Americké rodinné domy sú prevažne drevené: čím sa líšime?

Domy v Spojených štátoch amerických sú vo veľkej väčšine prevažne drevené, čiže drevodomy, podobné na tie naše. Len výnimočne je možné nájsť murovanú stavbu. Murované prvky, prípadne čiastočná stavba z kameňa, sa používajú len pri výstavbe niektorých prvkov v okolí krbov,komínov, alebo ide o špeciálne prvky na stavbe podmienené skôr nárokmi dizajnéra a na vzhľad. V pivniciach ide najmä o časti skôr vnútorné, ako vonkajšie, tvorené betónom. Betónom sú riešené základy, aj nerovnosti terénnu na miestach dotýkajúcich sa so zeminou.

Konštrukcia americký rodinný dom, drevené drevodomy

Bežný rodinný dom s jedným alebo dvoma podlažiami sa však skladá takmer vždy z drevenej kostry, izolácie a dreveného, prípade sadrokartónového obkladu. Niet sa teda čomu diviť, keď americký staviteľ vidí slovenský bežný dom a považuje nás za milionárov. Cena výstavby rodinného domu v USA je o niečo menšia a murovaná stavba je považovaná za luxus. Aj preto narážame často na priestrannejšie stavby s poschodím oveľa častejšie, ako u nás. Pre americký trend dvoch vozidiel na jednu rodinu je tak oveľa bežnejšie než u nás mať väčšiu garáž.

Americké staviteľstvo je viac drevené ako u nás

Podmienené dostupnosťou tovaru bolo v USA vždy na prvom mieste drevo. Aj celý Manhattan v minulosti tvorili len stavby z dreva. V 18. Až 19. storočí sa postupne začalo s výstavbou bytových domov z tehál, ktoré tvorili odolný materiál pre stavbu niekoľko poschodových výškových stavieb. Robotnícke ubytovne a robotnícke byty ako také boli z tehál a tieto stavby niektoré stoja dodnes, hoci v tieni moderných ešte niekoľko násobne výškou prevyšujúcich železobetónových výškových mrakodrapov. Na bežnom predmestí, alebo na americkom vidieku je hlavným materiálom drevo. Aj preto sú domy ľahké, drevená kostra je veľmi rýchlo hotová a aj samotná výstavba domu je menej komplikovaná na hrubú stavbu.

Konštrukcia americký rodinný dom, drevené drevodomy

Žiaľ rozdielnosť staviteľstva je viditeľná aj pri nešťastiach. Požiare dokážu v USA pripraviť o strechu nad hlavou a celý majetok v priebehu pár minút, či hodiny. Na Slovensku sa po požiari rodinného domu zväčša v plameňoch ocitne len časť a o osude stavby rozhoduje statik. V USA požiar dokáže napáchať oveľa väčšie škody. Aj hurikány a víchrice zanechávajú horšiu spúšť, kedy sa domy rozpadajú v celých konštrukciách a správajú sa ako z papiera.

Konštrukcia americký rodinný dom

Zrubové stavby

V Amerike sú obľúbené zrubové stavby skôr pri chatách, rekreačných zariadeniach a pri väčších konštrukciách je to skôr pri rodinných domoch vo vyšších polohách, kde tento materiál zapadá do koloritu krajiny, akejsi tradície, ale tiež nájde využitie pre svoje vlastnosti. Zrubové stavby sú veľmi príbuzné na naše. Kým v minulosti predstavovali lacný spôsob výstavby, dnes je drahší. Podobné je to aj u nás.

Nástroje a náradie v USA

V USA sa medzi robotníkmi používajú skôr iné nástroje. Oveľa častejšie, než u nás, sú to hoblíky, chvostové píly, dlátka a aj akumulátorové vŕtačky s vrtákmi do dreva, alebo bitmi pre uťahovanie skrutiek. Na americkej stavbe oveľa častejšie počuť kladivá, alebo uťahovačky. Je pomerne bežné stretávať sa s pneumatickým náradím a najmä pištoľou na klince, ktorá u nás nie je tak obľúbená ako za oceánom. Klince v zásobníku strieľané z pištole vedia uľahčiť prácu práve pri drevených stavbách.

Hitom v Spojených štátoch sú chvostové píly, takzvané chvostovky ušetria ľudské ruky, keďže nie je potrebné pre rezanie vynakladať námahu ako pri klasickom rezaní. Sú rýchle, presné a veľa krát majú a ďalšie vychytávky. Pri nasadení správnych rezacích listov je možné rezať kovy, plasty, dlaždice, alebo len klasické drevo.

Rozdiely, ktoré so v USA obľúbená a u nás veľmi nie

Americká architektúra rodinných domov využíva niekoľko prvkov, ktoré napríklad u nás nenachádzajú uplatnenie. Sú to posuvné okná, ktoré sú práve v USA mimoriadne populárne po celé desaťročia. Posuvné zdola nahor sa inštalujú aj do bytových domov aj murovaných stavieb. Obľúbené sú aj prechody pre mačku alebo psa v dverách. Poštové schránky inštalované ako otvory v dverách. Pri stavbe a prerábkach domov sa nepoužívajú materiály, aké poznáme u nás. Väčšinu typov omietok využijú len vo veľkých honosných stavbách a tak sú cenovo nedostupné. Veľmi časté je riešenie vstupu do domu cez verandu a priamo do obývacej miestnosti, alebo haly so schodiskom. Okolie domov nezdobia kamenné múry a niekedy ani drevené ploty. Na predmestí to obmedzujú zákony, alebo daňová povinnosť. Výstavba vysokého plota nákladná a skôr sa týka honosnejších stavieb mimo hustú zástavbu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu