Cesnak bol v časoch Keltov žijúcich na našom území najzákladnejšou koreninou. Pre chuť aj zdravotné účinky mala táto cibuľovina bohaté využitie. To má dodnes. V kuchyni si niektoré pokrmy bez neho nedokážeme predstaviť a kreatívnym kulinárom prináša aromatické aj chuťové vlastnosti pre nátierky, polievky a mäsové pokrmy. Jeho antibiotické účinky a prenikavé arómy však môžu priniesť aj nežiadúce účinky Minimálne v rámci kolektívu.
Cesnak svoje kvality a aromatické látky vrátane všetkých ostatných vplyvov prejaví až keď ho roztlačíte v drvičke, alebo nakrájate na drobno. Číra cesnaková polievka je skvelým spôsobom, ako zužitkovať cesnak, no pre čo najlepšie účinky, ktoré sa varením mierne ničia, skúste pridávať drobné kúsky cesnaku aj počas varenia. Priveľmi dlho ho nevarte, pretože jeho chuť zhorkne a zdraviu prospešných látok v ňom budete mať menej a menej. Ak nespotrebujete celý očistený cesnak, v dobre uzatvárateľnom obale sa dá zmrazovať.
Na Slovensku sa predáva najmä čínsky, španielsky, alebo slovenský cesnak. Najlepší je samozrejme vždy ten slovenský. Nepoužívajte cesnak s nahnitými čiernymi, alebo hnedými časťami. Prípadný zelený stred je považovaný za toxický a je dobré sa ho zbaviť. Pri jeho konzumácií by ste cítili priveľmi intenzívnu chuť cesnaku s pálivou príchuťou.
Zmierniť zápach z úst môžete pomocou mlieka, čokolády, alebo mlieka a kávy. Nezabudnite však, že telo si na zápach môže zvyknúť, no dýchaním sa uvoľňujú arómy následne z vašich pľúc a tak zabraňovať úniku z úst už následne nehrá rolu.
0 komentárov