OSB doska je, dá sa povedať, až výnimočne dobrý univerzálny materiál. V rámci stavebných materiálov má určité vlastnosti, pre ktoré ju považujeme za lepšiu než čisté drevo. Hoci OSB dosky tvorí drevo, vďaka prídavkom živíc a technológii výroby, je z nej takpovediac DREVO 2.0. Bez preháňania je však dobré vysvetliť, k čomu OSB doska slúži a prečo ju vôbec niekto vynašiel.
Na pochopenie pôvodu OSB dosiek je nutné pozrieť sa na architektúry výstavby rodinných domov, domových štvrtí na okrajoch veľkých miest v USA. V Spojených štátoch sa koncept drevodomu používa pri výstavbe rodinných domov oveľa dlhšie než u nás. Nehovoríme o zrubových domoch, ale o „papierových domoch“, ako to zvykneme my Slováci hovoriť, keď vidíme účinky tornáda, alebo scénky vo filme s prerážaním stien. OSB doska je drevený materiál, ktorý môže byť veľmi tenký, ale stále veľmi pevný. V USA sa používajú už dlhší čas presne na ten účel, na ktorý ju využívame aj u nás.
Ide najmä o veľkoplošný materiál, čo znamená, že dokážeme ňou pokryť veľkú plochu. Bežne je v predaji dostupný veľký formát 2500 x 1250 mm. Pomôžeme si pri ňom jedine väčším autom, alebo vozíkom. Sú aj menšie, pre pickup vozidlá skladnejšie, hoci cenovo nie vždy vychádzajú lepšie pomerom k získanej ploche. Ide o veľkosť 2500 x 675 mm. Ich hrúbka sa pohybuje od 1 cm po 2,5 cm, prípadne v niektorých prípadoch získate aj väčšiu. Kým 1 cm hrubá doska bude slúžiť ako krytina na nenáročné interiérové steny pred aplikáciou ďalšej vrstvy, napríklad sadrokartónu, tie hrubšie sa hodia na podlahy, či náročnejšie interiérové steny, prípadne exteriérové vonkajšie debnenie, alebo na debnené strechy.
A prečo sa volajú Oriented Strand Boards? Ako názov napovedá, ide o tabule, ktoré majú nejakým spôsobom usmernené triesky. Ide o tri vrstvy drevených triesok, ktoré sú naukladané strojom tak, aby spodná vrstva a jej triesky smerovali jedným smerom, stredná vrstva iným smerom opačne a vrchná zase opačne k strednej vrstve. Týmto jednoduchým riešením sa docieli vysoká pevnosť, najmä ak si k tomu pripočítame živice, ktoré sa do triesok vlievajú a pod vysokým tlakom vychádza hotová platňa.
OSB doska sa vyrába ako cesto na rezance (skôr, než sa z vyvaľkaného cesta stanú rezance). Ureže sa v presných rozmeroch a kvalitatívne je rovnaká ako platňa z linky za ňou a aj tá pred ňou. Všetky sú rovnaké a preto je možné počítať s presnosťou aj pri stavbe. Podľa rozmerov OSB dosiek napríklad volíme rozstup stavebných drevených hranolov, aj ich hrúbku pri spájaní dvoch priľahlých. Kedysi sa používal do zmesi aj formaldehyd, no dnes sa výrobcovia radi pochvália, že to je už minulosťou.
Tak ako mnoho iného materiálu, ani pri OSB doskách nie je všetko len v jednej kvalite. OSB dosky máme zväčša lakované, respektíve vyzerajú ako lakované vďaka obsahu živíc, ktoré drevené triesky spájajú. OSB doska nie je drevotrieskou, aj keď aj v roku 2019 prichádzajú niektorí majstri do stavebnín s požiadavkou na „dvojcentimetrové drevotriesky“. Tá by sa totiž veľmi rýchlo rozpadla, ak by ste ju ponechali vonku. Menila by tvar a nebola by tak variabilne využiteľná. Je o niečo viac odolná voči vlhkosti, aj keď záleží od typu, respektíve označenia. Niektorí predajcovia ponúkajú len tie kvalitnejšie zámerne, kým u iných nájdete v ponuke viacero typov.
Ako už bolo spomenuté, OSB dosky majú všestranné využitie ako krytinový materiál, ale čiastočne aj ako tvarovateľný. Môže byť súčasťou interiéru, aj exteriéru. Opracovať ho nie je ťažké. Neraz vďaka nenáročnosti vie pomôcť pri mnohých provizórnych riešeniach. Je prvým riešením pre tých, ktorí vytvárajú stavebné otvory pre okná a nechcú ponechať stavbu ako otvorenú samoobsluhu. Vybité okno pre zúrivý vietor vie tiež provizórne zabezpečiť pár OSB dosiek.
Ich využitie je ale hlavne pri výstavbe drevodomov, záhradných stavieb, pri výstavbe podkrovia a výroby priečok, či v podkroví vytváraní stien na miestach, kde sa strecha príliš zužuje. Práve OSB dosky sú asi najideálnejším riešením, ako docieliť pevné steny na miestach, kde je nemysliteľné siahať po tvárniciach a tehlách. OSB dosky sú najrýchlejším spôsobom dlhodobejšieho zakrytia a výstavby garáží a prístreškov, sú dlhodobým riešením pri interiérových úpravách prvkov, ak nechceme všetko ponechať na nie úplne pevnom sadrokartóne. OSB je veľa krát tou najlepšou poistkou pod sadrokartón. Používame ich tiež ako dôležité pokrytie budúcej podlahy na nosných trámoch pri niektorých typoch poschodových drevostavieb.
Vhodne použitá OSB doska môže byť súčasťou nábytku, napríklad pri výrobe vlastného čalúneného nábytku, môže byť pomocníkom pri vystužení a spevnení rôznych drevených výrobkov, taburetiek. Nie je síce najlacnejšia, no bežne ju vidieť ako jeden z najpopulárnejších materiálov na zadebnenie okien a dverí, respektíve stavebných otvorov. Ani netušíme, kde všade sa OSB dosky nachádzajú, hoci viditeľné sú najmä v rámci dočasných záchranných prác, provizórnych riešení a vtedy utkvie v pamäti najlepšie.
V druhej časti si povieme všetko o uchycovaní, spájaní a diletáciách OSB dosiek.
0 komentárov