Otestovali sme slávny nôž Pteryx L2 majstra menom Lasky

Mať „vymakaný“ nôž je pre každého chlapa túžbou aj snom skôr či neskôr. Či je spojená s koníčkom zberateľstvom, poľovníctvom, alebo je vecou praktického využitia, každému je jasné mnohé. Napríklad, že môže čakať rozdiel medzi bezmenným nožom z Číny o ktorom nie je záznam že existuje, alebo ručnou prácou s ktorou sa viaže aj nejaká história, alebo len nôž má svoje meno. Keď si dvadsať krát na hubách poviete, že je na čase si jeden poriadny zadovážiť, alebo v záhrade aj po stý krát, raz sa odhodláte. A keď už je Pteryx L2 doma, je vám ho ľúto použiť na to všetko, na čo mohol byť určený. Je totiž zároveň umeleckým dielom a patrí tak svojim spôsobom do vitríny.

Pteryx L2 nôž od Laskyho

Slávny kúsok pre zberateľov od nožiara Laskyho

Jeden z najúspešnejších nožiarov na Slovensku Lasky, vytvoril nôž, ktorý zaujal svet. Ladislav Šánta, ktorému prischla prezývka Lasky, jej zostáva verný. Jeho nože, od damaškových po rôzne ornamentové, nesú značku L, alebo LASKY. Pri tých sériových nechýba sériové číslo a to z nich robí niečo viac ako len nôž, ktorý kúpite niekde na púti. Jeho Pteryx L2 bol vyhlásený za štvrtý najlepší skladací nôž na svete. Aj vďaka tomuto výsledku je o jeho nože väčší záujem. Podarilo sa mu presláviť aj medzi novými ľuďmi. Dnes je o ne taký záujem, že jeho autor nemá voľno. Dovtedy bol známy najmä medzi znalcami a milovníkmi nožov. Našli si k nemu cestu a on nemá núdzu o zákazníkov. Kováčska/nožiarska dielňa v Hrochoti, kde pôsobí, je stále rušná. Čím je vôbec samotný Pteryx L2 zaujímavý?

Pteryx L2 nôž od Laskyho

Pteryx L2 vo vlastných rukách

Balenie s nožom Pteryx L2 musí obsahovať niekoľko vecí, ktoré pri inom noži bežné nie sú. Štýlový pevný box z tvrdého papiera s presným molitanovým výrezom na nôž tvoria obal. Priložený je certifikát s podpisom autora a zástupcu produkcie. Uvedené je aj sériové číslo zhodné s tým na samotnom noži. Súčasťou je prospekt s odporúčaniami a radami pre majiteľa. Aj keď je nôž dodávaný správne nastavený, pre každý prípad do balenia pridali náhradné skrutky.

Nôž

Nôž ako taký je potom to najhlavnejšie. Pochopiteľne. Celokovové pôsobenie pôsobí netradične. Má totiž odtieň svetlého kovu, aký nepatrí medzi bežné. Jeho otváranie prebieha pomocou vyklopenia uchopenie čepele. Vďaka výstupku, ktorý je možné zachytiť o koniec vrecka nohavíc, je možné docieliť automatické otváranie pri potiahnutí. Naozaj funguje tak, ako bolo dávnejšie propagované pri prezentovaní noža v hlavnom spravodajstve. Problém však bude, pokiaľ nôž nasadíte na jemné nohavice, nie pevný materiál. Nešikovné potiahnutie môže mať za následok nie ani tak zranenie, ako roztrhanie vrecka na nohaviciach. Pri pevnej látke je to bez problémov.

Čepeľ noža jeho autor vyrobil z najlepšej nehrdzavejúcej ocele na svete, ktorá nesie označenie BOHLER N695 EXTRA. Má byť odolná voči otupeniu a dobre pevná. Pri takomto kúsku naozaj zhodnocujete, či vôbec využiť crash test. Rozhodli sme nôž nevystavovať testom odolnosti. Najmä preto, že tento nôž je už artefaktom patriacim do oblasti umenia, aké na Slovensku nepatrí medzi časté. Zbrane a nožiarstvo majú tiež svoju zberateľskú hodnotu. Sú zároveň vecou dizajnu.  Poistka, ktorú je možné stlačiť cez otvorené telo rúčky, je vytvorená z titánu. Ten nesie vlastné označenie GR5.

Pteryx L2 nôž od Laskyho

Manipulácia s ním je jednoduchá. Otváranie nie je vystreľovacie a ani veľký švih s ním neurobí nič. Treba reálne potiahnuť čepeľ von. Samovoľne sa neotvorí. Za to otváranie cez výstupok, ktorý inak autor nazýva systémom „hook-opening system“, funguje výborné. Chce to len cvik tak jeden či dva krát nájsť spôsob, ako to nerobiť a zvyšné pokusy už budú úspešné. Nôž je pekný technologický kúsok, ktorý jeho autor vyrába vždy svojpomocne a sám.

Postrehy

 • Perfektné ostré. Nôž dokáže svojou ostrou špičkou urobiť dieru do plastovej fľaše tak, že to ani nepočuť a postrehnete len striekajúcu vodu. Keď je ostrá špička pichnutá do sklenenej fľaše, špičke sa nič nestane, no fľaša praskne. Viac crash testov som nerobil.
 • Po miernom pootvorení je možné pomocou silného švihu čepeľ vystreliť. Ako už sa ale nôž vystrie, bez stlačenej poistky nie je možné nôž zavrieť naspäť.
 • Zúbky sú na noži vytvorené absolútne všade tam, kde sa môžu opierať prsty, či dlaň pri rezaní. Pri prerezávaní hrubého lana som si všimol práve to vhodné umiestnenie na naozaj všetkých miestach, do ktorých sa prsty alebo palec opierajú.
 • Na opačnej strane, ako je prístup k poistke, je klipsňa z pevného kovu.
 • Pri zatváraní v konečnej fáze čepeľ mierne cvakne do polohy, v ktorej sa drží zaistená.
 • Veľmi dobrá manipulácia.
 • Pri rezaní takých materiálov ako je pneumatika, ešte len oceníte ostrosť špičky.
 • Vzhľadom na vlastnosti veľmi ľahký.

Vlastnosti noža

 • Dĺžka: 225 mm s čepeľou, 127 mm zložený
 • Čepeľ: 100 mm dĺžka a 3,8 mm hrúbka
 • Tvrdosť čepele: 58-59 °HRC
 • Celková váha: 173 g

Pteryx L2 v predaji

Konkrétny nôž predáva viacero predajcov poľovníckeho alebo priamo nožiarskeho a železiarskeho sortimentu. Zaujímavé je, že cena noža je vo všetkých miestach vždy rovnaká. Neexistuje teda miesto, ktoré by nôž ponúkalo lacnejšie než ostatné. Cena je všade rovnaká vo výške 295 EUR. Ako to pri zberateľských a vzácnych dielach býva, neexistuje zľava, first minute, či last minute nákup. Podobne je to aj pri vzácnych dielach. Akákoľvek zľava totiž môže poškodiť imidž takejto veci,  čo je ale nepísané pravidlo medzi zberateľmi a obchodníkmi s dielami. Nech už ide o knižné, výtvarné, alebo aj takéto umelecké kúsky.

Pri kúpe by mal správny obchod ponúkať tieto možnosti:

 • Výber zúbkovanej, alebo hladkej čepele
 • Výber orientácie na praváka, alebo ľaváka.

S týmito atribútmi ponúka nôž Pteryx L2 poľovníctvo Terem.

Použité obrázky v článku, vlastné fotografie so skrytým sériovým číslom a čierna oficiálna fotografia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu