Muranske sklo, slávna talianska sklárska výroba, umenie a zaujímavosti

Keď sa povedia Benátky, mnohí majú pred očami gondoly, kanály, San Marco Piazza, konkrétne mosty. Možno taliansku hudbu, karneval, alebo miesta zo slávnych filmov a pohľadníc. Medzi sklármi a milovníkmi umenia je však poradie rôznych symbolov, značiek a umelcov úplne o iných kľúčových slovách. Medzi takými značkami a hodnotami by bolo aj (benátske) Muranske sklo – Murano, ktoré nemá nič spoločné s Muránskou planinou, hoci tento názov taký pocit tak trochu navodzuje.

Murano, muranske sklo

Muranske sklo je pojem pomerne dobre známy vo svete skla, interiéru a dizajnu. Ako kultúrna zaujímavosť s historickou hodnotou a značka sama o sebe nie je bežným interiérovým doplnkom do bežnej domácnosti. Čo to vlastne je?

Čo je to to muránske sklo – Murano?

Benátske Muránske sklo, známe tiež ako Murano sklo, je vyrábané na ostrove Murano (súčasť Benátok v Taliansku). Ide o tradičné sklo, ktoré sa vyrába už od 13. storočia a jeho výroba sa stala súčasťou kultúrnej dedičiny Talianska. Vyrába sa tradičným sklárskym spôsobom ručného fúkania a tvarovania skleneného materiálu pri vysokých teplotách. Tento proces sa odovzdáva z generácie na generáciu a každý kúsok je unikátom.

Muránske sklo sa používa na výrobu rôznych dekoračných a umeleckých predmetov, ako sú napríklad vázy, svietniky, sošky, figuríny a mnoho ďalších. Taktiež sa používa na výrobu perličiek a bižutérie. Jeho vysoká kvalita a nezameniteľný vzhľad robia z talianskeho muránskeho skla vynikajúci materiál na výrobu luxusných dekoračných predmetov a umeleckých diel.

Okrem toho, talianske muránske sklo sa používa aj na výrobu predmetov s funkčným využitím, ako sú napríklad svietidlá, zrkadlá, ale aj nábytok a vitrážne výplne. Vďaka svojej kráse a odolnosti sa talianske muránske sklo používa aj v architektúre a designe interiérov.

Zaujímavosti spojené so sklom známym ako „Murano“

  • Murano sklo sa vyrába v Murane – na malom ostrove pri Benátkach v Taliansku. Výroba tohto skla bola v minulosti tak tajná a dôležitá, že akýkoľvek pokus o jeho prenášanie do iného mesta alebo krajiny bol trestaný smrťou. Dnes sem prichádzajú turisti, ktorí svoju cestu musia začať v múzeu Museo del Vetro. Tam je zdokumentovaný a odprezentovaný celý historický vývoj.
  • Murano sklo má bohatú históriu, ktorá siaha až do 13. storočia. Vtedy sa talianski majstri skla presťahovali na ostrov Murano, aby tam mohli vyrábať sklo bez rizika požiarov a iných nebezpečenstiev, ktoré hrozili pri výrobe v blízkosti drevených domov.
  • Murano sklo sa vyrába ručne s využitím tradičných techník a nástrojov. Práca so sklenenou hmotou vyžaduje veľkú zručnosť a skúsenosti, a preto majstri skla často pracujú celý život, aby sa naučili vyrábať dokonalé sklenené predmety.
  • V minulosti bolo Murano sklo obľúbené medzi panovníkmi a aristokratmi, ktorí si objednávali rôzne sklenené predmety, vrátane stolových súprav, lampášov a váz. Tento trend sa prejavil aj v renesančnej kultúre a umení, kde sa Murano sklo stalo súčasťou mnohých významných umeleckých diel.
  • Talianske Murano sklo sa stalo obľúbeným aj v modernom dizajne a architektúre. Mnohí dizajnéri a umelci využívajú jeho krásu a farebnosť na tvorbu unikátnych a originálnych predmetov a umeleckých diel.
  • Benátska sklárska výroba je známa vo viacerých lokalitách Benátok, no vyslovene Muranske sklo sa týka práve Murana, kde je z Benátok najviac sklárskych dielní a najviac prepojení na sklárstvo.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu