Magnólia, okrasná drevina s krásnym kvetom a jej pestovanie

Magnólia patrí k najkrajším okrasným rastlinám nielen u nás, ale aj v iných krajinách na svete. S príchodom jari Magnólia krásne rozkvitá a stáva sa tak stredobodom pozornosti, keď ešte ostatné stromy nemajú na konári ani púčik. Jej prenádherné kvety v odtieňoch bielej, žltej alebo ružovej krásne voňajú. Ich sladkastá vôňa a krásne farby kvetov rozžiaria každú záhradu na zopár týždňov.

Magnólia strom, kvety, okrasná drevina

Po odkvitnutí kvetov zostávajú na magnólii veľké listy. Na jeseň a v zime je zaujímavá svojimi červenými plodmi, ktoré sú potravou pre vtákov. Magnólia je nenáročná na starostlivosť a odolná voči mrazom, preto ju môžeme nájsť v mnohých záhradkách.

Pôvod

Prvým domovom magnólie je Východná Ázia, Stredná Amerika a východ Severnej Ameriky. Doposiaľ je známych až 80 druhov magnólii.

Magnólia strom, kvety, okrasná drevina

Delia sa na tri druhy:

  • stálozelené
  • poloopadavé
  • opadavé

Stálozelené magnólie sa vyskytujú v teplejších krajinách a dorastajú až do výška 25m. V našej krajine sa zväčša pestujú opadavé druhy, napríklad magnólia ľaliokvetá alebo magnólia hviezdokvetá. Na našom území sa môžeme stretnúť aj so stálozelenými magnĺiami ako je napríklad magnólia veľkokvetá.

Pestovanie

Pestovanie magnólie je nenáročné. Magnólia je odolná voči vysokým aj nízkym teplotám, miernym suchám i väčšine škodcom, takže jej stačí vybrať v záhrade ideálne miesto. V ideálnych podmienkach sa jej však bude dariť lepšie.

Magnólia strom, kvety, okrasná drevina

Miesto

Magnólii vyhovuje slnko až polotieň. Vysoké druhy magnólii potrebujú pre svoj rast priestor a preto treba brať do úvahy fakt, že na svoj rast bude potrebovať výšku približne 6m. ak však nemáte takú možnosť, treba zvoliť menšiu magnóliu. Možnosťou sú aj jarné rezy pred pučaním pukov. Nie veľmi zásadné, no postupné už počas rastu.

Na silno veterných miestach sa vyvíja strom s hrubším drevom ako na miestach, ktoré sú chránené napríklad zástavbou a vytvárajú bezvetrie. Pozor na prípady, ak je strom v okolí iných silných stromov a tie sa vytnú. Ak sa strom ocitá na príliš veternom mieste a nie je dostatočne hrubý, môže ho viac poškodzovať. Magnólia môže byť v každom prípade bohato rozvetvená, ale aj celkom krivá.

Teplota

Teplotná odolnosť závisí najmä od druhu magnólie, no všeobecne je odolná voči mrazom. Môže sa stať, že skoré jarné mrazy uškodia kvetom, preto jej vyhovuje chránené miesto orientované na juh.

Voda

Magnólia znesie aj mierne sucho, takže za bežných podmienok jej stačia prirodzené zrážky. Čím je strom väčší, tým hlbšie má zapustené korene a tým dlhšie vie odolávať suchu. Preto je dôležité venovať pozornosť predovšetkým malým a mladým stromčekom, ktoré sme len nedávno zasadili a ktoré nemajú ešte poriadne zapustené korene.

Pôda

Magnóliám sa najviac darí vo vyživených, mierne kyslých a priepustných pôdach. Vedia sa však prispôsobiť a tak sa im darí aj v iných druhoch pôd. Netreba ich hnojiť, no hnojením prispievame k bohatším kvetom. Hnojiť môžeme od marca do septembra. Ideálnym hnojivom je jednorazové rozpustné hnojivo v priebehu marca.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu