Zástena, plachta, či okná v altánku: aký materiál na zástenu a kedy?

Postavenie altánku, záhradného prístrešku, alebo otvoreného multifunkčného priestoru so zatrešením. Hovorme tomu akokoľvek. Zväčša však pôjde o to isté. Drobná stavba, ktorá nám slúži na oddych, stretávky, alebo na rôzne činnosti. Stále pod strechou, v suchu a na čerstvom vzduchu zároveň. Je však len otázkou času, pri prípadoch, kde to konštrukcia dovolí, že uvažujeme o zástene. Najmä pri otvorených konštrukciách má zástena, alebo plná stena mnoho výhod. Tie murované nám plnia úlohu pracovného priestoru (pripojenie linky, umývadla, grillu, elektroinštalácie, a pod), aj statickej podpory pre konštrukciu. Čo však so stenami, ktoré môžeme vyplniť dreveným obkladom, alebo plachtou? Aký materiál zvoliť a aké má výhody?

Okná alebo plná murovaná stena

Sklenené okná, alebo stavebné otvory volíme tam, kde je murovaná konštrukcia, alebo plná drevená stena. S tým je spojená vyššia spotreba pevného materiálu a vyššia odbornosť. Taktiež podklad musí mať základ, ak chceme budovať ťažkú tehlovú, tvárnicovú, či plnú kombinovanú stenu.  Takáto výplne je vhodná na miestach, kde nie je pekný výhľad (nie len dočasne), alebo je nežiaduci.

Altánok murovaný polovičný

Foto: Dve zo štyroch stien sú tvorené plnou stenou, jedna z nich však má drevenú mriežku ako náhradu za tradičné okná. Zdroj fotografie: decorexpro.com/

Napríklad stena od suseda + záujem o súkromie, alebo oddelenie od iného technického priestoru (garáž, dielňa). Je vhodné nezabúdať na potrebné projekty a povolenia, ak je stavba murovaná so základmi a dosahuje určité vlastnosti, ktoré presahujú ohlasovaciu povinnosť. Viac tu.

  • Vyžaduje si odbornosť. Skúsenosti a nástroje
  • Vyššie náklady, avšak mimoriadne trvanlivý spôsob
  • Vhodný aj na menej prístupné miesta, ktoré by vyžadovali údržbu odvrátenej strany múru
  • Potrebná voda a miešadlá – váhovo náročné materiály (tvárnice, tehly) a sypké materiály (malta, cement, omietky)
  • Takéto plné steny sú často tým priestorom, ktorý tvorí súčasť krbou, vlastých pecí na pizzu, udiarní a kuchynských pultov. Luxusnejšie altánky sa bez týchto stien nezaobídu.

Drevená zástena alebo OSB dosky ako výplň

Zástenu vytvorenú z dreva volíme všade tam, kde chceme plnú stenu, ale náklady, podklad / základ, alebo dizajn stavby nám nedovoľuje použiť plnú murovanú stenu. Najmä čisto drevené altánky je zvykom držať v dreve, hoci švajčiarsky štýl kombinácie drevených konštrukčných prvkov s murovanou výplňou má tiež svoje čaro. Drevenú zástenu predražuje vyššia cena reziva (jar, leto 2021) a OSB dosiek. Ideálne sú OSB dosky s drážkou, ktoré držia tvar a nevytvárajú nevzhľadné škáry. Najmä pri pôsobení vlhkosti by to bolo naozaj nevzhľadné.

Efektnejšie však pôsobia drevené obklady, tatranský profil na konštrukcii, prípadne prekladané dosky na americký štýl sklonu (horizontálne uloženie). Pozor však na to, aby drevená zástena nebola smerujúca do priestoru, ktorý nie je prístupný ani od suseda, ani od vás. Najmä ak je vystavený slnku a vetru. Bude totiž nevyhnutné pravidelne sa o drevený materiál starať. A to z oboch strán. Zaistenie odkvapu ale aj prípadnej bujnej listovej zelene, ktorá by mohla stekaním vody pôsobiť na konštrukciu, má svoju dôležitosť najmä pri neprofesionálnych stavbách. Nie vždy ich autor počíta s dlhou životnosťou, ale po rokoch v ňu každý dúfa.

  • Stredne náročné vyhotovenie
  • Nevyhnutný prístup z druhej strany pre údržbu dreveného materiálu
  • Drevené steny sú menej vhodné ako steny ku krbom a udiarniam. Vyžaduje si to bezpečné riešenie krbov a dymovodov, izolácii
  • Rozlišujeme plnú drevenú zástenu, alebo mriežky, či rôzne dizajnové prvky prepúšťajúce svetlo.

Altánok a drevená zástena

Drevená zástena tvorí súkromie, ak je altánok oddychovým wellness kútom. foto: https://flexfence.com

Textilné závesy

Textil je tiež nástrojom, ktorý dokážeme použiť na zatiahnutie konkrétnej steny. Najmä menšie konštrukcie môžu byť dodávané s textilnými zástenami. Tvorené sú zväčša odolnými materiálmi, zaťahujú sa, priväzujú, alebo očkujú. Zväčša majitelia textilných zástien a tohto typu tienenia a ochrany pred vetrom a inými neduhmi preferujú textil ako vizuálne atraktívny materiál. Platí však, že mnohé takéto riešenia si vyžadujú v zime stiahnutie z konštrukcie (pre pôsobenie snehu, ľadu, silného vetra). Počas leta ho zase môžu poznačiť exkrementy vtákov. Pozor na prítomnosť takých plodín ako sú moruše, višne, alebo líčidlo, ktoré prispieva k farbeniu vtáčich výlučkov v odtieňoch, s ktorými si čistidlá neporadia.

Altánok a závesy

Tienenie v altánku aj v podobe textilných závesov, zdroj foto: smalldesignideas.coml

Plachta alebo priehľadná fólia

Najobľúbenejším riešením, ktoré si nevyžaduje technické zručnosti, stavebnícke skúsenosti, stavebné povolenia a pripojený vozík, sú plachty. Pred desiatimi rokmi tento sortiment nebol až tak známy, no v posledných rokoch je obľúbeným riešením všade, kde je nutné stavbu chrániť z jednej, či dokonca všetkých strán altánku. Plachty sú pritom často využívané aj na stavbách, kde sa už používa pevná stena, drevená zástena, avšak stále zostáva nejaký voľný priestor.

 Zástena fólia, priehľadná

foto: pokrytie troch stien umožňuje aj v zime používanie priestoru bez prieniku vetra, snehu, dažďa aj prílišného vlhka. foto: www.jvplusav.sk

Plachta ako priehľadná, či dokonca aj temná neprehliadná, má mnoho funkcií. Medzi nimi ľahkú inštaláciu a ľahkú manipuláciu. Priehľadné plachty sú svojim spôsobom ako okno. Nemajú síce izolačné vlastnosti ako okná, avšak dokážu výrazne pomôcť a zároveň chrániť. Ich výroba si vyžaduje presné zameranie stavby. Pripojenie o stavbu je rôzne. Napríklad cez očká a šnúrky, alebo pripojovacie prvky, či remene. V prípade záujmu o viac vzduchu a prievan sa plachta vytiahne. V prípade záujmu o zatiahnutie, sa stiahne dole. Plachty vydržia niekoľko rokov. Vyžadujú si občasnú starostlivosť v prípade znečistenia vtákmi, či prachom. Nepredstavujú však dodatočné náklady.

Prednosti a zásadné vlastnosti

  • Manipulácia je jednoduchá
  • Inštaláciu zvládne majiteľ stavby aj bez skúseností
  • na trhu sú aj riešenia, ktoré vám umožnia využívať aj otvárateľné dvere, či vstupy cez takéto plachty
  • Nie je nutné špeciálne náradie, inštalácia neznečisťuje, nevyžaduje náročné úkony
  • Najlepšie riešenie pre veľkoplošné zásteny pri ktorých potrebujeme zachovať priechod svetla
  • Rýchle sťahovanie a vyťahovanie zrolovaním a uchytením, prípadne v prípade potreby aj odmontovaním.

Zástena fólia, priehľadná

Foto: Dizajn a využitie plachiet je rôzne. Napríklad aj pri zakrytí komerčnej terasy, pre pohodlie zákazníkov. zdroj: slovenský výrobca plachtových zástien www.jvplusav.sk

Kvôli svetlu je najekonomickejším riešením práve priehľadná plachta. Úloha zásteny je pritom rôzna. U každého prevládajú určité potreby nad ostatnými. V každom prípade nás však zásteny chránia pred vetrom, prípadne pálivým slnkom. Slúžia nám na ochranu pred hmyzom, snehom, prefukovaním listov, či prachu. Zástena chráni materiály, nábytok, ale aj okrasné rastliny použité vo vnútri pred vetrom. Keďže nám priestor slúži aj na stravovanie, má svoje úlohy aj tam. Riešenia, ktoré zakryjú celú drobnú stavbu dokážu slúžiť aj ako ochrana pred dotieravým hmyzom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu