Kuskus, zdravá a netradičná cestovina: obsah, vlastnosti a použitie

Kuskus pochádza zo severnej Afriky a Blízkeho východu. Má priaznivý a priaznivý vplyv na naše zdravie. Preto sa stal veľmi obľúbenou potravinou severoafrickej kuchyne. Vďaka jeho vynikajúcim účinkom sa postupne rozšíril do celého sveta.

kus kus cestovina z orientu a severnej afriky

Kuskus je vlastne celozrnná cestovina. Vyrába sa mletím a drvením tvrdej pšenice, tzv. semoliny, ktorá je najlepšia na výrobu kuskusu. Následne sa z nej robia malé guľôčky. Kuskus obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov, napríklad fosfor, železo, vápnik, vlákninu, bielkoviny, uhľohydráty a vitamíny skupiny B. Obsahuje iba malé množstvo tuku.

Celozrnný je najlepší

Celozrnný kuskus je z hľadiska zdravej výživy najideálnejší a preto je aj najdrahší. Vyrába sa z celých pšeničných zŕn, ktoré majú šupku a preto obsahuje aj viac vitamínov a vlákniny. Nájsť ho môžete zväčša vo väčších supermarketoch či bio potravinách. Celozrnný kuskus je odporúčaný konzumovať aj pri rôznych redukčných diétach.

Výhody

Kuskus obsahuje aj antioxidanty, ktoré ochraňujú telo pred rôznymi chorobami a dokáže predchádzať rakovine, srdcovo-cievnym ochoreniam, detoxikuje organizmus a napomáha správnej činnosti čriev. Ideálny je aj pre diabetikov a ľudí s vysokým cholesterolom a krvným tlakom.

kus kus cestovina z orientu a severnej afriky

  • Poskytuje základné živiny, ktoré udržujú telo v zdravom stave
  • Môžete ho jesť pri chudnutí, pretože 1 porcia obsahuje len 0,5g tuku. Pomáha, aby ste doplnili každodennú dávku bielkovín bez toho, aby ste konzumovali nadbytočný tuk.
  • Má vysoký obsah selénu, ktorý priaznivo vplýva na metabolizmus štítnej žľazy, syntézu bielkovín a ochranu pred rakovinou
  • Glykemický index je 32 a tak sa zaraďuje medzi potraviny s nízkym obsahom GI. Je teda vhodný pre diabetikov, telo ho trávi postupne a je ideálny pri chudnutí.
  • Kuskus je celozrnné jedlo a bohatý zdroj bielkovín, vitamínov B, tiamínu, niacínu, riboflavínu, folátu a kyseliny pantoténovej. Tieto živiny sú nápomocné pri metabolizácii energie, predchádzajú niektorých vrodeným ochoreniam, udržiavajú zdravé červené krvinky, nervový systém, krv, mozog, srdce a dobre fungujúci imunitný systém
  • Vláknina viaže v tráviacom trakte cholesterol a vylučuje ho. Ak máte problémy s vysokým cholesterolom, kuskus je ideálnou potravinou.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu