Ak ste milovníkmi vína, tak okrem pitia s mierou je dôležité aj jeho skladovanie, ktoré obsahuje určité body, ktoré by sa mali dodržiavať, aby vám aj po pár ročnom skladovaní ostalo dobré, dokonca ešte lepšie ako keby ste ho vypili hneď po jeho kúpe.
Ideálna je stála teplota v rozmedzí 8 – 14 °C, ale prijateľné pre víno je, aj pokiaľ bude v skladovacích priestoroch o dva až tri stupne chladnejších alebo teplejších, teda v rozmedzí 6 – 18 °C. Čiže by sa malo skladovať skôr v teplejšom prostredí. Časté kolísanie teploty je omnoho väčším problémom než stála mierne vyššia teplota. Čím vyššia teplota, tým víno rýchlejšie nazrieva. To znamená, že pri vyššej teplote môže rýchlejšie prekonať svoj vrchol, začať strácať na kvalite a predčasne zostarnúť. Ak nemáte k dispozícii špeciálnu miestnosť na to určenú, vhodné je si zadovážiť chladiace skrine, či boxy. Okrem udržiavania stálej teploty regulujú aj vlhkosť.
Pri voľbe polohy je potrebné zohľadniť, ako dlho bude víno skladované a, predovšetkým, akým uzáverom je fľaša uzavretá. Pri krátkodobom uskladnení môžu byť fľaše uskladnené bez ohľadu na typ uzáveru v zvislej polohe. Pri dlhšom uskladnení fľaše s klasickým korkovým uzáverom skladujeme víno vo vodorovnej polohe, aby bola korková zátka zvlhčovaná vínom, čo zabraňuje jej vysychaniu. Vyschnutá zátka totiž zmenší svoj objem, zhorší sa jej priliehavosť k hrdlu, čo umožní prístup vzduchu do vína a následne môže dôjsť k jeho oxidácii. Ďalšie znehodnotenie vína ohrozujú mikroorganizmy, ktoré môžu rovnako preniknúť do fľaše s vyschnutou zátkou. Ležať by mali iba fľaše uzatvorené korkovým uzáverom, aj keď to celkom neplatí napríklad pri šumivých vínach. Tie je možné vďaka tlaku vo fľaši skladovať vo zvislej polohe. Ak je fľaša zatvorená plastovým, či skleneným uzáverom, nie je nutné, aby bola uskladnená horizontálne. Pri takto uzatvorených fľašiach totiž nemá čo vysychať.
Fľaše s vínom by mali byť uchovávané v pokoji. Fľaše vína sa nemajú otáčať ani presúvať. So správnym skladovaním súvisí tiež obmedzenie pohybu s vínom. Manipulujte s ním naozaj len v nutných prípadoch. Víno neukladajte ani do miest, kde hrozia drobné otrasy, napríklad blízkosťou niektorého elektrického spotrebiča. V prípade častého premiestňovania alebo drobných otrasov stráca víno svoj charakteristický buket.
Víno by ste mali skladovať v tmavých priestoroch bez prístupu slnečného svetla. Oveľa horšie než stále mierne svetlo je časté striedanie svetla a tmy. Pre osvetlenie skladovacích priestorov by mal byť použitý slabší zdroj svetla. Umelé aj slnečné svetlo prispieva k predčasnému zostarnutiu vína. Najhoršie je ak priamo na fľaše dopadá slnečné svetlo, ktoré, víno ohrieva.
Vlhkosť vzduchu ovplyvňuje predovšetkým stav a kvalitu korkových zátok. Ideálna vlhkosť pre uskladnenie vína je medzi 70 a 80 %. Toto rozmedzie zabraňuje vysychaniu korka a jeho napadnutiu plesňami. Nadmerná vlhkosť vzduchu nad 85 % napomáha vývoju plesní, ktoré vytvárajú nezdravé prostredie a, navyše, poškodzujú etikety. Dochádza však nielen k poškodzovaniu etikiet, ale začínajú tiež plesnivieť zátky. Pokiaľ je okolitý vzduch príliš suchý, nižší ako 60 %, dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu, a teda úbytku vína vo fľaši. Pri nízkej vlhkosti vzduchu dochádza k vysychaniu zátky z vonkajšej strany, čo môže viesť k jej netesnosti a presakovaniu vína z fľaše. Pre reguláciu vlhkosti je dobré, pokiaľ sú priestory k skladovaniu vína dobre vetrateľné. Veľkým rizikom sú pre vína rôzne pachy.
Napriek tomu, že fľaša je uzatvorená zátkou aj záklopkou, môžu pri dlhšom styku s vínom preniknúť cudzie pachy, napríklad zo zeleniny, prípadne nejakých chemikálií cez záklopku a korok až do vína. Preto by víno nemalo byť uskladnené v spoločnom priestore napríklad so zeleninou, nevhodné je hlavne spoločné uskladnenie so zemiakmi a koreňovou zeleninou. Ešte väčšie škody môžu spôsobiť ropné produkty alebo prášky na pranie s agresívnymi umelými vôňami.
Častou chybou, ktorú ľudia robia je, že skladujú víno príliš dlho. Väčšina moderných vín je určená k okamžitej spotrebe. Všeobecne sa riaďte tým, že lacné biele a ružové vína sa spotrebujú do troch mesiacov, ľahké červené a o niečo drahšie biele vína do šiestich mesiacov a ostatné lacné červené do jedného roka. To ale neznamená, že ak ich máte dlhšie, nebudú sa stále výborne piť. Zmeniť sa môže ich charakter.
0 komentárov