Nashi, japonská hruška v slovenských záhradách

Nashi hruškaNa nashi hrušky sme si zvykli ako na tie drahé svetlé jablká v hypermarketoch, ktoré sú obalené do bieleho mriežkovaného molitanu. Celkom chuťovo dobré a šťavnaté ovocie, podobné na mix jablka a hrušky vzhľadom skôr na jablko, k nám prichádza z Ázie. Pôvodne má ísť o nashi, ktoré má však niekoľko podskupín. Obsahuje veľa vody a je veľmi náchylné na odieranie a ťukance. Nemysliteľné a žiaľ typicky slovenské je ohmatávať všetok tovar a tak sieťka-nesieťka, ľudia radi stláčajú a tým znehodnocujú. Ovocie nashi si však môžete vypestovať aj sami. Stromy tejto odrody sa u nás nachádzajú v predaji azda v každom dobrom obchode s ovocnými drevinami.

Japonska hruška vo vašej záhrade
V rámci starostlivosti ide o nenáročný strom. V skutočnosti ide o voči škodcom odolnú drevinu, ktorá nemá problém ani s listami a ani plodmi. Nepotrebujete sa o nashi nijako viac starať ako o ostatné podobné ovocné dreviny. Strom nemusí dorásť do extrémnych výšok, skôr závisí od záujmu jeho pestovateľa. Ak má strom dostatok vlahy, plody sú väčšie a šťavnaté. Strom, ktorý je vystavený suchu, je mladý a nemá dostatok koreňov hlboko v zemi, môže mať menšie, tvrdšie, ale za to aj výrazne sladšie plody.

Využitie plodov
Využiť môžete plody napríklad na výrobu štiav, ovocných šalátov a zmesí, na výrobu zmrzliny, do bohatého výberu koláčov. Chutné sú plody len tak za surova, prípadne strúhané malým deťom.
Cena stromu sa nepohybuje v závratných výškach. O Nashi sa dozviete aj na československých stránkach nashi.cz a nashi.cz/sk/


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu