Bidet, naozaj ho potrebujete, alebo chcete byť trendy?

Bidet, ktorý poznáme zväčša z južnej Európy, Ameriky a z lepšie zariadených domácnosti z Britských ostrovov, je svojim spôsobom obľúbeným zariadením pre osobnú hygienu. Pred časom sa objavovali kampane nemenovanej predajne, ktoré bidet prezentovali za novinku a trendový doplnok kúpeľne. V skutočnosti však ide o tvrdenie predajcu v záujme predať. Záujem o bidety naozaj na Slovensku je, no ide o veľmi malý odbyt, ktorý si zvolia skôr zahraniční prisťahovalci u nás, mladí ľudia zvyknutí na bidet zo sveta, ale aj všetci tí, čo chcú kúpeľňu zariadiť so všetkým ako komplet, hoci bez väčších skúsenosti s ním a potreby pravidelného využívania.

Bidet na toalete

Čo je vlastne bidet?
Bidet využíva prívod vody. Preto je s ním nutné pri výstavbe kúpeľne počítať rovnako ako s odtokom. Vzhľadom pre nízke položenie a blízkosť klasickej toalety nie je na škodu premyslieť aj možné následky prenikania a obmedzenie pachov z odpadu. Na plážových dovolenkách ho každý rok možno až tisícka Slovákov a Čechov používa ako sprchu na nohy od piesku. Samozrejme, tušia využitie aj na osobnú hygienu. Podobný na klasickú stavbu toalety a misy má však predĺžené telo a širší priestor pre tečúcu vodu po dne. Jeho inštalácia si mimo prívod a odtok žiada aj niečo podstatné – priestor. Do bežného bytu teda nepôjde o vhodnú súčasť. Správny bidet by mal disponovať batériou, alebo batériami pre namiešanie správnej teploty vody. Ideálny je tak prívod teplej aj studenej vody.

Naozaj ho potrebujete?
Riešenie miesta pre bidet si vyžaduje polohu blízko toalety. Jeho inštalácia teda potrebuje dostatok priestoru. Podľa zástancov bidetu ide o nástroj na dokonalú čistotu v určitých partiách a tak si nedajú dopustiť na jeho používanie a prítomnosť. Sú ľudia, ktorí ho volia zo zdravotných dôvodov, napríklad ak je pre nich klasický spôsob čistoty nedostačujúci. Trochu nešťastným riešením je však jeho inštalácia len ako doplnku do kúpeľne a toalety, ktorá má dokázať úroveň majiteľov domu. Mnoho domácností, ktoré sa pre neho rozhodnú ho totiž pritom vôbec nepoužívajú. Jeho inštalácia, aj samotný nákup a batéria však stoja peniaze, ktoré možno budete chcieť investovať inak. Niečo iné však je, ak viete, že nájde svoje využitie, vaša rodina uprednostňuje tento druh čistoty a zároveň ho možno ocenia aj vaši priatelia a známy.

Toaleta a bidet v jednom
Najlacnejšie bidety na trhu sa pohybujú od 50 až 70 EUR bez batérie. Prípadne môže byť ich funkcia priamo spojená s klasickou toaletou. To si bude vyžadovať jeden prívod, alebo rozvetvenie prívodu pre čerpadlo. Týmto spôsobom sa dá bidet obstarať a inštalovať aj tam, kde je miesto len pre klasickú toaletu. Funkcia bidetu je následne tvorená len malým sprchovým zariadením priamo v toalete.

POZNÁMKA: hoci je toto riešenie odporúčané niektorými predajcami, realita môže byť trochu trpká. Napríklad ak by práve vášmu pozadiu neustále prekážalo niečo v toalete, alebo ešte horšie, by táto sprcha prekážala v dráhe letu… Cena toaliet kombinovaných s bidetom sa pohybuje od 120 EUR vyššie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu