Múry už stoja, tie najťažšie práce máte za sebou a myslíte si, že teraz vás čakajú samé príjemnosti. Vybrať farbu a druh fasádnej omietky sa na prvý pohľad môže zdať ako jednoduchá úloha, avšak aj to vás môže stáť trochu času a nervov, kým sa zorientujete medzi všetkými aktuálne dostupnými na trhu. Ktoré sú momentálne trendy a zároveň vydržia aj nepriazeň počasia?
Zdroj: pexels.com
Vrstva drobných kamienkov v jednofarebnom čírom alebo viacfarebnom mozaikovom prevedení tvorí v súčasnosti mimoriadne obľúbený druh dekoratívnej omietky. Vďaka svojej vysokej životnosti sa marmolit využíva na namáhanejšie plochy rodinných domov, ktorým nehrozí popraskanie či obitie vplyvom nepriaznivého počasia.
Okrem toho sa vyznačuje farebnou stálosťou, nenáročnou starostlivosťou, vodotesnosťou, jednoduchou aplikáciou a obrovským výberom vzorov a farieb. V prípade nečistôt stačí marmolit vyčistiť záhradnou hadicou a bude sa lesknúť ako nový. Nemožno sa preto čudovať, že si každým dňom tento dizajnový druh omietky nachádza čoraz viac svojich fanúšikov.
Zdroj: pexels.com
Akrylátová fasádna omietka obsahuje akrylátové živice a kremičité piesky s kašovitou konzistenciou. Aj keď je odolná voči vplyvom počasia, akými sú dážď, klimatické zmeny či nárazový vietor, ide o tenkovrstvovú omietku. Tento typ ponúka pestrú paletu odtieňov so stálou farebnosťou, avšak je náchylnejší k ľahšiemu znečisteniu, ktoré môžete odstrániť nízkotlakovými zariadeniami.
Zloženie obsahuje tiež prvky chrániace omietku proti hubám, riasam a lišajníkom, no pred aplikáciou si dajte pozor, pretože podklad musí byť natretý základným penetračným náterom natónovaným v odtieni finálnej akrylátovej omietky. V konečnom dôsledku ide o akúsi stálicu na trhu s priaznivou cenou, čo sa však časom môže odraziť aj na prípadnom poškodení.
Zdroj: pexels.com
Silikátové omietky ponúkajú v porovnaní s akrylátovými menšiu farebnú škálu, pretože ich zloženie im neumožňuje tmavšie tónovanie. Aj keď sú prirodzene odolné voči plesniam a machom, vodné sklo ako spojivo nedokáže samo osebe zabezpečiť dokonalú ochranu fasády v nepriaznivom prostredí.
Ak sa rozhodnete pre tento typ omietky, obzvlášť pozor si dajte na teplotu počas aplikácie. Nanášať by sa totiž mali pri vonkajšej teplote v rozmedzí 8 až 25 °C, pretože inak by mohli vzniknúť praskliny či tmavé fľaky. Ak ale teplotu dodržíte, fasáda sa vám odvďačí prírodným vzhľadom a charakteristickou štruktúrou.
Silikónové omietky sú tiež skvelou voľbou do náročnejších podmienok s vyššou vlhkosťou. Vydržia teda aj náročnejšie poveternostné vplyvy, no zvládnu aj namáhanie materiálu, predovšetkým jeho rozťažnosť. Vysoká odolnosť sa odráža aj na ich cene a použiť ich môžete na všetky druhy podkladov. Odporúčajú sa aj na budovy, ktorých fasáda nie je chránená a často ju obmýva dážď.
Zdroj: pexels.com
Pred samotným rozhodnutím, ktorú fasádnu omietku použiť, sa zamerajte na pre vás dôležité kritériá. Odpovedzte si na otázku, či je pre vás dôležitejšia paropriepustnosť, farebná škála, odolnosť alebo cena. V ideálnom prípade je najlepšie zhodnotiť všetky kritéria, z ktorých vám nakoniec vyjde omietka ideálna pre váš dom aj rozpočet.
0 komentárov