Polyuretánová pena: Pištoľová, alebo trubičková PU pena a ich rozdiely

Laický pohľad na ponuku polyuretánových pien rozoznáva pištoľové a trubičkové. Trubičkové sa niekedy uvádzajú aj ako hadičkové, napriek tomu, že k nim nie je žiadna hadička. Odbornejší používateľ ďalej rozoznáva nízkoexpanznú, klasickú montážnu so strednou expanziou a tiež občas vídať aj vyslovene vysokoexpanzné peny. Expanzia znamená rozpínavosť. Peny delíme aj na klasické, či zimné, ktoré sú schopné fungovať aj v nízkych teplotách a slúžia nám hlavne v čase, keď si najviac všímame tepelné nedostatky na niektorých budovách – v zime. Práve v zime objavujeme takéto nedostatky viac na šopách, latrínach, dielňach, chlievikoch, stajniach…

Pištoľová, alebo trubičková?

Je ťažké povedať, ktorá je lacnejšia, hoci ľahšie je povedať, ktorá je lepšia. Cenovo sa občas navzájom preskakujú. Trubičkové sú zväčša lacnejšie. Cena kolíše aj od predajcu, keďže ide o materiál, kde sa vďačne nahadzuje marža v malých prevádzkach. Ideálne miesto sú stavebniny neznačkového typu. Pištoľové tak môžu vyjsť v najlepšom prípade aj do 5 eur, klasický montážny typ s objemom 750 ml. Avšak pre vylepšenie laického pohľadu na to, ktorý typ je ten lepší, je nutné zhodnotiť, o čom je vlastne práca s každým jedným typom.

Hadičková/trubičková PU pena:

Pri nákupe tohto druhu peny je súčasťou balenia trubička, ktorá sa skrutkuje na vrchný drobný nadstavec. Jej stlačením dôjde k otvoreniu priechodu a vytvoreniu cesty pre penu pod tlakom. Bežnou súčasťou sú rukavice, sú skryté na spodku nádoby, alebo vo vrchnáku. Ide o tenké, jednorazové rukavice.

polyuretánová pena trubičková

Výhody:

 • Neraz cenovo výhodnejšia než pištoľová
 • Častejšie dostupná v rôznych nestavebninových obchodoch (železiarstvo, domáce potreby)
 • Súčasťou je už aplikátor – trubička, nie je tak nutný ďalší nástroj
 • Viac sa hodí na hrubé aplikácie bez nutnej presnosti

Nevýhody:

 • Pena počas práce uniká aj bez stlačenia po postavení a čakaní, keďže v samotnej trubičke je pena, ktorá sa rozpína. Penu je nutné pokladať na povrch, ktorému padanie vytlačených kúskov peny nebude vadiť.
 • Väčšie znečistenie pri nepozornosti
 • Nepresná aplikácia
 • Slabé možnosti regulácie množstva
 • Tým že pri stláčaní používateľ musí pohybovať aplikátorom, znižuje sa mierenie a presnosť
 • Vyžaduje si vykrútenie ruky, menej pohodlia, prípadne obe ruky

Pištoľová  PU pena:

Pri pištoľových penách hovoríme o identickom balení, veľkosti a dizajne s rozdielom hlavice, ktorá má typické tvarovanie pre skrutkovanie do striekacích zariadení – pištolí. Tvarovaná hlavica slúži na lepšie uchopenie. Pri niektorých pištoliach aj zaseknutie v správnej polohe a zaistenie.

polyuretánová pena nadstavec čierny

Výhody:

 • Presnosť a v závislosti od typu pištole, aj regulovateľnosť prietoku, tlaku, a množstva peny.
 • Možnosť vytvárať dlhé rovnomerné aplikácie, napríklad do užších škár, pri montážach okien, dverí, vypĺňaní drobných otvorov a podobne.
 • Je otvoriteľná a použiteľná v pondelok a prácu môžete dokončiť aj v utorok. Stačí len uzáver nádoby prestriekať čističom PU peny, ktorý je povinnou súčasťou práce s pištoľou na PU penu po každej práci.
 • Lepšia skladovateľnosť po otvorení, pri strate vrchnáka, väčšie bezpečie pred nechceným stlačením ventilu. Viac bezpečnejšia pri páde na zem a pod.
 • Manipulácia s penou je o jedinej ruke a je jedno, či pravák alebo ľavák. Váha peny nie je problematická a pri stlačení sa pohyb deje na pištoli, nepohybuje sa s nádobou s penou, či aplikátorom. Celá práca je skrátka o väčšom pohodlí.

Nevýhody:

 • Nie je pre veľmi pohodlného majstra, keďže si vyžaduje použitie ďalšieho nástroja a ten vyžaduje po práci prečistenie PU čističom.
 • Pri nasadzovaní novej peny je potrebná zručnosť, alebo aspoň v správnom momente správna rýchlosť. Pri vyberaní nespotrebovanej peny z pištole na neskoršie použitie je dobré opäť myslieť na vhodnú rýchlosť. Na záver je nevyhnutné uzáver pištole vystriekať PU čističom, aby ste ju mohli neskôr opäť použiť. Zaschnutá pištoľ znamená problém.

pištoľ na aplikáciu polyuretánovej peny

Z nášho súhrnu výhod a nevýhod jednotlivých pien vychádza jednoduchšia aplikácia a lepšia presnosť pri pištoľových penách. Veríme, že článok poslúži najmä tým, ktorí sa dosiaľ s penami nestretávali a hľadajú odpoveď na otázky, čo vlastne od ktorého typu čakať a na čo sa pripraviť.  Je však dôležité myslieť na fakt, že pena je strašný znečisťovateľ na šatách, chúlostivých materiáloch a všetko, čo nechcete mať znečistené, je dobré zakryť. To, že je pena v škáre neznamená, že tam aj zostane. Myslite na to, že pena sa v priebehu pár minút zväčší a ani nebudete počuť, ako pre vlastnú nezodpovednosť devastuje koberec, alebo srsť zvedavého domáceho miláčika. Prípadne vaše vlastné vlasy. Téme, ako odstrániť PU penu, sme sa už venovali.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu