Kedy si vybrať katalógový projekt domu a kedy radšej na mieru?

Rozhodli ste sa splniť si sen o vysnívanom bývaní a postaviť si rodinný domček. Na začiatku tejto cesty stojíte pred zložitou voľbou. Bude to dom podľa katalógu, alebo dom postavený na mieru? Oba varianty majú svoje pre aj proti.

Projekt domu

Zdroj: Bigstockphoto.com

Katalógové domy sú medzi mladými rodinami obľúbené. Medzi hlavné kritériá pri rozhodovaní sa, či vybrať dom z katalógu alebo na mieru, patrí aj cena. Katalógové domy sú v tomto ohľade veľmi výhodné.

Katalógové domy za tretinu ceny

Katalógové projekty rodinných domov sa predávajú pod cenu. Nie je to agresívna cenová politika projektantov, ale overené riešenie, ktoré v dlhodobom horizonte pokryje náklady na projekt a má potenciál priniesť vyšší zisk, než domy na mieru. V ideálnom prípade ušetria katalógové projekty realizátorom peniaze:

  • projekt je rozplánovaný a podklady sa využívajú viackrát,
  • propagácia, napríklad webstránka alebo reklamné nosiče, sa využívajú dlhodobo,
  • materiál pre projekt je jednotný a môže sa nakupovať vo väčšom množstve, výhodnejšie.

Bojíte sa kvality katalógového projektu? Obavy nie sú na mieste, skôr naopak. Tým, že sa katalógový dom stavia niekoľkokrát, projektanti dokážu „vychytať muchy“, ktoré sa vyskytli pri prvých stavbách. Materiál, dispozičné riešenie, úpravy rozvodov – to všetko je v katalógovom projekte overené niekoľkými predchádzajúcimi stavbami. Preto získavate s katalógovým domom výrobný pomer ceny a kvality.

Domy na mieru majú tiež svoje opodstatnenie

Prečo si ľudia dávajú projektovať a stavať domy na mieru, keď sú katalógové projekty také výhodné? Nemusí to byť len rozmar. Vždy záleží aj od pozemku, jeho spádu, konkrétnych parciel a svetelnosti. Na niektorých miestach katalógový dom nie je možné postaviť, pretože si vyžaduje úplne iný prístup, napríklad kvôli svahu.

Pred zvolením jedného alebo druhého typu projektu si preto prejdite všetky faktory vašej novej stavby. Možno zistíte, že katalógovým domom dokážete ušetriť podstatnú čiastku, ktorú radšej investujete do zveľadenia nového bývania. Alebo, naopak, že váš pozemok si pýta špecifický prístup a dom postavený na mieru je preto vhodnejší.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu