Stará škridla po rekonštrukcii strechy: na čo a ako škridly použiť?

Ak vám na dvore zostávajú škridly po rekonštrukcii a nasadení novej strešnej krytiny, ocitli ste sa možno v nezávideniahodnej situácii. Za predpokladu, že máte veľkú zastrešenú plochu a so starými škridlami neviete čo spraviť. O to viac, ak ste nič neplánovali a zostali vám na dvore ako stavebný odpad. Spôsoby, ako sa škridly zbaviť, alebo naopak – ako využiť staré škridly, sú rôzne. Rozdeľme si ich preto na dve možnosti. Rozdiel totiž je, či sa k starej krytine pristupovalo ako z odpadu, alebo ako ku krytine. To môže tvoriť aj rozdiel v cene samotnej pokládky novej krytiny, či rekonštrukcii strechy.

Rekonštrukcia strechy

Pozor: článok je venovaný pálenej škridle. Za žiadnych okolností nezamieňať s nebezpečnou azbestovou škridlou, platňami a azbestovými vlnkovkami, ktoré sú dodnes hojne využívané na mnohých miestach Slovenska ako krytina. Článok venovaný rekonštrukcii strechy nájdete tu.

Rozdiel v presúvaní starej škridly či zhadzovaní

Môže byť zásadným rozdielom v cene práce nasadenia novej strechy voľba budúcnosti starej krytiny. Veľmi dobre sa rozhodnite, či chcete škridlu zachovať, alebo nie. Krytina, ktorá je naozaj stará a nie je použiteľná ani na hospodársku budovu, altánok a podobne. Pri príprave novej strechy totiž znášanie starej škridly tvorí podstatné zdržanie. Znášanie a ukladanie zdržuje a môže tvoriť aj rozdiel v hodinách, aj pol dňa pri realizácii strechy. Podobné domy sme vymerali pri ukladaní neskôr využiteľnej škridly a pri zhadzovaní. Zastrešená plocha 18×7 metrov cca rovnaká pri znášaní tvorila zdržanie cca 5 hodín pri práci troch mužov.

škridla odpad

Ak starú škridlu naozaj nepotrebujete a plánujete objednávku odvozu stavebného odpadu, plánujte to po dokončení a uprataní aj okolia domu. Myslite na to, že stavebný odpad je stavebným. Cena môže byť rozdielna, ak ide len o škridlu a iná ak je to zmes omietok a prachu. Keďže samotné zberné suroviny a odvozca za takýto čistý materiál do drte veľmi nezaplatí (podľa našich informácii priamo od takéhoto odvozcu ešte zarobí), vám nechá zaplatiť sumu 100 až 200 eur. Závidí od regiónu, mesta, veľkosti 5 alebo 7 kubíkoveho kontajnera a pod.

Polámané škridly

Polámané škridly nie sú využiteľné ako krytina. Ak ich neplánujete odviezť, ide o pomerne ekologický materiál, ktorý neškodí zakopaný v zemi. Myslite však aj na to, že škridly môžu predstavovať odpad neskôr, pri napríklad vyrovnávaní, či výkopových prácach. Lokaty a krompáče budú vždy lepšie kopač v čistej hline. Polámané škridly môžu slúžiť ako drenážny materiál tam, kde potrebujeme štrk. Nadrviť škridly nie je komplikované. Vyžaduje si to však dôslednú ochranu oči, hlavy, rúk a ďalej od fasády a okien. Hlavne od zateplenej fasády, ktorú ľahko prerazí ostrý úlomok.

škridla odpad

Ak siahnete po rovnakej frakcii, napríklad pri cielenom štiepení škridly kliešťami na cca rovnaké kúsky, môže ísť o zaujímavú dekoráciu. Škridly klasickej tehlovej červenej sa dajú využiť ako nenáročný jednoduchý materiál na pokrývanie miest, kde nechcete burinu (ideálne s textíliou ako podklad). Môže ísť o náhradu za klasický štrk. Videli sme však nadrvené pálené škridly aj ako materiál, ktorým vysypali záhradné jazierko. Materiál vo vode má jasnejšiu farbu a veľmi sa nemení.

Ďalšie možnosti využitia polámaných škridiel:

  • Nadrvené škridly na malé kúsky veľmi dobre poslúžia ako alternatíva k makadamu medzi základy. Nadrvené. Nie len tak nahádzané a nalámané. Väčšia frakcia bude pri žabe neustále meniť tvar. Bez žaby bude meniť objem hmoty postupne napríklad pri silnom daždi a čakaní stavby.
  • Väčšie kúsky môžu poslúžiť na vytvorenie „hradbičky“ proti slimákom okolo zeleninových hriadok. To môže neskôr znamenať odpad v záhrade. Kreativite sa však medze nekladú.
  • Efekt puzzle – do múrov na spôsob šlapákov a bridlice možno použiť aj väčšie ploché kúsky škridlí. Narábať sa tak môže s nimi podobne ako s kamenným obkladom. Ideálne na miesta, ktoré nie sú držiacej sa vode.
  • Polámané sa používajú na vyrovnanie terénu, alebo ako zásyp rôznych ciest, prístupov, nevyužívaných jarkov. Ostré veľké kusy nie sú vhodné ako zásyp potrubí, rúr a káblov. Jemnejšia drť skôr.

Škridly nie sú vhodné na chodníky a na spôsob šlapáku

Šlapáky sú obľúbeným spestrením záhrady. Chodník tvorený plochými kameňmi je efektnou záležitosťou. Nevhodným materiálom na to sú tehly s ohľadom na budúcnosť o pár rokov a škridly s ohľadom na budúcnosť o pár dní. Škridla nie je prispôsobená na mechanický tlak a záťaž. Vôbec nie na ľudskú topánku. Fúrik, náradie, či nerovnomerné zaťaženie rovnako tak. Škridly staré sú oslabené vekom. Umiestnené niekde na hline sajú vodu, stávajú sa krehkejšie. Hlina nie je rovná a ani podsyp z piesku by nebol riešením.

Škridla je vo všeobecnosti v záhrade odpadom. Ak je s ňou mechanicky narábané, tvorí skôr záťaž. Poslúžiť môže na prekrytie miest, kde nechceme, aby rástla burina. Na miestach, kde prekrývame niečo dôležité a aj to len dočasne. Miesta, kde sa šliapa, môžu vnímať škridly ako bezpečnostné riziko. Stúpte na kraj škridly, čo sa s ňou stane, ktorá časť sa zdvihne. Zakopnúť do nadvihnutých škridiel zvládne aj samotný autor pokládky presvedčený o ich dobrom využití.

strešné okno

Škridly nepoškodené a celé

Prácne zložené škridly na dvore majú svoju hodnotu. Ako nepoškodené ich môžete predať na internetovej inzercii. Pokiaľ sami nemáte plánované využitie starej krytiny, môžete naraziť na záujemcu. Darí sa to pomerne často, hoci v menšom množstve. Sú domy, ktoré používajú staré škridly a popukané chcú nahradiť rovnakým dizajnom a rozmermi. Aj preto je dobré uvádzať v ponuke aj prípadné značky, náležitosti a rozmery. Zachrániť môžete niekoho štrbavú strechu s rovnakým dizajnom krytiny, prípadne doplniť niekoho vintage projekt.

Staré škridly celé však nájdu využitie aj ako:

  • Krytina pre menšie prístrešky (pozor na váhu a vhodnú konštrukciu)
  • Ako krytina pre pivničky
  • Používa sa tiež ako strieška na murované silné tehlové múry, vonkajšie múry
  • Aj celé škridly husto na seba môžu tvoriť drenáž okolo domov a nasmerovanie vody napríklad do drenážneho kanála.
  • Videli ste celé škridly použité ako zábranu proti krtkom. Položené v spoji husto vedľa seba na výšku tvoria prekážku pre krtka. Aj to však len do momentu, než krtko nevyhĺbi tunel hlbšie pod úroveň škridly.

Neviete, ako začať?

Nie ste si istí, či máte pre škridlu využitie? Skúste obecné skupiny na sociálnych sieťach a okolie. Ak venujete škridlu za odvoz, môžete sa zbaviť bremena. Viac kreatívny človek bude mať pocit, že prerobil. Veľké ťažítko, či blokádu vlastného dvora ale možno má význam posunúť ďalej. Ak ste si istí, že sami nenájdete využitie, oslovte skupiny vlastnej obce, či tej susednej. Ponúknite, čo máte. Nejeden staviteľ, prerábateľ, sused môže práve pomýšľať nad vyrovnaním nejakého nechceného deravého miesta a ekologická tehla môže byť dobrá možnosť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu