Naplánujte si rekonštrukciu exteriéru s predstihom

Zima je ideálna na zadanie objednávok a výrobu exteriérových doplnkov domov. Čoraz viac ľudí začína preferovať originalitu, niečo, čím sa môže odlíšiť od ostatných a to platí aj v oblasti bývania. Preto prichádza na výslnie ručná remeselno-umelecká práca – takouto firmou vyrábajúcou ručne kované výrobky je napríklad firma Interierkov z Handlovej. Takáto robota je však časovo náročná a preto je dôležité si dostatočne vopred naplánovať kúpu a objednávku takýchto výrobkov. Zima je tak ideálnym obdobím na ich objednanie, pretože na jar sú hotové a pripravené na inštaláciu v exteriéri.

16_800x533

Ako to vidí umelecký kováč Ján Kaniansky?

„Po rokoch stagnácie sa trh rozbehol a v sezóne nestíhame vyhovieť všetkým objednávkam. Len čo nastanú slnečné dni, ľudia začínajú vylepšovať svoje domy a záhrady. Zima je preto ideálnym obdobím na ujasnenie si svojich zámerov a objednanie nových brán, bráničiek, plotov, balkónov a záhradných doplnkov. Niet na čo čakať, pretože chvíľu trvá zhotovenie umeleckého návrhu a ešte dlhšie jeho realizácia. Kým sa budú výrobky osadzovať, už tu bude jar. V lete sú potom dodacie lehoty aj niekoľko mesiacov. Ručná kováčska práca je výnimočná nielen vo výsledku, ale aj v procese samotnej realizácie. Technologické postupy si vyžadujú čas, námahu a skúsenosti, nemôže ich robiť ktokoľvek, lebo každá chyba sa vypomstí na výsledku. Kováčsky proces zahŕňa prípravu materiálu, nahrievanie železa vo vyhni, kutie, zváranie jednotlivých častí, ručné tvarovanie detailov. Nakoniec výrobok natrieme niekoľkými vrstvami farby a vyzdobíme patinou. Patinovaním vyniknú všetky kováčske detaily na miestach kde sa búchalo kladivom a  tepalo.“

 

V takomto prípade za svoje peniaze zákazník dostane pridanú hodnotu výnimočnosti a sám sa podieľa na konečnej podobe diela. Keďže ide o originálnu, náročnú ručnú prácu, nejde o najlacnejšie výrobky, exkluzivita a kvalita niečo stoja. Pre exteriéry sa vyrábajú poštové schránky, kované ploty, brány, zábradlia, pergoly, altánky a doplnky pre záhradu, pre interiéry kovové postele, lampy, zrkadlá, svietniky, schodiská a rôzny nábytok a doplnky.

4_800x533

 

Materiál a cena – zásadné rozdiely medzi ručnou prácou a výrobkami obchodných reťazcov

Ak porovnávame výrobky zakúpené v obchodných reťazcoch za bezkonkurenčne nízke ceny a poctivú, ručne kovanú prácu, vidíme zásadné rozdiely. V prvom rade sú to použité materiály. Na lacné napodobeniny kovaných plotov sa používajú joklovinové profily, ktorých hrúbka „plechu“ je 1 mm. Klasická kovaná brána je z plného materiálu, ktorý sa časom neohýba ani inak nemení tvar. Pri lacných výrobkoch je tak životnosť výrobku neporovnateľne nižšia. Nehovoriac o tom, že pri kúpe je na každom dielci  nalepený štítok s textom : „Po zakúpení ihneď ošetriť základným náterom“. Ak teda zákazník nechce, aby plot z obchodného reťazca zhrdzavel, musí náter opakovať pravidelne každý rok. Ďalší rozdiel je vo výrobe – kované výrobky z obchodov sa vyrábajú ako pásová výroba, ktorú robia stroje, v prípade umeleckého kováčstva ide o výlučne ručnú prácu a preto nenájdete dva rovnaké kusy výrobku.

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu