možnosti a benefity, ktoré táto plodina ukrýva.

Kávové zrnká

V mnohých vedeckých výskumoch bolo preukázané, že konzumenti kávy a látok v nej predchádzajú mnohým zdravotným rizikám. Vždy je však dôležité dbať na množstvo a tiež na spôsob prípravy kávy. Jedna šálka obsahuje napríklad – vitamíny B1, B2, B3, B5, B9, mangán, draslík, horčík, fosfor a ďalšie zdraviu prospešné látky. Aby sme z kávy získali všetky tieto pozitívne vlastnosti, musíme dbať nielen na kvalitné kávové zrná, ale aj ďalšie faktory dôležité pri príprave. Faktorov je celkovo päť a bez ich dodržania vaša káva nikdy nebude chutná, voňavá a nebude obsahovať všetky telu prospešné látky.

Začnite pri mletí, správna hrubosť mletia je základ, ktorý má vplyv na celý proces výroby, nezabúdajte ani na stlačenie namletej kávy, zlé natlačenie môže zamedziť prietoku vody alebo, naopak, pretečie namletou kávou príliš rýchlo. Teplota vody a tlak prietoku sú ďalšími aspektmi, na ktoré by mal byť kladený zreteľ. Poslednou vecou je čas, príliš dlhý prietok totiž môže znehodnotiť kávovú zmes a do šálky potom putuje „prepálený“ extrakt. Profesionálni baristi všetky pravidlá zhrnuli do týchto piatich čísel: 7-30-90-9-25 – alebo 7 gramov čerstvo mletej kávy stlačí silou 30 kg a nechá nimi pretekať vodu s teplotou 90 stupňov pod tlakom 9 barov 25 sekúnd. Ak sa však nechcete zaoberať výrobou kvalitných kávových nápojov, ale chcete ich iba konzumovať, navrhujeme vám nákup plne automatického kávovaru, ktorý za vás všetko postráži a pripraví všetko ako profesionál.

Kávovary, ktoré filozofiu zvládnu samé

Dobrou voľbou môžu byť kávovary značky KRUPS. Konkrétne Evidence EA89 je vybavený novou technológiou Quattro Force zameriavajúcou sa na štyri hlavné faktory správnej prípravy. Významne sa na kvalite servírovanej kávy prejaví spôsob mletia zŕn, na ktorý sa špecializuje odolný Activespeed mlynček, ktorý vydrží viac ako štvrť milióna cyklov. Funkcia Ultraflat Tamping, hydraulicky stláčací systém, stláča kávu silou 30 kg/cm2 a zaručí tak následnú kvalitnú extrakciu, keď v kávovare zostanú iba suché a kompaktné puky kávových zvyškov. V tom momente ste do šálky dostali pravú kvalitu a blahodarné látky prospešné vášmu zdraviu. Posledný významný fakt je čistota kávovaru, teda všetkých ciest, kadiaľ pripravovaná káva preteká, a ideálne je, keď čistenie prebieha automaticky, ako v prípade tohto kávovaru.

Aké pozitívne účinky má teda takto pripravená káva? Štúdie ukazujú, že pravidelné pitie kávy prináša o 65 % nižšie riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Kofeín totiž pozitívne pôsobí na pamäťovú výkonnosť a pravdepodobne znižuje aj tvorbu beta amyloidu v mozgu. Terapeutické použitie kofeínu v klinickej praxi je teda jednou z mnohých sľubných ciest v boji s Alzheimerovou chorobou, preto v súčasnosti prebieha viacero klinických štúdií.

Ďalším častým ochorením, kde môže káva zmierniť negatívne príznaky, je podľa rozsiahlych epidemiologických aj experimentálnych štúdií diabetes 1. typu, ochorenie charakterizované zvýšením hladiny krvného cukru. Odborníci uvádzajú, že 3 – 5 šálok filtrovanej kávy za deň môže znižovať riziko rozvoja diabetu 2. typu. Konzumácia kávy totiž zvyšuje aktivitu antioxidačných enzýmov a ovplyvňuje senzitivitu tkanív k účinku inzulínu. Priaznivý účinok kávových zŕn je tiež pripisovaný vysokému obsahu solubilnej vlákniny, a ako sme spomínali vyššie, aj v schopnosti zvýšiť telesnú aktivitu a prácu metabolizmu, čím napomáha pri redukcii telesnej hmotnosti pri diétnych.

Francúzska rodinná firma Groupe SEB, na českom trhu známa vďaka značkám Tefal, Rowenta či Krups, sa v rámci svojho projektu zaväzuje k nízkonákladovej opraviteľnosti výrobkov po dobu 10 rokov – to platí pre celých 95 % produkcie spoločnosti. 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu