Rovnátka pre psa? Strojček na zuby je drahý, ale nevyhnutný

Svet virálnych sociálnych sietí a médií objavil naozaj nečakanú informáciu. Aj psy môžu používať rovnátka na zuby. Informácia s ktorou mnoho chovateľov psov funguje celé roky sa dostala na verejnosť až teraz vďaka údajne roztomilým fotografiám psíka s rovnátkami. V skutočnosti však rovnátka, inak povedané tiež strojček na zuby, používajú veterinári celé roky ako priam až nevyhnutnú pomôcku, bez ktorej v niektorých prípadoch pomôže len chirurgické odstránenie zubov a znehodnotenie života psa.

Pes a jeho chrup

Kedy nastávajú problémy s chrupom

Aj pes, rovnako ako človek, môže mať vážne problémy so zubami. Na krivo rastúce môžu poškodzovať opačnú čeľusť, môžu poškodzovať zuby, vytvárať bolestivé zahryznutia a dokonca pretínať jazyk, alebo ďasná. Niektoré stavy zvieracieho chrupu môžu byť spôsobené nedbalosťou a nezáujmom chovateľov. Ťažko si vinu priznajú, ak mliečne zuby psíka nevypadli správne, chrup ich zachytil a zároveň rastú zuby nové, krivo, obchádzajúc tie mliečne. S problémovým chrupom sa stretávajú prešľachtené plemená častejšie, než iné.

S podkusom sa stretávajú plemená ako mopslík, buldoček, naháče, maltezáky, ale aj väčšie plemená. Horšie sú rôzne iné vady, či genetické vplyvy. Známy je „Štefan“ z reklamy na Kofolu. Problémy so šľachtením sú často spájané práve s mopslíkmi a buldogmi najviac.

Kedy nasadiť rovnátka?

Zviera, ktoré má problém so žraním, chudne, nemôže žrať, je hladné, hoci má jedlo pri sebe, má opuchnutú tvár, krváca v chrupe, či zanecháva krvavé stopy na okusovaných hračkách, má so zubami určite problémy. Ak sa nevyznáte v tom, či sú zuby správne rozložené, vyhľadajte lekársku pomoc. O nasadení rovnátok rozhoduje veterinár. Vo všeobecnosti sú takéto zákroky veľmi drahé. Niektorí veterinári si žiaľ postavili biznis na neznalosti ľudí a preto je dobré zvoliť takého, ktorého poznáte a viete o ňom aj viac napríklad z odporúčaní iných. V mladom veku po vypadnutí mliečnych zubov je jasné, či bude mať pes problémy, alebo tomu nič nenasvedčuje. Zanedbanie rastu v mladom veku môže neskôr spôsobiť komplikácie oveľa drahšie ako by stál strojček samotný sám o sebe niekde na začiatku. Rovnátka zubov sa nasadzujú vtedy, ak nemá pes pravidelný skus, zovretie čeľuste a nasadenie sa vykonáva v anestézii.

Nie každý veterinár
Psí stomatológ sa však hľadá ťažšie, než klasický veterinár. Nájdeme medzi nimi skúsených, ktorí sú dostatočne vybavení aj skúsenosťami aj pomôckami. Vo veku 1 roka psíka už má kompletný chrup. Vtedy by mal podstúpiť kontrolu chrupu, najmä ak máte pochybnosti o jeho správnom vývine.

Ako vyzerajú rovnátka / strojček na zuby pre psov?

Aparáty na psí chrup vyzerajú rôzne. Môžu mať podobu gumených sťahovacích retiazok, ktoré majú za úlohu posúvať zuby do želaného smeru. Môže ísť o plošinky a rôzne nadstavce, ktoré sa rozťahujú, alebo naopak odťahujú. Tiež ide neraz o drôtené nadstavce. Dokážu ich nastaviť tak, aby konkrétny zub posúvali postupne do želaného smeru. Nasadenie niektorých jemných systémov je možné aj bez uspania. bežne sa však odliatky zlého chrupu robia v anestézii, prípadne sa nasadzujú zložitejšie mechanizmy.

Pri komplikovaných zuboch a problémoch sa používajú aj celé konzoly, ktoré kopírujú horné podnebie a pridržiavajú zuby. Veterinár pritom používa pomerne zložité systémy, ktoré si vyžadujú starostlivosť, pravidelné kontroly a uťahovanie. Veterinára navštevujeme v takomto prípade raz za týždeň kvôli kontrolám a utiahnutiu. Pri psoch je vyrovnanie chrupu kratšia záležitosť ako u ľudí. Vyrovnanie prebieha počas pár týždňov, či mesiacov, no aj po vyrovnaní sa rovnátka ešte na krátko ponechávajú pre ustálenie zubov.

Čo na to pes?

No určite z toho nie je nadšený. Pes, ktorý má v papuli niečo nové, sa to snaží vypľuť, vytiahnuť labkou, vytvára činnosť a prosebné oči na majiteľa, len aby dosiahol pomoc. Dokáže si však zvyknúť do jedného či pár dní. Vytrpieť si však musí zmenu stravovania. Nesmie sa mu dávať tvrdá potrava, v žiadnom prípade kosti a vyhnúť sa musí aj používaniu hračiek. Zubný aparát môže poškodiť, čím stúpne cena starostlivosti, pes bude musieť opäť pod narkózu, alebo v krajnom prípade hrozí aj poškodenie chrupu. Psík si tiež musí vytrpieť zvýšenú starostlivosť o zuby, čistenie zubnou pastou pre psov a používanie antibakteriálnych gélov pre psí chrup.

Poznámka: Rovnátka sú čechizmom, ktorý je na Slovensku udomácnený a preto odpusťte jeho používanie v článku.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu