Amarant, jednotka medzi obilninami: obsah a použitie

Každý z nás pozná pšenicu. Je súčasťou mnohých jedál a to je škoda, pretože existuje oveľa zdravšia alternatíva. Pšenica nie je vo všetkých ohľadoch dokonalá, pretože obsahuje veľa cukru a navyše je to jeden z najčastejších alergénov. Vynikajúcou náhradou je obilnina amarant.

Čo je vlastne amarant?

Aj keď vám amarant nič nehovorí, určite ste počuli už o okrasnom kríku či drevine menom láskavec. V našich končinách je amarant známy viac ako láskavec. Láskavec s výraznými červenými kvetmi je v našich záhradách okrasnou rastlinou, no zväčša o nej ich majitelia nevedia veľa. Ide o juhoamerickú rastlinu, ktorú ľudia poznali stovky rokov nielen ako potravinu, ale najmä ako liečivo.

Amarant obilnina, inak Láskavec

Používali ju Mayovia, Inkovia či Aztékovia pre ktorých bolo ako ʺ sväté zrno ʺ a využívali ju ako základnú surovinu pri rozličných rituáloch. Amarant je ideálny pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Obsahuje totiž všetky potrebné živiny pre správne fungovanie metabolizmu.

Kto ho môže konzumovať?

 • Cukrovkári – nemá vysoký obsah cukru
 • Celiatici – neobsahuje lepok
 • Športovci – podporuje rast svalovej hmoty
 • Obézni – vie zasýtiť na dlhšiu dobu a má nízky glykemický index

Účinky

 • Zlepšenie trávenia
 • Podpora činnosti mozgu
 • Prečistenie hrubého čreva od nečistôt
 • Prevencia osteoporózy
 • Znižovanie vysokého cholesterolu
 • Pozitívny účinok pri chudnutí – urýchlenie metabolizmu
 • Podpora imunitného systému a obranyschopnosti

Čo obsahuje amarant?

Amarant je plný kvalitných bielkovín, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Vďaka obsahu výživných látok prevyšuje ostatné obilniny. Zvíťazil nad nimi najmä obsahu železa, vápnika, horčíku, zinku, vlákniny, medi draslíka, vitamínov A,B,C a E a kyseliny listovej.

Amarant obilnina, inak Láskavec

Vďaka tomu, že obsahuje zdravý tuk sa radí nad ostatné obilniny. Taktiež obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prospešné v boji proti vysokému cholesterolu. Nemožno podotknúť, že obsahuje takisto aj lyzín, čo je veľmi cenná esenciálna aminokyselina, ktorá podporuje duševný rozvoj a tvorbu mozgových buniek.

Kde ho možno nájsť

V obchodoch možno nájsť amarantovú múku, semienka, vločky, olej či chlebíky. Amarant však býva súčasťou niekoľkých druhov sladkostí, ako napríklad amarantové chrumky, sušienky, detská výživa či tyčinky. Tie produkty však najčastejšie nájdete v bio potravinách a v obchodoch so zdravou výživou.

Ako správne amarant pripraviť

Príprava amarantu je ľahká, podobná príprave ryže. Stačí vám iba 1 hrnček amarantových semienok, 2 hrnčeky vody a trošku soli. Amarantové semienka dôkladne opláchnite vodou, následne ich vložte do hrnca spolu s dvomi hrnčekmi vody a varte približne 20 minút.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu