Podrezanie domu – na čo sa pripraviť a s čím počítať

Podrezanie domu je pojem, ktorý pripomína zabíjačku. Svojim spôsobom je však naozaj veľmi drsný voči stavbe a dá sa považovať za jednu z najzásadnejších udalostí, ktorú starý vlhnúci dom zažije pri pokuse zamedziť vlhkosti a vôbec problémom v jeho novej podobe. V rámci rekonštrukcie je podrezávanie domu prvotne riešením, ktoré má obmedziť prístup vlhkosti nahor po murive, no najmä je jeho úlohou spojiť izoláciu v murive s izoláciou podláh, čo následne slúži pre vytvorenie takzvanej izolačnej vane. Ak sa rozhodnete pre podrezanie svojho domu, vedzte, že cesta späť už nie je. Na čo sa teda určite pripravte?

Podrezávanie domu, © copyright

Príprava na podrezanie domu
Pokiaľ váš dom čaká podrezávanie, nepochybne oceníte niekoľko rád o tom, s čím naozaj počítať a čomu sa nevyhnete. Prioritne sa pri tomto úkone počíta s neobývaným domom vo veľmi zlom stave. Podrezávané sú však aj domy, kde sa býva. Počítajte však určite s tým, že už nič nebude tak ako pred tým a zmierte sa s tým, že stratíte obkladačky v kúpeľni, bude nutná kabeláž, krásne steny ak ich nezničila vlhkosť už nebudú krásne a všetko to, čo sa nachádza v oblasti úplného spodku podlahy už bude vyzerať celkom inak.

  • Podrezávanie prebieha buď pracne a dlhodobo pomocou ručnej píly, alebo rýchlejšie pomocou špeciálnych motorových píl. V každom prípade však rezanie robí veľký neporiadok a prach. Prípadné zariadenie domu v miestnosti je nutné zakryť a zabezpečiť.
  • Pri podrezávaní kúpeľní je nevyhnutné vysekať obklad a prídete taktiež o omietku po obvode domu.
  • Z pomedzi muriva sa vyrezáva stará malta a do tohto priestoru sa vsúva izolačný materiál, ktorý zastaví postup vody hore. Táto malta tvorí prach v miestnosti.
  • Od stien musí ísť všetko zariadenie dostatočne ďaleko na to, aby bol možný priechod pracovníka aspoň na jeden meter.
  • Izolačný materiál pri kompletnej rekonštrukcii spájajú s podlahovým materiálom. Pri čisto podrezávaní a izolácií je možné, že steny oholia od omietky a obkladu s tým, že túto izoláciu nespájajú s inou a novým obkladom a omietkou ju zakryjú. Nie je to ideálne riešenie, pretože určitá vlhkosť tu bude stále od podlahy a prechádzať môže aj cez omietku. Platí, že len čiastočné podrezanie nemusí mať ten účinok, ktorý ste od nákladnej služby očakávali.
  • Robotníci od vás budú potrebovať jasné informácie o prítomnosti elektrických a iných rozvodov. Táto informácia je veľmi dôležitá, prípadne dôjde k vypnutiu celej energie, vody a plynu pre zaistenie možných komplikácii.
  • Podrezávajú minimálne dvaja. Je nevyhnutné, aby z každej strany múru bol dohľad nad rúrkami radiátorov, nad presnosťou rezu, ale dohliada sa aj na priechodnosť medzi tehlami, kabeláže, spomínané rozvody a pod.
  • Podrezávanie z len jednej strany, napríklad pre nespolupracovanie suseda, je možné. Mierne to veci komplikuje najmä z dôvodu, že vaše múry budú z opačnej strany odhalené. Môže dochádzať k prechádzaniu hmyzu, vlhkosti a podobne. V každom prípade ste nútení informovať suseda o zámere podrezávať a výhodou je nepochybne sprístupnenie priestoru od neho.
  • Nákladnosť je sama o sebe vecou, na ktorú sa určite pripravte. Podrezávanie staršieho domu sa pohybuje v okolí do 2000 EUR. Nie vždy je súčasťou služby aj upratovanie.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu