Ceny reziva, ocele, aj PVC materiálov prudko narástli. Stavby v neistote

Situácia na medzinárodnom trhu s drevom sa pred niekoľkými mesiacmi začala prudko meniť. Ceny súp reakciouDrevo zdraželo, spolu s ním aj oceľ, mnoho spojivových materiálov a výrobkov a taktiež PVC. Rôzne fólie, plasty, strešné izolácie a rôzne príbuzné materiály začali naberať rýchle tempo rastu ich cenoviek. Šťastie mali tí, ktorí si nakúpili stavebný materiál skôr a využívajú ho až teraz. Niektorí urobili dobre, ak vyrazili na portály s inzerátmi, kde sa našli takí, ktorí nevyužívaný materiál dokázali predať pomerne rýchlo.

Stavba drevostavba

Zdražovanie sledujeme, no nie je celkom presné, ako ho popisuje nemenovaný denník. Miera, s akou niektoré materiály rástli, nie je celkom rovnaká a celoplošná. Rôzne miesta narástli o rôzne percentá. Stavebné drevo pre menší altánok nás v marci stálo okolo 370 EUR kým už začiatkom mája sme za rovnaké množstvo zaplatili u predajcu v Bratislavskom kraji 520 EUR. No zdvihnutie cien rôzni zákazníci pocítili rôzne.

Rôzne drobné stavby a prerábky čakajú, prípadne sa spomalili

Zatepľovacie práce na niektorých domoch, najmä tam, kde nepomáhajú dotácie, zastali, alebo sa celkom spomalili. Polystyrén zdražel a aj stavebniny reagujúce na dopyty individuálnymi cenníkmi nemôžu ponúknuť bežne dostupné ceny ako bolo zvykom. KVH hranoly, obľúbené pre staviteľov amatérov aj profesionálov pre vizuálne atraktívne drevené stavby a odhalené konštrukcie, šli s cenou rovnako tak ako OSB dosky. Pri nich stúpla cena aj o viac ako 10 EUR za tabuľu. Stále záleží od predajcu a typu.

Stavba drevostavba

Od apríla sa priebežne snažíme položiť dodávateľom dreva v rôznych mestách tú istú otázku. Pýtame sa, kedy predpokladajú pokles cien. Odpoveďou je väčšinou takmer akoby naučená veta „Toto už dole nepôjde“. Niektorí dodávatelia zareagovali aj so staršími zásobami tak, že zdvihli preventívne ceny, prípadne ich zdvíhali len s určitým tempom. Aj z obáv, že po vykúpení by nemali čo predávať. Situáciu u developerov a vo sfére profesionálnej výstavby však nesledujeme a nevieme do akej mieri sa ich situácia dotkla a stavby postihli zdržanie.

Drevené obklady nie sú výnimkou

Hľadáme už nejaký čas medzi dodávateľmi drevených obkladov. Najviac ich je však priamo na Orave, pričom dodávateľov majú za hranicami v Poľsku, len výnimočne a Slovensku. Aj tam cena rastie, ba prekvapivo rastie aj potom, čo máte potvrdenú objednávku. Ak čakáte na dodávku tatranského profilu, alebo zrubového profilu, môžete byť nemilo prekvapení tak ako my, keď pár dní pred dovozom po dlhšom čakaní na dodanie predajca oznamuje, že zaplatíte o niečo viac, než máte v objednávke. Viaceré projekty sa tak oneskoria s očakávaním lepších podmienok a zlacnenia. Aj niektorí zhovorčivejší dodávatelia uvádzajú, že zdvihnutím cien zareagovali viacerí najmä pre obavy, že by boli oproti iným v strate a zostali by bez zásob. Čiastočne za to môže neistota a na niektorých miestach už sa prejavuje aj trpká realita – nie je čo predávať. Opakovane tak vyrážame do predajní typu Bauhaus, kde napríklad hranoly zatiaľ sú.

Napriek dostatku našich lesov, len nie ideálneho hospodárenia, sa naďalej dováža estónske drevo ihličnanov, hobľované dosky a stále sú považované za kvalitné a lákavé. Pritom objavuje sa výrazne aj poľské drevo a poľské drevené výrobky. Niektorí predajcovia očakávajú zmeny cien k jeseni až zime. Tí najodvážnejší si želajú víchrice v našich horách. Najväčší optimisti však veria, že ide o bublinu, ktorá čoskoro spľasne. Pokiaľ by utíchol stavebný ruch v USA, výrazná výstavba v západnej Európe a znížil sa dopyt po materiáloch, možno by to bolo reálne. Pandemické opatrenia však mnoho výrobní a profesií utlmili a aj to malo určitý dopad na niektoré materiály, najmä tie – závislé od chemického priemyslu.

Jav, ktorý tu donedávna nebol

Sledujeme pri rôznom bazošovskom nákupe a predaji, že sa v oveľa vyššej miere objavuje výmenný obchod. Ak niečo ponúkate, objaví sa protiponuka na výmenu. Po minulé roky bol tento jav sporadický, dnes oveľa výraznejší. Nedostatok niektorých typov materiálov zadáte do dopytu a sami môžete ponúknuť niečo, čo máte nazvyš. Žiadané tak môžu byť prebytky izolácií, polystyrény, ekostyrén, vrecovaný materiál, či nevyužívané tehly. Nakoniec prečo nie? V minulosti predsa všetko fungovalo na výmennom obchode. Trh sa len pre praktické dôvody začal meniť na trh s platidlami. No ten výmenný obchod tu bol a zostáva v rôznej miere naďalej.

Zvýšila sa aj frekvencia a dravosť megafónových hlásení v obciach po Slovensku: „Vážení občania, odseparujem vám staré pračky, zváračky, počítače, autobatérie…“ kde aj krátko po sebe vídať ešte viac výkupcov po sebe. Správne by však malo ísť o zberačov, keďže už niekoľko posledných rokov napríklad v okrese Senec nikto z nich neplatí, len železný šrot po domoch zberá. Už dávno sme nepočuli „Vykupujem…“

Zmenia sa teda ceny?

Je to pravdepodobné, no nie až tak, ako si to všetci želáme. Na pôvodné plánované náklady stavieb ako pred rokom.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu