Fiskars QuikFit je zaujímavým konceptom, ak vám pri starostlivosti o záhradu a trávnik nestačí len jeden nástroj. Práca v záhrade a na dvore je pre mnohých aj koníčkom, alebo dôležitým detoxom pri možno inej náročnej práci v celkom inom svete. Fiskars QuikFit sme si už predstavili ako koncept viacerých nadstavcov a veľkostí rúčok. Je tak možné kombinovať niekoľko rôznych nástrojov aj dĺžku rúčky. Viaceré nástroje sú určené na úpravu a kultiváciu obrábanej zeminy na hriadkach. Pomerne pestrý je však aj sortiment venovaný trávnikom. Nie všetky z týchto nástrojov máme zakúpené a tak sa budeme orientovať práve na tie, s ktorými máme reálne skúsenosti.
Jeseň a jar sú pre trávnik zásadne odlišným obdobím. Rozdiel je aj v regiónoch, keďže severnejšie oblasti majú dlhšiu snehovú prikrývku, ako tie južné. Počas jesene máme však stav trávnika takmer všade rovnaký. Padajúce lístie od nás vyžaduje jeho hrabanie, premiestňovanie, alebo hľadanie využitia. Orechové nepatrí do normálneho kompostu a hlavne si od nás vyžaduje, aby sme s jeho odstránením neotáľali. Hrable na lístie sú tak základným nástrojom na jeho odhrabávanie. Priamo naše trávniky sú poznačené strihaním stromov, zelene a uplatnenie preto majú aj klasické univerzálne hrable. Počas roka sú to však aj iné nástroje, ktoré sú súčasťou QuikFit a pri ich výmene postačí vymeniť len hlavicu. Také, ktoré sa nám postarajú o prevzdušnenie a odstránia mach, vieme s nimi vyťahovať buriny s hlbokým koreňom a ešte mnohé ďalšie. Foto a obsah vzniká počas októbra a preto aj taký stav listov a trávnika.
Na rúčky sa zacvaknú veľmi jednoducho a len potiahnutím oranžovej poistky k sebe (ako keď naťahujete brokovnicu, ale nie je nutná až taká sila) sa dá hlavica znova odopnúť a vymeniť za inú. S týmto rýchlym spôsobom upínania sú v obchodoch dodávané variácie hrablí klasických, univerzálnych aj skrátených, prípadne mini do ruky. Klasické hrable existujú vo variante so 14 zubmi a aj so 16 zubmi v kovovom vyhotovení. Univerzálne hrable s 12 zubmi sú však napríklad celé z plastu FiberComp™.
Tento nástroj sa pýši kalenou uhlíkovou oceľou a 36 zubami. Šírka záberu je 57 cm a to z nich robí tzv. široké trávnikové hrable. Nie len na hrabanie lístia, ale na hrabanie všetkého jemného, pevného, konárového, aj orechového. Výborné sú pritom aj na práce samotného vytvárania a upravovania trávnika. Pevné rámy z hora pôsobia na zhrabávaný materiál. Konáre sa tak držia v ťahu zubov, rovnako ako prípadné lístie. Tieto hrable majú slušné materiálové vyhotovenie a potrebnú váhu. Tá tvorí podiel úspechu, ak hrable naozaj sedia na zemi a nenadskakujú.
Hrable na zhrabávanie lístia s ľahkou pružnou konštrukciou sú pre niektorých ľudí neoceniteľnými a jedinými prijateľnými nástrojmi na prácu s lístím. Možno je to pre zvyk, či pohodlie. Nepohrabeme s nimi konáriky, prípadný neželaný štrk (z rozpadajúceho sa múru, odskok z cesty a pod), ale poradia si výborne práve s lístím. Určené sú na hrabanie väčších plôch, pri ktorých sa neunavia ruky tak, ako pri ťažších hrabliach. QuikFit nadstavce majú plastové aj kovové varianty. Dokonca aj úzky variant hrablí na lístie, ktorý je ideálnejší pre rúčku S, prípadne M, ak si to situácia žiada.
Asi najluxusnejší kúsok, ktorý nás oslovil už celkom ako prvý. Ide o hrable s výraznou váhou, pevným materiálom z kalenej uhlíkovej ocele. Na 36 centimetrov širokej hlavici 21 zubov, ktoré pri pohľade z boku pripomínajú pazúr. Tieto pazúry a teda tvar zubov na hrabliach majú svoj účel. Hrable sadajú k zemi, majú svoju váhu a aj tvar, vďaka čomu sú výborným pomocníkom pri prevzdušňovaní trávnika a vyťahovaní machových trsov. Používateľ, ktorý zhreší a využije tieto hrable aj na iné účely v zanedbaných trávnikoch si môže byť istý, že to čo chcel z trávy vyhrabať, z nej naozaj dostane. Skočením na tieto hrable po hlave nedostanete. Len neradno stúpať v kroxoch. Hoci na hmat je to nástroj bezpečný a nepredstavuje ostré a nebezpečné časti, mäkká podrážka na topánke by mohla tieto pazúry pocítiť. Tento kúsok bude určite váš obľúbený.
foto: prevzdušňovacie hrable naozaj pôsobia luxusne. Ich váha, rozostup zubov a pevnosť ich však predurčuje aj na ďalšiu „špinavú robotu“ pri kultivovaní zanedbanej záhrady.
Púpava sa do trávnika dostane ľahko. Ak si ju nevšimneme, prejde do kvetu a odkvitne, je zdrojom menšej katastrofy. Celú rastlinu je možné vytiahnuť aj s koreňom v prípade jemných priepustných sypkých pôd. Pri tvrdších si do žiada vykopanie, alebo nástroje, akým je Vypichovač buriny. Pôvodne sme ho prehliadali, avšak jeho pevnosť a materiál bórovej ocele má niečo do seba. Už na ohmatanie tento nástroj osloví. Je evidentné, že si poradí s udupanou zeminou. Podľa oficiálneho popisu si poradí s púpavou a bodliakmi a rôznymi úzkymi miestami. Naozaj pritom funguje. Práca s ním je jednoduchá, nenáročná a chce to len dúfať, že koreň naozaj rastie tak, ako má vo zvyku. Priamo dolu. Tie bodliakové sú pri starších rastlinách mimoriadne hlboko.
Nenápadný malý nástroj, ktorý bol celkom prvým, ktorý sme v rámci konceptu QuikFit objavili niekde na úplnom začiatku, pôsobí ako dvojsečná sekera. V skutočnosti ide o malý rýľ, ktorý je možné pristúpiť nohou. To z oboch strán, čiže podľa situácie a z tej strany, ako je práve nutné. Čepeľ z bórovej ocele nám môže slúžiť na vyrezávanie prerastajúcej trávy. Napríklad v priestoroch, kedy si dávame záležať na presnej a úhľadnej hranici mulču, plôtiku a trávnika. Hranice trávnika môžu mať rôzne podoby. Pomáhame si pri nich aj nožmi, rôznymi provizórnymi nástrojmi, ale tento konkrétny umožňuje aj niečo navyše oproti starým vyradením nožom. Jeho plochý tvar nám dovoľuje rovno zeminu kypriť, vytlačiť, alebo celkom vybrať. Poradí si aj s tvrdou zemou a u nás ho využívame s najmenšou „S“ a rovnako tak so strednou „M“ rúčkou.
Foto: pristúpiť nohou sa dá z oboch strán.
foto: súčasťou celej sady je aj metla na upratovanie chodníka, no pozametáte ňou aj mnohé iné povrchy a materiály. Tá v rámci konceptu QuikFit má dve hrúbky vlákien, čo zaberá na rôzne typy zametaného materiálu.
Fiskars QuikFit v sebe kombinuje viacero nástrojov, ktorým sme sa v článku nevenovali a nemáme ich ani v našej záhrade. Vzájomne sú však všetky do jedného kombinovateľné a spájateľné s rovnakými rukoväťami – rúčky malé, stredné aj dlhšie, prípadne teleskopické. Spoločná je oranžová spona, na ktorej je vyobrazené, ktorým smerom je uzamknutie a ktorým odomknutie poistky. Môže ísť o vychytávku pre nadšencov značky, ich materiálov, ale napríklad aj pre záujem o niečo s prestížnym ocenením Red Dot, čo môže byť pýchou záhradkárskej dielne. Celému konceptu sa výrobca venuje na slovenskej mutácii stránky na https://www.fiskars.sk/vyrobky/zahrada/vymenny-system-quikfit
Redakcia Dom a záhrada patrí medzi fanúšikov značky. Radi po tejto značke siahneme najčastejšie potom, čo máme možnosť si niektoré kúsky otestovať v samoobslužných predajniach s možnosťou na ne siahnuť. Názory, hodnotenia a popisy v článkoch sú našimi názormi a reálnymi skúsenosťami. Nejde o objednávku názoru, diktát, alebo vplyv zástupcov značky, alebo priamo značky samotnej.
0 komentárov