Osy, premnožené a nebezpečné – ako sa ich zbaviť?

Toto leto sa vďaka horúčavám rozmnožili osy, v záhradách cukornatie ovocie, odpadáva, osy samotné útočia na broskyne, lebo pochopili, že sa dostanú k sladkej dužine. Osy sa premnožili, priblížili k ľuďom a spôsobili trochu väčšie obavy z niektorých výletov. Miesta, kde sa bežne osy neobjavovali sú nimi premnožené. Tvoria tak riziko pre deti, zvieratká, ale aj dospelých. Nepríjemné žihadlo má aj riziká pre alergikov, pričom môže znamenať aj smrť. Viete, ako sa pri rodinnej grilovačke, či posedení na balkóne zbavíte ôs? Tu je niekoľko zaručených receptov a jeden, ktorý zaberá vždy.

Osy, hmyz

Klasické spôsoby
Za klasiku možno považovať všetky spreje a prípravky, ktorými bojujete proti prítomnosti ôs. Existujú dokonca špeciálne obrazce, ktoré môžete mať na fasáde domu, na plotoch a na strechách a osy sa vášmu pozemku vyhýbajú. Vyhýbať sa budú vašej povale a domu napríklad aj vtedy, keď si do záhrady umiestníte skutočné, no opustené hniezdo. Môže totiž vzbudzovať dojem, že to miesto je už obsadené inou rodinou.

Ten najlepší spôsob vôbec
Nechajme omáčkou omáčkou. Odložte si zopár PET fliaš, odrežte vrch s hrdlom presne na takom mieste, na akom dosahuje najširší priemer a potom zo zvyšku odrežte aspoň 15 centimetrov vysoké dno. Na dno nalejte sladký sirup, pokojne najlacnejší ovocný sirup plný emulgátorov, ktorý sladkou chuťou priláka osu veľmi rýchlo. Použiť môžete aj vlastnoručne vyrobený sirup, varený med s bazovým sirupom, alebo iné recepty. Ak túto zmes doplníte lyžičkou octu, prilákate zaručene osy a vyhnete sa včelám, ktorým ocot vadí. Vrch s hrdlom otočte opačne hrdlom nadol a priložte takúto čiapočku na spodok fľaše so sladkou tekutinou.
VÝSLEDOK: sladká vôňa priláka osy dnu, prejdú až do pasce, no nedokážu vyletieť von. Na lietanie potrebujú krídla a s trepotajúcimi krídlami nedokážu vyletieť von. Pád do zmesi nakoniec spôsobí, že osa viac nevzlietne.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu