Niektorí Slováci by si nechali koleno vŕtať z presvedčenia, že im naozaj lietal na balkóne kolibrík. Presvedčenie o tom, že tohto jedinečného drobného vtáčika videli, je tak silné predovšetkým pre farebnosť a pohyb neznámeho lietajúceho tvora, ktorý žije u nás. No je potrebné prísť bližšie a mať šťastie na neplachého jedinca. To, čo mnoho ľudí u nás považuje za kolibríka môže byť lišaj marinkový (Macroglossum stellatarum). Druh motýľa, ktorý dokáže počas letu zastať na mieste podobne, ako osičky a vážky.
Môžu tak pôsobiť, že ich rýchle mávanie krídel okolo nich tvorí machuľu a zasekli sa v čase. Tento motýľ nás dokáže vždy fascinovať a určite patrí medzi druhy spestrujúce našu prírodu. Nevyhýba sa totiž bytovým balkónom a obľubuje všetky druhy a miesta, ktoré sú bežným cieľom aj klasických motýľov. Kolibrík u nás nežije, ale lišaj áno. Zoznámte sa, ak ste ešte nemali tú česť z blízka.
Lišaj marinkový (Macroglossum stellatarum), známy aj ako „kolibrí motýľ“, je jedinečný druh motýľa z čeľade lišajovité (Sphingidae). Je charakteristický rýchlym mávaním krídel, ktoré mu umožňuje lietať podobne ako kolibrík – často sa vznáša pri kvetoch a saním nektáru dokáže zostávať vo vzduchu takmer na jednom mieste. Tento druh motýľa má šedo-hnedé sfarbenie s oranžovými zadnými krídlami a rozpoznateľnou čiernou a bielou kresbou na chvoste. Z diaľky môže pôsobiť ako oveľa farebnejší. Pre človeka nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. ide o plachý druh, neškodiaci našim bežným úžitkovým a okrasným rastlinám.
Rozmnožovanie a životný cyklus: Lišaj marinkový prechádza metamorfózou. Dospelé motýle kladú vajíčka na hostiteľské rastliny, hlavne z rodu marinka (Galium) – konkrétne známe ako lipkavec (česky svízel). Larvy sa vyliahnu z vajíčok a živia sa listami hostiteľských rastlín, než prejdú do štádia kukly, kde sa vyvinú do dospelých motýľov. Lišaj marinkový má niekoľko generácií ročne, najmä v teplejších oblastiach, kde sú optimálne podmienky na rozmnožovanie.
Výskyt a populácia: Tento druh je rozšírený v celej Európe, Ázii a severnej Afrike, a v posledných rokoch ho bolo možné vidieť aj v Severnej Amerike, kam sa dostal najmä prostredníctvom migrácie. Je bežným obyvateľom záhrad, parkov a otvorených krajín, kde je dostatok kvitnúcich rastlín.
Životné potreby: Lišaj marinkový potrebuje pre svoj životný cyklus slnečné prostredie a dostatok kvitnúcich rastlín, ktoré mu poskytujú nektár. Je to denný aktívny motýľ, čo je u lišajov vzácne, keďže väčšina druhov je nočných. Jeho hlavným zdrojom potravy je nektár kvetov, ako napríklad z verbeny, levandule, či žihľavy, ku ktorým sa priblíži pomocou dlhého sania. Upozorňujeme, že istou zárukou jeho záujmu bude, ak v záhrade vysadíte budleju. Tento kvitnúci krík je lákadlom pre motýle a lišaj bude s vysokou pravdepodobnosťou súčasťou tohto nájazdu.
Ekologický význam: Lišaj marinkový zohráva dôležitú úlohu ako opeľovač v ekosystéme, kde pomáha opeľovať rôzne druhy kvetov počas sania nektáru. Tým podporuje prirodzené opeľovanie ovocných stromov, kvetov, a následnú tvorbu semien či plodov. Mať v záhrade jeho populáciu je dobrou správou. Je totiž v mnohom prínosom a už samotný lipkavec ako liečivá rastlina môže byť tiež lákadlom a spestrením záhrady samotnej.
Najbližší príbuzní: Medzi príbuzné druhy patrí napríklad lišaj smrtihlav (Acherontia atropos), ktorý je väčší, má výrazné sfarbenie a je známy charakteristickým vzorom na chrbte, pripomínajúcim lebku. Ďalším príbuzným je lišaj paviničový (Deilephila elpenor), ktorý je aktívny skôr v noci a má nápadné ružovo-zelené sfarbenie. Tieto druhy patria tiež do čeľade lišajovité, ale každý má svoje špecifické vlastnosti a ekologické funkcie. Najmä ide o nočné druhy s ktorými sa stretávame len výnimočne.
Lišaj marinkový je príkladom adaptácie a evolučnej špecializácie v prírode. Vďaka svojej prítomnosti a aktivitám prispieva k udržaniu rovnováhy v ekosystéme, a jeho pozorovanie môže byť fascinujúcim zážitkom pre každého milovníka prírody. zároveň je príkladom krásy našej prírody a zaujímavosťou, ktorú si tak veľa ľudí pletie s kolibríkom napriek zásadnej odlišnosti po fyzickej, aj druhovej stránke.
0 komentárov