Teleskopické nožnice na strihanie konárov a stromčekov: aké vybrať?

Teleskopické nožnice na konáre a kríky sú v záhrade nevyhnutnosťou, pokiaľ máte viac ako len pár stromov a záleží vám na správnom raste drevín. Každý máme svoju techniku a predstavu o tom, ako by mali naše dreviny vyzerať. Ďalší, veľa krát o mnoho podstatnejší, je dôvod zdravotný. Správny rez chráni rastlinu, pomáhame ním presvetliť, naštartovať živiny, ale zároveň vieme odstrániť problematické miesta. Na malé čerstvé tohtoročné výhonky veľa krát stačia nožnice do ruky. Na všetko ostatné, kým nie je nutná píla, sú ideálnym pomocníkom práve teleskopické nožnice.

Nožnice na konáre extol

Teleskopické nožnice na konáre a ich konštrukcia

Na trhu je viacero teleskopických nožníc – respektíve techník, ktoré využívajú ich konštrukcie. Jednoduché teleskopické nožnice využívajú priamy súbežný pohyb čepelí. Majú jediný jeden kĺb ako klasické nožnice a určené sú na mladé konáre a živé drevo. Celkom iné vlastnosti nájde používateľ pri modeloch s prevodovým systémom. Ide o tak trochu podobný systém ako pri bicykloch. Čiže pri menšej námahe je možné získať väčšiu silu. Za príklad týchto nožníc môžeme zobrať Extol Anvil Lopping Shears 700-1000 mm, uvádzané aj pod číslom 8873315. Keďže tento typ nožníc dokáže vyprodukovať väčšiu silu, znamená to, že aj na samotný konár vzniká väčší tlak. Znamená to riziko rozmliaždenia a poškodenia konára. To je následne estetický problém, no pre mnohé dreviny aj zdravotný, keďže rozmliaždený koniec je náchylný na nákazy a ďalšie kazy. Príkladové nožnice majú ostrú čepeľ tenkú, ktorá sa pri stlačení opiera o hrubú podložku, až sa v nej celkom zakotví. Koniec hrubej časti je mierne vystúpený, čím sa zabraňuje, aby konár vykĺzol.

Teleskopické rúčky sú pri nich v každom prípade nespornou výhodou, pretože nám umožňujú strihať aj vyššie položené konáre a pri práci na rebríku dokážeme zasiahnuť oveľa väčší rádius okolo seba.

Ak vyberať, potom aké vlastnosti pozerať?

Nekvalitné druhy nožníc sú nitované, alebo ponúkajú veľmi slabé materiály a spojivo.  Kvalitné nožnice prezrádza pomerne s istotou materiálové vyhotovenie čepelí a úchytovej (nerežúcej protiľahlej opornej) čeľuste. Pozerajte aj na spôsob spevnenia a udržania čepelí, či ide o vymeniteľné diely spájané maticami. Veľa napovie o kvalite aj zvyšná konštrukcia. Príliš voľné plastové diely nie sú zárukou dlhej trvácnosti. Nožnice, ktoré uchopíte do rúk musíte vedieť zdvihnúť a čím ľahšie sú, pri nestrácaní kvality materiálov, tým ľahšia práca s nimi bude aj po piatich šiestich strihoch. Treba si uvedomiť, že ide o nástroj, ktorý sa používa dlhšie, než len pár minút. Opakovaná manipulácia s nožnicami nad úroveň ramien s nutnosťou dvíhania rúk si žiada ľahkú váhu.

Teleskopické nožnice

Foto: príklad jedno-kĺbových jednoduchých a prevodových nožníc

Teleskopické vysúvanie má dôležitý význam. Na trhu existujú teleskopické nožnice, ktorých teleskopické vlastnosti fungujú na dobré slovo, na povoľovanie skrutiek, ba dokonca na voľný trhavý pohyb pri práci. Ideálne sú však tie, ktoré je možné posúvať po jednoduchom stlačení spony, či tlačidla fungujúceho na pružinovom princípe. Stlačiteľné musí byť aj pri nosení rukavíc, ktoré sú pri práci v záhrade samozrejmosťou. Dobrou voľbou sú aj páky použité na modeli Extol 8873315. Pre lepšie popísanie ich funkcie stačí pre predstavu systém podobný na teleskopické tyče stojanov, kde stlačenie páky otvorí kolík a ten cvakne do dierky pokojne aj pri slepom posúvaní. Rúčky na oboch stranách tak dosiahnu až jeden meter dĺžku.

Výhodou môže byť:

  • Pokiaľ si môžete pre svoje teleskopické nožnice zakúpiť náhradnú čeľusť. Reznú čepeľ, alebo opornú opačnú čeľusť. Dobrí a najmä známi výrobcovia tieto diely ponúkajú.
  • Ak vaše nožnice používajú na upevnenie také spojivové materiály, ktoré je možné uvoľniť bežným náradím. Imbusový, ale skôr maticový systém.
  • Pokiaľ výrobca prikladá aj krytie, plastový obal, alebo iný obal na čeľuste.
  • Ďalšou výhodou je stabilita pri zavesení na hák, či klinec.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu