Magnetická tabuľa v kuchyni ako estetický aj praktický doplnok

S magnetickými tabuľami sa stretávame v kanceláriách, detských izbách, aj v školách. Rozmýšľali ste nad tým, použiť magnetickú tabuľu v kuchyni? Kuchyňa má svoje pravidlá, skladá sa z nábytku a nástrojov, kam možno na prvý pohľad tabuľu nemožno zaradiť, no aj to je len pre zaužívané trendy. Magnetické tabule využívajú kaviarne aj reštaurácie, na pripínanie objednávok, upozornení, či pre koordináciu kuchyne. V tej klasickej kuchyni u nás doma môže mať využitie dokonca ešte väčšie než v komerčných kuchyniach.

Magnetická tabuľa biela na písanie v Kuchyni

Foto: Magnetická tabuľa do kuchyne? Prečo nie? Na snímke magnetická tabuľa 120×90 s kovovým rámom v ponuke obchodu https://regina.sk

Praktické využitie nástennej tabule

Na trhu rozoznávame tabule pre kriedu a pre zotierateľné fixky. Sú, alebo nie sú magnetické. Práve tie magnetické pritom majú viacero možností využitia. Len pomocou magnetov si môžete premiestniť a upevniť dôležitý oznam, šeky na zaplatenie, ale povedzme aj nákupný zoznam. Dnešná ponuka papiernictiev obsahuje aj bloky s magnetickým spodkom. Písať si tak môžete priebežne, čo v kuchyni chýba. Nejde pritom o žiaden výmysel modernej doby, ale bežný nástroj praktickej domácej gazdinky.

Pri slove nástenka si mnohí vybavia tú z Pelíškov. Tam slúžila ako zoznam toho, čo bude počas týždňa na obed. Niečo podobné sa pritom objavuje po celé desaťročia v mnohých rodinách. Plán, hlasovanie rodiny, kontakty na obľúbenú pizzériu. V našom prípade si prichytíme recept, alebo inšpiráciu do ďalšieho varenia.

Vstavaná chladnička. Kam s magnetkami?

Magnetky z ciest si kupujeme a rovnako tak ich dostávame. Pokiaľ nežijeme mimo civilizáciu, vždy sa nám nejaká ujde. Moderné kuchyne so vstavanými spotrebičmi však nemajú veľa možností, kam s nimi. Na zárubňu je to nebezpečné pre riziko poškodenia dverí, či pántov.  Na digestore nie je dosť miesta a radiátor je príliš nízko. Magnetická tabuľa, ak je dostatočne veľká, dokáže poňať naozaj veľa takýchto magnetiek. Len ani tu sa neoplatí preháňať to. Stratí sa totiž tá praktická funkcia.

Magnetická tabuľa biela na písanie v Kuchyni

Foto: magnetky z dovoleniek moderná kuchyňa so vstavanými spotrebičmi skrýva, ak nemá inú možnosť. Ak nie pre všetky, tak aspoň pre tie najdôležitejšie môžete nájsť miesto na tabuli.

Zdanlivý chaos a kombinovaný obsah na takejto tabuli môže mať svoje pravidlá, vyhradené časti a samozrejme dôležité sú aj limity.

Rodinný komunikačný nástroj

Vidíme to v amerických filmoch a predsa nejde o americký vynález. Už rodiny vo Švédsku, v Dánsku, Francúzsku, či Nemecku používali nástenky a tabuľky. Ak to dovolila situácia a bol dostupný papier a ceruzka, na nejaký ten odkaz už začiatkom minulého storočia. Nastúpenie detí do školy a rodičov do fabrík začalo vytvárať dnes známu uponáhľanú dobu a prerušilo bežný kontakt medzi členmi domácnosti.

Podobné nástenky a magnetické tabule nájdu využitie v rodinách, kde funguje systém domácich prác. Tabuľka s odmenami, „službou“ pri umývaní riadu a vynášaní koša a podobne. Záleží však naozaj len od rodiny, aké nástroje využíva. Práve magnetická tabuľa má potom výborné využitie aj na tento účel.

Ideálne pre:

  • Rozvrh hodín školopovinných členov domácnosti
  • Telefónne čísla a kontakty na dôležité miesta a dôležitých ľudí, do práce a pod.
  • Rozpis kľúčových autobusov, dostupnosť lekárov, dôležité termíny, rodinné akcie
  • Čerstvé diplomy, u niekoho aj bankovky

Dekorácia sama o sebe

Už dnes sú rôzne nástenky v domácnostiach často interiérovým doplnkom. Kombinujú na sebe magnetky, drobné dekorácie, fotografie rodiny pripnuté magnetmi. Niekoľko túlavých magnetiek, ako aj magnetky, ktoré plnia svoju úlohu. Môže ísť o magnetické písmenká a z nich rôzne nápisy.

Čokoľvek praktické môže aj dobre vyzerať. Správny a vhodný rozmer do určeného priestoru ozvláštni možno inak prázdnu bielu stenu. Sú ľudia, ktorí si pri zariaďovaní interiéru potrpia na vyváženosť. Práve voľný priestor tak možno pomocou tabule vyplniť farebnosťou a kombináciami. Stále pritom nezabúdajme na fakt, že magnetická tabuľa je aj o písaní a dočasnom zaznamenávaní. Práve to môže mať tiež svoju vizuálne atraktívnu podobu. Kresbičky, ktoré necháte pripraviť deťom, alebo sa o ne pokúsite sami, sú odrazu súčasťou kuchyne.

Nákup a výber magnetickej tabule do kuchyne

Materiál môže byť rozhodujúci

Dôležité je rozhodnúť sa správne pre veľkosť a rám. Veľkosti predajcovia udávajú v milimetroch a zväčša ide o obdĺžnikový tvar. Jeho výhodou je, že niektoré konštrukcie dovolia inštalovať tabuľu na výšku. Spodná časť je tak prístupná menším členom rodiny na hry. Sú konštrukcie, ktoré dovolia zavesenie len na šírku. Rôzne materiály sa používajú aj pre rám. Do kuchyne bude vhodnejší biely, prípadne chrómový vzhľad. Bežné sú aj drevené rámy s priznanou drevenou kresbou.

Magnetická tabuľa biela na písanie v Kuchyni

Foto: inštalácia tabule si nežiada veľa, no bez vŕtačky sa nezaobídete. Pri vymeriavaní veľkých tabuľa je fajn, ak máte pomocníka a vodováhu. Pomocník pomáha držať polohu vymeranej tabule, kým dlhá ihla, alebo vrták neurobí značku pre vŕtanie. Ceruzka totiž nemusí prejsť.

Platí:

  • Každá kvalitná tabuľa má určitú váhu a vyžaduje si stabilnú polohu. Preto sa na stenu prichycujú vŕtaním.
  • Väčšie tabule môžu vyžadovať upevnenie vo všetkých štyroch rohoch. Ak si to pokyny pri inštalácií vyžadujú, je nevyhnutné ich dodržať. Horné dve uchytenia nemôžu držať celú váhu, hrozí poškodenie konštrukcie rámu.
  • Pri uchycovaní a písaní sa tabuľa neustále dostáva do pohybu. Prípadné použitie kried môže mať za následok prášenie kriedy a znečistenie okolia bielej steny, či podlahy pod tabuľou. Počítajte preto s touto možnosťou vopred.
  • Nezaškodí niektoré magnetky po pár mesiacoch preložiť inam. Dôvodom je, že niektoré magnety sa farbia, či lakujú. Aj nečistoty na tabuli samotnej môžu spôsobiť, že sa magnet prichytí (prilepí) a znehodnotí jej povrch.
  • Akýkoľvek rám sa dá v prípade nutnosti pretrieť vhodnou farbou určenou na typ materiálu. Ak pristupujete k niečomu takému, vždy len na zvesenej tabuli a na stenu ju vracajte až so zaschnutou farbou.
  • Skrutky a hmoždinky sú bežnou súčasťou balení tabúľ. V prípade ak nie sú, postačí pre inštaláciu vrták 6 mm max 8 mm, hmoždinky v závislosti od vyvŕtaného otvoru a pre tento účel vhodné skrutkovacie háčiky.

Predajný sortiment a príslušenstvo

Do článku sme použili magnetickú tabuľu z našej kuchyne, ako zaujímavý príklad. Väčšie rozmery umožnia viac kombinovať a využívať ju práve pre rodinné účely, fotografie, magnetky, oznamy a ďalšie. Tabuľa pochádza z ponuky predajcu kancelárskych potrieb REGINA.SK. Predajca s takouto ponukou má aj pre konečného zákazníka jednu výhodu. V rámci kancelárskych potrieb si viete objednávku doplniť magnetmi a ďalším sortimentom.

Na biele tabule je vhodné písať len fixami určenými pre tento typ povrchu. Zväčša nesú označenie WHITEBOARD MARKER, alebo Popisovač na tabuľu. To,  na čo určite nezabudnite, je aj nástroj na zotieranie tabule. Bežná kuchynská utierka nie je vhodná pre znečistenie utierky, aj čohokoľvek, o čo sa obtrú.

Doplnky pre magnetické tabule

Dizajnovo atraktívne, aj bežné tvary. Stierka na tabuľu stojí okolo 1 EURA, takže nie sú negatívnym prekvapením a môžu pritom vyzerať zaujímavo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu