V interiéri poznáme mnoho spôsobov omietok, povrchov, reliéfov, tapiet. Ale čo strop? Strop znižovaný konštrukciou so sadrokartónom vieme vybrúsiť a natrieť, čím získame hladký povrch. No sú stropy, ktoré už viac znižovať nemôžeme, prípadne nechceme investovať do riešenia so sadrokartónom. Najmä staršie domy, s nerovným a hrubým povrchom, poškodeniami, či prasklinami, prípadne povrchom s nulovou izoláciou, majú možné riešenie v podobe polystyrénových stropov. Polystyrén sám o sebe je mimoriadne tvárny materiál, má izolačné vlastnosti a tie samozrejme radi využívame.
Polystyrén je izolant. Jeho inštalácia na strop môže mať naozaj prínos pre zachovanie teploty. Najmä ohriaty vzduch tak nepreniká do omietky a podkladu. V starších budovách do rákosových rohoží a dosiek, či iných materiálov. Umiestnením polystyrénu nezískame úplnú izoláciu, no rozdiel bude rozpoznateľný. Videli sme však už riešenia, kedy sa na strop lepil fasádny polystyrén 40 mm hrubý s úplnou presnosťou a na tento povrch sa ďalej lepili kazety doskového polystyrénu.
Takouto kombináciou sa zaistí prekrytie spojov, vrstva je hrubšia a aj efekt izolácie je nepochybne viditeľnejší. Na veľmi veľkých plochách ale veľmi neodporúčame lepiť podobný materiál. Ideálne posilniť ho skrutkami a riešením vhodným do mäkkého drobivého materiálu s pevným ukotvením, ideálne priamo do trámov.
POZNÁMKA: Niekoľko rád a odporúčaní k inštalácií, respektíve návod, nájdete v tomto článku.
Kazetový polystyrénový strop je v rámci izolácie riešením len v prípadoch, kedy žiadne iné riešenie neprichádza do úvahy. Dá sa považovať za krajné a nie je vhodné do priestorov s príliš nízkym stropom, kde hrozí dotýkanie, alebo manipulácia s náradím. Napríklad dielňa, sklad, garáž a podobne. Vzor polystyrénových kaziet sa núka do spální a obývačiek. Nevhodný je do kuchyne, kde môžu výpary a teplotné výkyvy ovplyvňovať materiál.
Nie je ideálnym riešením tam, kde používame skrine s posuvnými dverami, kde sa do stropu plánuje vŕtanie a nasadenie háčikov a taktiež sa nepoužíva tam, kde sú inštalované bodové svetlá. Z bezpečnostných dôvodov ako aj estetických. Je riešením pre stropy ploché s centrálnym osvetlením klasickým svietidlom, či lustrom. Luster so základňou montovanou na strop je nutné demontovať a základňu namontovať na polystyrénový podklad. Počíta sa tak napríklad aj s možnosťou, že luster časom nahradíte iným.
Zdroje obrázkov: http://decor.ajournaledlife.us/tin-ceiling-tiles/, http://homesifery.info/top/,
0 komentárov