Muchovník: výnimočný a nenáročný ovocný strom – vlastnosti a pestovanie

Muchovník jelšolistý (Amelanchier) na prvé počutie nemá vábny názov. Možno preto ho niektorí obchádzame v zoznamoch lákavých ovocných kríkov a stromov, ktoré naplánujeme do záhrad. Muchovník musí každý objaviť, a najmä ochutnať, aby pochopil jeho význam a vlastnosti. Severoamerickí Indiáni toto bobuľové ovocie využívali v kuchyni viacerými spôsobmi. Drobné ovocie pripomínajúce čučoriedky však rastie na strome, dokonca v hojnom počte. Celú rastlinu by sme mohli nazvať aj ako menej náročnú a vhodnú do každej záhrady. Jej ovocie má nezameniteľnú výbornú chuť, pôsobí osviežujúco a zároveň exoticky, hoci ide „len o Severnú Ameriku“.

amelanchier muchovník jelšolistý

Muchovník nevyžaduje veľa, ale veľa vráti. Viac ako čučoriedka

Patrí do čeľade ružovité, kam sa zaraďuje prekvapivo aj jabloň, slivka, hruška, či čerešňa. Muchovník je v mnohých prípadoch porovnávaný s čučoriedkou. Pestovanie čučoriedok je o niečo komplikovanejšie, keďže vyžadujú kyslú pôdu, hnojenie a pozornosť aj používaní kompostu. Muchovník, často uvádzaný aj ako Amelanchier, je viac samostatný, najmä ak ide o vyšší krík, či strom. Víta zálievku, ale dokáže prečkať aj jej nepravidelnosť. Postačí mu bežná slovenská pôda, ba dokonca aj pri opeľovaní si vystačí sám s vlastnými kvetmi. Víta humóznu pôdu a odvďačí sa vysokou úrodou.

Hlavné prednosti:

  • Nenáročnosť
  • Mrazuvzdornosť až do -40°C – ideálna do všetkých oblastí Slovenska
  • Úrodu dokáže prinášať už malý krík
  • Nepotrebuje kyslú pôdu
  • Výborná náhrada za čučoriedky
  • Toleruje sucho
  • Zdraviu prospešné bobule s výbornou chuťou využiteľné v kuchyni
  • Strom s vlastnosťami pre okrasnú aj úžitkovú záhradu
  • Dlhovekosť 40 – 70 rokov podľa odrody
  • Keďže vyrastá ako krík, neskôr je z neho viac-kmenný strom
  • Škodcovia a choroby strom zatiaľ ignorujú
  • Muchovník u online predajcu Lumigreen.sk v rámci kategórie „netradičné ovocie„.

Aj ako okrasný strom s ovocnou úrodou ako bonus

Muchovník je možné ponechať bez strihu a „vytiahnuť“ ho do podoby plnohodnotného stromu. Pestovateľ však z neho získa menšiu úrodu. Ako zastrihnutý na výšku 2 – 3 metrov prinesie vyšší výnos a aj zber úrody bude jednoduchší. Pre menšie záhrady bude tak vhodnejší.

Amelanchier strom a jeho kvet, muchovník

Počas jari je muchovník výrazný svojim bohatým okvetím. Kvety sú drobné a biele. Najmä v okrasnej záhrade tak vynikne ešte niekoľko krát do roka. Počas leta, zväčša už okolo mája až júna, vynikne záplavou plodov. Tie sú v malých strapcoch. Úroda je priebežná, takže je možné ju získavať zopár týždňov po sebe. Na jednom strapci sa nachádza zhruba 10 plodov. Tie tmavomodré mäkké sú zrelé. Súčasne sa môžu nachádzať na strapcoch aj nezrelé svetlozelené, alebo červené plody. Bobuľky sú mäkké, sladké, s charakteristickou príjemnou chuťou. Majú vysoký obsah fruktózy, antokyánov a vitamínov najmä A, B a C. Na jeseň sa sfarbuje lístie do červena, čo opäť pridáva vlastnosť pre okrasnú, alebo okrasno-úžitkovú záhradu.

Využitie plodov v kuchyni:

  • Výroba marmelád a džemov
  • Výroba ovocných štiav
  • Konzumácia za surova (priama spotreba)
  • Ovocné šaláty
  • Ovocné polievky
  • Kompóty, sušenie, mrazenie
  • Výroba ovocného vína a destilátu

Známe sú v zahraničí účinky na upokojenie nervového systému a zmiernenie úzkosti. Zlepšujú spánok. Vysoký obsah vitamínu C prekonáva iné druhy ovocia. Výhodou sú antioxidačné vlastnosti a ruské knihy venované pestovaniu tohto ovocia ho pokladajú za pomocníka pri radiačnej terapii a pri liečbe antibiotikami pri snahe o obnovu rovnováhy organizmu.

Ideálne podmienky pre pestovanie muchovníka

Muchovník z počiatku pestujeme ako ríbezľu. Obľubuje slnečné stanovisko s dostatkom svetla. Nesadíme ich blízko seba, ak chceme vypestovať stromovú veľkosť. Muchovník ponechávaný „na divoko“ rozširuje korunu aj do šírky. Preto ju upravujeme jarným rezom, alebo rezom po opadaní lístia. Veľmi zaujímavou a prínosnou vlastnosťou je mrazuvzdornosť, ktorá je uvádzaná na hodnote -35°až -40° v závislosti od kultivaru. To znamená, že nevyžaduje pestovanie v črepníkoch, ani v uzavretých dvoroch a môže byť vystavený väčšiemu otvorenému priestoru.  Ten ako strom víta, rovnako ako čistú zem pod korunou.

Muchovník, amelanchier v uliciach Bratislavy

Muchovník nemá rád stojatú vody a močaristú pôdu. V suchšom období bez pravidelnej zálievky v snahe zaistiť vysoký výnos úrody, je vhodné mať pod kontrolou okolie stromčeka. Pre kvalitu úrody aj zdravie stromu je dobré zaistiť minimálnu „divočinu“ v podobe buriny, alebo náletových kríkov. Vhodné je udržiavať nenáročný trávnik, prípadne celkom vylúčiť inú vegetáciu pomocou geotextílie a mulčovacej kôry. Používa sa tiež štrk, alebo v dizajnových záhradách kamenné platne, šlapáky, ktoré znižujú výskyt buriny. Riešeniam sa medze nekladú.  Jednoduché riešenie je občasná obkopávka motykou, nie veľmi hlboko ku koreňom, len na povrchu.

Muchovník nachádza využitie v nových dizajnových záhradách, ale aj parkoch biznis centier. Prekvapením je niekoľko muchovníkov vysadených v Bratislave vo vnútroblokoch, alebo v blízkosti biznis centier. Po vysadení sú ponechávané bez väčšej údržby a tým dokazujú svoju nenáročnosť. Postačí, ak pestovateľ odstráni vysušené konáre. Platí však, že čím väčší a starší strom bez údržby, tým viac sa zmenšujú plody.

Muchovník pre okrasnú záhradu, alebo predzáhradku

Stromy, ktoré majú byť súčasťou okrasnej záhrady, dokážu využiť niekoľko vlastností kra a neskôr stromu. Vyžaduje si to však niekoľko úkonov, ktorými docielime neobyčajný vzhľad a atraktívne vlastnosti. Muchovník vypestovaný z kra môže mať niekoľko kmeňov. Ako viackmenný strom v dospelosti ho môžeme vytvarovať na holé kmene s korunou posadenou v konkrétnej výške. Žiada si to odstraňovať nové výhonky z koreňového balu, alebo k kmeňov. Viac-kmenný, teda tvorený približne z cca troch, prípadne viac kmeňov. Na jar počas kvitnutia ešte počas absencie výrazných listov tak strom môže vyzerať ako biely oblak postavený na niekoľkých pokrútených kmeňoch, prípadne len jednom. Zo skúseností záhradkárov sa neodporúča ponechávať zámerne rastlinu na jednom kmeni.

Amelanchier autor: 2011 Laura Berman, zdroj: https://greenfusestock.photoshelter.com

Foto: autor: 2011 Laura Berman, zdroj: https://greenfusestock.photoshelter.com/

Pre okrasné záhrady sa môžu hodiť odrody Atlaglow, Helvetia a Regent. Červené odtiene listov na jeseň sa môžu oneskoriť, prípadne si držať dlhšie zelené, alebo žlté odtiene, ak ide o rastlinu pestovanú v tieni. Preto viac vyniknú pestované na Slnku ako solitér.

Škodcovia a choroby skôr vzácne

Pre muchovník nie sú veľmi typické žiadne zásadné ochorenia. Netrpí nimi, hoci úplne nezničiteľnou rastlinou určite nie je. Ako mnohé iné listnaté stromy so šťavami, aj muchovník môžu napadnúť vošky, hoci to nie je pravidlom. Skôr je známy škodca vlnačka krvavá (Eriosoma lanigerum), ktorú tiež nazývame voškou, no ide o druh vlnačka, ktorý sa živý cicaním mladej kôry. Napáda zväčša mladé jablone. Tým môžu tým poškodzovať drevinu, mladé konáre a výlučkami znehodnocovať aj úrodu. Jej výskyt prezradia vatové chumáče, od ktorých je odvodený jej názov. Známe sú prípravky Aztec, Pirimor 50 WG a vhodné je zmáčadlo, ktoré podporuje uchytenie na výlučkových povlakoch. Vlnačka napáda rastlinu s nedostatkom draslíka. V prírode vlnačku požiera ucholak.

Vtáky ako škodcovia úrody muchovníka

foto: keď vtáky objavia ich chuť, budete potrebovať štrašiaka, alebo aspoň igelitové vrecká v okolí, aby úspešne plašili vtáky. Ich chuti je ťažké odolať.

Populárne odrody muchovníka

Na Slovenskom trhu sa nachádza niekoľko odrôd muchovníka jelšolistého. Najznámejšou je Smoky.

Smoky – odroda Smoky má stredné veľké plody, výborné vlastnosti, vyznačuje sa dlhovekosťou a v pestovaní ide o najrozšírenejšiu odrodu v Severnej Amerike s priemyselným využitím. Vlastnosťou Smoky je tiež veľká koruna stromu. Odroda je menej odolná proti suchu, preto je dobré nemať ju príliš hustú, ale skôr presvetlenú. Saďte ju najmenej 3 metre od iných stromov.

Thiessen (Amelanchier alnifolia ´Thiessen´) – v rámci priemyselného pestovania v severnej Amerike ide o druhú najvýznamnejšiu odrodu s dlhodobým výnosom a dlhovekosťou. Bobule sú väčšie ako pri Smoky. Vyznačuje sa bohatou úrodou. V ponuke na Lumigreen ho nájdete pod týmto odkazom: www.lumigreen.sk  (zdroj foto)

Amelanchier muchovník jelšolistý, plody

Lamarkov (Amelanchier lamarckii) – v záhradníctvach na Slovensku často zastúpená odroda.

Northline – vyznačuje sa silnou odolnosťou voči mrazom. Plody sú veľké a sladké. Má silnejšiu nie tak krehkú šupku a tak plody vydržia o niečo dlhšiu prepravu, než iné. Vyznačuje sa väčšou odolnosťou voči suchu ako Smoky.

Honeywood – je odroda verná svojmu názvu. Pomenovanie získala podľa výrazne sladkých plodov s medovým nádychom.

Menej známe druhy známe skôr v zahraničí

Rabin Hall – patrí medzi nvošie odrody, na Slovensku ešte nie veľmi známe. Má veľké plody a vysokú úrodu, no na rozdiel iných odrôd má slaboružové kvety. Na rozdiel od iných odrôd má korene ešte viac citlivé na stojatú vodu.

Rainbow Pillar®  – O niečo novšia odroda Rainbow Pillar® má zámerne vyšachtenú vzpriamenú korunu, ktorá sa neťahá tak do šírky. Plody sú tmavočervené alebo tmavoružové a dozrievajú neskôr, než iné odrody.

Altaglow – je zaujímavá skôr svojou históriou, keďže bola viac využívaná ako okrasná. Zaujímavosťou sú biele plody. Je to v kontraste s tým, čo už vieme o muchovníkoch. Mať v záhrade kombináciu Smoky a Altaglow je vizuálnou zaujímavosťou, napríklad pri zdobení dezertov čerstvým ovocím. Ich kombinácia môže byť zaujímavým spestrením ovocinárskej ponuky drobných pestovateľov. Strom rastie pomalšie, ale pre okrasnú záhradu je zaujímavejší svojimi karmínovočervenými listami v jeseni. Altaglow sa však na Slovensku ťažšie obstaráva.

Helvetia, Regent – dekoratívne odrody, ktoré sa vyznačujú výrazným sfarbením listov. Farba však viac vynikne, ak strom pestujete na priamom slnku.

Menej známe odrody Mendan, Pembina, Blumun a Bluesun sa vyznačujú odolnosťou voči nízkym teplotám, no mladé výhonky – kľúčové pre plánované tvarovanie stromu – nezaškodí obaliť do geotextílie. Mladé výhonky muchovníka sú vo všeobecnosti veľmi pružné, takže je ťažké ich zlomiť pri silnom vetre. Iná situácia je vo vysokých mrazoch, kedy sú tieto pružné vlastnosti oslabené. Týka sa to najmä vysokohorských oblastí Slovenska a chladných kútov sveta.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu