Triky a finty robotníkov na stavbe ako okrádať a vy tak prerábate

Hľadáte robotníka a nemáte zatiaľ skúsenosti so spoluprácou s jednotlivcami či robotníckymi partiami? Čo problémy? Stretávame sa s tým pomerne bežne. Spôsobov, ako sa dá niečo potiahnuť, je naozaj veľa. Na stavbe o to viac, že len málokedy existuje reálny prehľad o nákupe, sklade a následnej spotrebe. Pri veľkých stavbách zmiznuté siete, vrecká cementu, či umývadlo až tak nebolí.

Robotník a stavba či prestavba

Pri malých stavbách ste však objednávateľom vy, zarobiť na každé vrece cementu a každú jednu rúrku ste museli zo svojich peňazí a aj hypotéka použitá možno práve na nákup materiálu, sa nebude splácať sama. Vtedy naozaj zamrzí, ak sa pri chvíľke nepozornosti podarí stratiť časti materiálu, či nebodaj nástrojom zo stavby, ideálne práve tým vašim. Je to žiaľ na Slovensku bežné a bez urážky robotníkom, prípady nečestného jednania dokážu v tomto smere prehlušiť väčšinu poctivcov, ktorým záleží na výsledku. Po niekoľkých rokoch sledovania, praxovania, ale aj pýtania sa medzi robotníkmi, skupinami a blízkymi priateľmi z fachu, dnes trochu neobvykle prinášame rebríček toho, aké triky a finty používajú neféroví robotníci na stavbách veľkých aj malých stavieb.

Neférový robotník „nakupuje“

Pri nákupe materiálu sa to niekedy ustriehne, inokedy nie. Ale ak už si dávate robiť niečo profesionálom, aké máte asi skúsenosti s tým, koľko vriec cementu sa naozaj minulo vo vašich základoch prístavby? Alebo koľko špeciálneho prípravku XY za 400 EUR bolo nutných ako prímes do týchto základov? Občas sa podarí kúpiť to, čo vôbec nebolo potrebné a hlavne sa to na stavbe ani nepoužilo. Základ je kúpiť a vysvetliť, že sa to minulo a obal už stihli aj spáliť. Je preto dobré mať prehľad o nákupe, prípadne byť jeho súčasťou. Vedieť, čo sa na o používa a aspoň mať predstavu o množstve. V opačnom prípade je sadnutá zadná náprava na aute pre náklad, ktorý vás zarmúti. Najlepší sú tí, ktorí nakupujú a spolu s nákupom kúpia aj náradie, brúsky, brnkačky a čokoľvek iné. Lenže ak podľa dokladu hľadáte po ich odchode dané náradie, zistíte, že bolo „spotrebované“ alebo „tej brúske zhorel motorček, od opotrebovania“. Triky o tom, že v predajni nemohli nablokovať vrecká cementu a tak tam naúčtovali elektrické búracie kladivo v rovnakej cene nikdy robotníkovi neverte. Doklad musí sedieť so skladom predajcu, kontrolami a aj tým, čo čakáte na doklade vy sám.

Neférový robotník „recykluje“

Niektoré skupinky robotníkov to berú ako samozrejmosť, no vy ako objednávateľ s tým ani len nepočítate. Jednoducho ste ani nepočítali s inou možnosťou. Pri búraní tavby ste možno mali zámer so starými tehlami, so starými trámami, alebo železom. Staré rúry, káble, gamatky, či obsah starej skrine z povaly, starý nábytok, nič z toho neviete nájsť, pretože, ako tvrdia, odviezli do zberného dvora. Niektoré materiály majú hodnotu, čiže mohlo dôjsť k ich predaju. Informujte preto robotníkov a stavebné skupiny o vašich zámeroch, aké máte plány o ďalšom využití. V opačnom prípade sú jednotlivci, ktorí si „odpad“ vysvetlia po svojom.

Neférový robotník berie len zálohu

Veľmi častý jav je zobrať zálohu… a nič viac. Už sa neukáže. Nedáva vám to logiku? To nič. Ani nám. Pri malých sumách to polícia nechce ani riešiť, takže to pomerne hladko prechádza bez povšimnutia a zákazníkov je plno na každom kroku.

Neférový robotník je ničiteľ

Narazili sme už na mnoho takých, ktorí pri oprave dvoch dlaždíc poškodili štyri ďalšie, alebo tam kde bolo nutné použiť jedno vrece materiálu sa spotrebovalo päť s vozíkom stavebného odpadu. Ak sa má robotník na vašej stavbe učiť, skúste sa tomu vyhnúť. O to viac, ak sú prizvaní na vážne úpravy.

Neférový robotník je zberateľ

Zberateľov poznáme aj z osobných skúseností. Pri balení sa v kufríku ocitne všetko náradie zo stavby. Vôbec nevadí, že kufrík nejde zatvoriť a že dokonca ten kufrík nie je ich. Veď „keby niečo, máme podobný“. Prísť o vlastné náradie sa tak dá ľahko a s touto fintou to skúša nejedna partia. Niektoré partie to dokonca odporúčajú mladým nováčikom, ako trik, ako obohatiť vlastnú výbavu náradia. Nejaký ten suvenír je vraj odporúčaný.  Ibaže ak vám ide rovnaká skupina neskôr na vašu vlastnú stavbu, už máte pochybnosti. Stretli sme sa už so zberateľom značených tehiel, ktorý ju vysekal zo stavby len preto, aby si ju vzal do zbierky. Samozrejme, tento múr nesúvisel s jeho prácou.

Neférový robotník sa pýši cudzími fotkami

Cez internet je dnes možné presvedčiť o svojich kvalitách kohokoľvek. Jednotlivec pýšiaci sa prácou na fotografiách sa k nim mohol dostať vo vlastnom fotoaparáte, mobile, ale pokojne aj cez Google. Pôvod je niekedy veľmi ťažké vypátrať. Veľa krát sa ale pritrafí nejaký ten pán na fotografii pri práci. Také fotografie, ak zachytávajú konkrétneho človeka, pôsobia viac dôveryhodne. Keď však zazriete americkú kľučku, americké zástrčky, zasúvacie okno a šampóny, ktoré sa na Slovensku ani len nepredávajú, potom zbystrite pozornosť. Možno obklad na snímkach vôbec nerobil pán, ktorý sa ako autor prezentuje. Webové stránky s takýmto rizikom nejdú, kopírované snímky sa dajú nájsť ľahko a tak sme nikdy nezažili webstránky s cudzou prácou.

Neférový robotník je menič termínov

Meniči termínov sú azda najčastejšou skupinou. Najhorší sú tí, kvôli ktorým objednáte aj iných, domiešavač, obkladačov a konkrétny pán sa neuráčil prísť. Počúvate výhovorky, mení termíny, sľubuje a vás aby aj porantalo. Smutné a často veľmi nákladné. Dôležitý článok pri stavbe ako jedno z ozubených koliesok, ktoré hýbe s ostatnými, to už žiaľ nie je ani trochu vtipné. Najhorší sú tí, ktorí vzali zálohu.

Neférový robotník to vie „najlepšie“

Asi to pozná každý. Robotník, ktorý dokáže 10 hodín rozprávať o tom, ako zle robili tí pred ním, koľko toho pokašlali, ako krivé to je, ako krivé vyrábajú dlaždice, ako krivo ich iní vedia dávať, až máte pocit, že ste narazili na špecialistu, ktorý to konečne vie najlepšie. Lenže čuduj sa svete, obklad je o niečo viac krivý, sadrokartón sa hýbe, omietka praská a okolo okien nie je izolácia. Plno rečí ešte nie je záruka dobrej práce. Žiaľ je mnoho tých, čo veda rozprávať lepšie ako robiť. A keď po nich zhasnete svetlá a pozriete na dlažbu, všimnete si tie tiene od krivého položenia a aj podivné odtiene, keď pár z nich položil opačne a nesedí linkové vzorovanie.

Neférový robotník „vysedáva“

Neférový robotník mnoho času vysedáva, odpočíva, sťažuje  sa na chrbát, únavu, iné fušky, alebo ideálne na iných robotníkov na vašej stavbe, ktorí svojou neschopnosťou spôsobili, že tento konkrétny má viac práce. Viac presedí a času strávi meraním, chodením okolo, premýšľaním, rozprávaním a radením mimo oblasť, ktorú má riešiť on a od ktorej je platený. Ideálne od hodiny, kedy mu ide čas a spraví minimum. Vám je pritom trápne ho napomínať.

Neférový robotník často fajčí

Sú jednotlivci schopní vyfajčiť dve krabičky za deň. Doslova závislí od nikotínu však spravia menej, keďže musia odložiť všetko a ísť si zapáliť. Tí, ktorých práca je prerušovaná neustálou chuťou po cigarete, demotivujú ja ostatných v skupine. Je to veľmi často vidieť na mladších, ktorí pri nefajčení cítia nespravodlivosť pri náplni prác. Prípadne sa sami pustia do podobného nikotínového tempa. Ak už ale čaká na schnutie materiálu, ktoré naozaj pre ďalší postup potrebuje, dobre, nech si dopraje.

Neférový robotník hýbe s časom

Dokázať cestovať v čase je výnimočná vlastnosť. Ovládajú ju niektorí robotníci, podobne ako ten náš, ktorého sme prišli navštíviť na stavbu niekoľko krát okolo ôsmej hodiny a nikdy sme ho nezastihli. Na konci týždňa však vykazoval prítomnosť na stavbe už od 06:00 hodiny, hoci aj susedia potvrdili príchody pred obedom, či v jeden deň vôbec. Ideálne je, ak ste priamo na mieste s ním a dohliadate na dochádzku, ak je nutné platiť ho od hodiny. Najlepšie riešenie je však vždy mať dohľad nad neznámou osobou. Jedného špecialistu na ohyb času z Perneka urobil nezabudnuteľný rozpis odpracovanej doby na hodiny, kedy sme ho na stavbe sami čakali, prípadne čas strávený za počítačom, kým miešačka šla slušný čas na prázdno. Rozpis jeho práce vyznel naozaj vtipne, keďže pozorná suseda Škopková mala svoj vlastný, ktorý vôbec nesedel.

Diskutabilné však je, ako rátať polhodiny a či rátať umývanie nástrojov. Umývať miešačku sa totiž dá hodinu, aj desať minút. Opäť diskutabilné je, či počítať obed medzi odpracované hodiny, pretože niektorí jednotlivci by sa bili do krvi, že áno. Nejde o odpracovaný čas, no je vhodné stravovanie zabezpečiť rozumným spôsobom, podľa dohody.

Neférový robotník uberá a nechce sa mu

Neférový robotník nemusí kradnúť z nakupovaného materiálu, ale pokojne môže len šetriť tak, aby sa ušlo jemu. Sú aj takí, čo nepoužívajú vami vybratý materiál len preto, že s ním nevie pracovať. Ak potrebujete fóliu a zabezpečenie stavby a robotník sa na to vykašle, lebo sa mu nechce, to je smutné. Uberá na kvalite materiálu a uberá aj na kvalite práce. Dôvodov môže byť mnoho.

Neférový robotník je neférový

Neférový je ktokoľvek, čo sa vás snaží obabrať.  Tlačí do hlavy kaleráby, alebo mení termíny. Okráda, oblbuje, zdržiava a nerobí čo má. Verme teda, že si predsa len dáte pozor a nebudete mať šťastie na niektorých z nich.

Dôležité upozornenie

Článok nie je nijako namierený voči murárom a robotníkom. Dotýka sa však časti z nich, ktorí využívajú príležitosti. Informácie a spôsoby sme získali z osobných skúseností, pozorovaní, aj pri pýtaní sa tých, čo to sami robia a nevideli problém prezradiť bez menovania niekoľko spôsobov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu