Bulgur. Prečo ho jesť, čo obsahuje a čím je výnimočný?

Bulgur je celozrnná pšenica, ktorá je ľahko stráviteľná, má orieškovú príchuť a obsahuje mnoho prospešných látok. Skúsenosti s bulgurom majú Slováci predovšetkým vďaka Turecku a dovolenkám v rezortoch, kde miestni šéfkuchári bulgur využívajú vo vyššej miere.

Bulgur

Prednosťou bulguru je jeho skvelá chuť, jemná štruktúra, obsah živín a nenáročná príprava. V 100 gramoch bulguru je iba približne 90 kalórií, pričom obsahuje 5 gramov vlákniny, 3 gramy proteínov, ale žiadny tuk. V bulgure sa nachádzajú aj vitamíny a minerály, ako napríklad horčík, draslík, mangán, železo, zinok, vápnik a vitamín B.

Vláknina je dôležitá pre naše trávenie, znižuje produkciu žlče a tak predchádza vzniku žlčových kameňov. Podľa viacerých štúdií vie bulgur dokonca odstraňovať rakovinu prsníka. Okrem toho dokáže bulgur znížiť hladinu homocystínu v krvi. Jedná sa o aminokyselinu, ktorá sa vytvára pri metabolických reakciách v našom organizme. Problém nastáva až vtedy, keď sa zvýši úroveň aminokyseliny a s tým súvisia viaceré ochorenia, ako napríklad cukrovka, osteoporóza a ochorenia srdca.

Bulgur na mnoho spôsobov

O bulgure je známe, že sa dá pripraviť na tisíce spôsobov. Chutný je na sladko i slano. Podľa mnohých je chutnejší ako kuskus, je výraznejší ako ryže a pripravuje sa jednoduchšie, ako napríklad krúpy. Táto chutná pochutina sa získava z tvrdých odrôd pšenice. Bulgur nie je vhodný pre ľudí s celiakiou a poruchami príjmu lepku, pretože obsahuje lepok.

Pri namáčaní a varení bulguru vznikajú enzýmy a dochádza k premene škrobov na cukry. Vďaka tomu je jeho príprava taká jednoduchá.

Bulgur má vysoké nutričné hodnoty. Obsahuje bielkoviny, vlákninu, fosfor, horčík, železo a vitamín A. Je nápomocný pri tvorbe kolagénu, podporuje činnosť nervovej sústavy, čriev a imunitného systému.

Ako správne pripraviť bulgur

Bulgur možno pripraviť tromi spôsobmi:

  1. Varením – na slabšom ohni približne 12-15 minút. Môžete ho odstaviť po 5 minútach varenia a nechať dôjsť pod pokrievkou.
  2. Zaliatím horúcou vodou – zalejeme ho vriacou vodou, prikryjeme pokrievkou a zabalíme do utierky. Tento spôsob je dlhší a trvá približne 25-30 minút.
  3. Nabobtnaním – je najšetrnejší spôsob, pretože sa uchovajú všetky vitamíny a minerály. Zalejeme ho iba studenou vodou a necháme nabobtnať približne hodinu.

Pre lepšiu chuť bulguru ho zalejeme vývarom alebo pridáme zeleninový bujón či sójovú omáčku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu