Podlahové kúrenie patrí k jedným z najmodernejších spôsobov, ako na teplo v domácnosti. Inštaluje sa najmä do energeticky úsporných novostavieb, no pokojne ho môžete zaviesť aj do staršieho domu pri rekonštrukcii. Rozmýšľate nad takýmto kúrením? Zistite, ako funguje, a aké sú jeho výhody i nevýhody.
Podlahové kúrenie sa radí k nízkoteplotným vykurovacím systémom. Aj preto sa najčastejšie používa v nízkoenergetických domoch. Bežné kúrenie funguje tak, že vykurovacie teleso (napr. radiátor) odovzdá teplo vzduchu v miestnosti. Následne sa zohrejú aj všetky steny. Avšak môže pri tom vzniknúť veľký teplotný rozdiel medzi vzduchom pri podlahe a pod stropom. No ak využívate podlahové kúrenie, teplota sa rozloží rovnomerne.
Pri podlahovom kúrení teplo sála zo systémov uložených v podlahe. Tie sú pripojené na elektrický zdroj alebo v nich prúdi zohriata voda. Teplovodné podlahové kúrenie sa však využíva menej, pretože je drahšie a nehodí sa do všetkých typov stavieb. No ak sa preň rozhodnete, môžete ho skombinovať s tepelným čerpadlom alebo solárnymi kolektormi. Je to efektívne a ekologické riešenie. Navyše, na financovanie tepelného čerpadla i slnečných kolektorov môžete využiť aj štátnu dotáciu.
Ak by ste podlahové kúrenie nechceli mať ako jediný zdroj tepla v domácnosti, dá sa skombinovať aj s iným typom. Často sa podlahovka kladie napríklad len do kúpeľne, kde vytvorí ešte príjemnejšiu klímu.
Elektrické podlahové kúrenie sa dá zaviesť 3 spôsobmi. Použijú sa buď vykurovacie káble, rohože alebo fólie. Pri výbere konkrétneho systému sa riaďte druhom podlahy a tiež zvážte rozlohu a tvar miestnosti.
Vykurovacie káble sú veľmi flexibilné, a tak ich bez problémov zavediete aj vo veľmi členitých či atypických priestoroch. Sú cenovo výhodné, no treba počítať so zložitejšou montážou. Cena za prácu tak môže konečnú sumu navýšiť.
Vykurovacie rohože sú pri podlahovke najčastejším riešením. Je to najmä preto, že sa ľahko inštalujú. Ich cena je však v porovnaní s vykurovacími káblami vyššia.
Hodia sa hlavne na miesta, kde plánujete klásť dlažbu. Takisto je lepšie, ak má miestnosť pravidelný pôdorys a nie sú v nej žiadne atypické prvky.
Vykurovacie fólie sa dávajú hlavne do miestností, kde je drevená alebo laminátová podlaha. V kúpeľni ich nevyužijete, príliš veľká vlhkosť by ich mohla poškodiť. Veľmi ľahko sa inštalujú, no rovnako ako pri rohožiach, pri nepravidelnom pôdoryse by ste s nimi mali problém.
Foto: Bigstock
0 komentárov