Polystyrénové kazety na strop: návod, na čo pozor a odporúčania

Polystyrénové dosky, respektíve kazety, ktorými vieme obložiť strop, majú svoje pravidlá. Nedodržať ich znamená docieliť vzhľad, ktorý sa nebude páčiť ani vám a do očí udrie akejkoľvek návšteve pomerne rýchlo. Máme za sebou lepenie viacerých takýchto riešení a preto si dovolíme niekoľko odporúčaní a rád k tomu, čo robiť a čo nerobiť.

Ideálny postup

Lepenie polystyrénu na strop je vhodné buď priamo, alebo na podkladovú vrstvu polystyrénu. Pri veľmi malej ploche si vystačíme s jej lepením. Pri väčších plochách je vhodné podkladový polystyrén upevňovať skrutkami do stropu až za omietku do trámov, či strešnej pôvodnej konštrukcie. Použiť podkladový polystyrén znamená získať pre strop zlepšené izolačné vlastnosti. Tým, že je polystyrén priamou súčasťou interiéru, má lepšie vlastnosti, ako rovnaká vrstva za omietkou a podkladovým materiálom.

Kazetový strop polystyrén a riešenia

Najideálnejšie je začať lepiť od stredu, respektíve od lustra s výrezom a demontovaným lustrom. Lepenie vytvára zaujímavý efekt, ak prebieha cez uhlopriečky. Zanikajú viditeľné čiary súbežne so stenami. Najvhodnejšie je pripraviť si vodiace čiary.

Lepidlo sa na jednotlivé tabule nanáša v zhruba 5 a viac centimetrovom páse po okrajoch a s väčšou plochou priamo v strede tabule. Pri pokladaní tabúľ na strop ich prikladáme a zatláčame až po získaní istoty správneho uloženia.

Na čo pozor pri inštalácii

Za žiadnych okolností sa polystyrén nelepí hocijakým lepidlom. Lepenie polystyrénom je možné len lepidlom určeným na polystyrén. Množstvo druhov lepidiel použitých na polystyrén nakoniec naň pôsobí ako rozpúšťadlo. Výrazne, alebo čiastočne tak narúša, mení tvar, alebo dokonca rozleptá vnútornú stranu a prechádza k vonkajšej. Iné lepidlá zhnednú, alebo zožltnú. Polystyrén tak znehodnotia a povrch vyzerá nevzhľadne. Vhodné lepidlá nemeria farbu a polystyrén zlepia, nerozleptajú.

Kazetový strop polystyrén a riešenia

Lepenie je vhodné zmerať. Ak je možnosť použiť na obvod múrov biele kazety bez vzoru, je to výhodou pre prípady nerovných a nerovnomerných stien, ktoré sa rozchádzajú. Príliš vystúpené vzory niektorých motívov môžu komplikovať prácu pri obvode stien. Vzorov je mnoho. Je dobré vedieť ešte pred lepením, pokiaľ vám kazety vyjdú. Ak totiž lepíte a prídete po koniec, kde by ste použili len 4 centimetrový kus, tomu sa povie smola.  Ako z takýchto problémov von? Ešte pred samotným lepením si priložte a zmerajte rozmery. Je vhodnejšie lepiť od jedného kraja a postupovať k protiľahlým stranám okraj od stredu

Pár dodatočných rád:

  • Na trhu je mnoho dizajnov a vzorov. Taktiež farieb. Najobľúbenejšie sú biele, ktoré sú pretierateľné. Poznáme však aj lakované s jemnou fóliou so vzorom dreva. Tie dokážu vytvárať dojem dreveného obkladu v štýle kaziet používaných na v stropoch kaštieľov a kúrií. žiadajú si vyššiu pozornosť pri ukladaní vzoru vedľa seba.
  • Biely polystyrén si môžete pretrieť vhodnou interiérovou farbou.
  • Biely kazetový strop oveľa viac zvýrazní využitie farebných stien v interiéri. Vzhľadom na luxusný šmrnc takýchto stropov, ak je docielený kvalitný vzhľad kvalitnou inštaláciou, ideálnymi kombináciami sú hnedé, béžové, krémov, smotanové odtiene. Priam za nevhodné sú považované kombinácie krikľavých farieb, žltá, zelená, prípadne ružová.
  • Polystyrén rozdeľujeme na falcový a nefalcový. Ide o rozdiel v okrajoch jednotlivých štvorcov. Nefalcový okraj štvorcov je priamy bez hrán, ktoré do seba zapadajú. Nefalcové okraje sa k sebe dávajú natesno. Takýto polystyrén nie je vhodné umiestňovať do miestností s príliš kolísavou teplotou, prípadne v zime nevykurovaných.
  • Nedokonalosti, možné chyby, prípadne obvodová lišta a možné škáry pod ňou pre vystúpajúci vzor, je možné riešiť opatrne nožom. Pre  prípady, kedy tvary sedia, no škáry vidieť, je dobré použiť akrylový biely pištoľový tmel kvôli presnému dávkovaniu. Pozor, aby šlo o stály biely odtieň.

Zdroje obrázkov:  http://decor.ajournaledlife.us/tin-ceiling-tiles/, http://wildorchid.info/drop-ceiling-tiles-2×2/,


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu