Prvý jesenný deň a hlodavce sa čoskoro zbiehajú k nám domov

22. september je prvým jesenným dňom. Leto je nenávratne v tomto roku už za nami a to jediné, ktoré nás postretne, je „babie leto“ alebo súkromné leto niekde na dovolenke pri mori. S príchodom jesene sa však stretávame s mnohými javmi, medzi ktorými je aj každoročný neželaný jav sťahovania, či skôr presúvania hlodavcov do našich domov.

myši a hlodavce

Jav je to pritom bežný a týka sa aj domov, kde si to ich majitelia nepripúšťajú.

Keď hlodavce do domu a bytu prídu po zemi

Myši a potkany vyhľadávajú teplejšie miesta a miesta, ktoré poskytujú materiál na stavbu brlohov. Textílie, papier, alebo rôzne druhy balení. V prvom rade je to však zdroj potravy. Preto je celkom bežné naraziť na myši v komore alebo špajzy v rodinnom dome. Čím viac sa blížime k zime, je to jav, ktorý dokáže prekvapiť aj domácnosti, kde podobný problém nikdy nebol. Prítomnosť mačiek a psov na dvore ho dokáže obmedziť, ale obmedzuje ho aj neprístupnosť priechodu. Vytváranie zásob na zimu a hľadanie potravy priláka najčastejšie cez vstupné dvere a otvory v stavbe samotnej. Veľmi často sa však myši do stavby dostanú cestami, s ktorými nemusíte počítať.

Kanalizácia

Cesta, ktorou sa hlodavce môžu dostať do našich obydlí, znie nevábne a nevábna je aj predstava. Cez kanalizáciu sa však naozaj najmä pri prízemných bytoch môže hovoriť o prieniku neželaného hosťa do ešte neželaného miesta. Prípady sú známe aj z niektorých domov v oblastiach, kde kanalizácia dovolila prejsť hlodavcom. Kým cez umývadlá je prístup sťažený, prístup nachádzajú cez toaletnú misu, kde však pre jej výšku veľa krát nedosiahnu okraj a zem.

Stromy

Konáre presahujúce na strechy a murivo je prístupnou cestou, ktorá uľahčí prechod hlodavcom na strechu, alebo k iným častiam stavby. Stačí malé poškodenie na spriechodnenie povalových priestorov a máte neželaných návštevníkov. Konáre by sa však vo všeobecnosti nemali otierať o strechu domu, aby nepoškodili krytinu.

Stena, murivo a spojivá

Hlodavce vedia výborne šplhať. Po starom murive, po drevených stenách zrubových stavieb, ale pokojne aj v priestore medzi odkvapom a stenou. Zateplené stavby s hrboľatou omietkou umožnia pohyb hlodavcom, ktoré to risknú a hoci sú celkom viditeľné, robia to v hodinách, kedy jediným rizikom je pre nich obozretná sova. Strešné podhľady, škáry, nezabezpečené praskliny, to všetko je to, čo ich láka. Na bytovkách je to často priestor medzi jednotlivých panelmi, ktorý umožňuje oporu pri pohybe. Hlodavce tak dokážu prejsť aj na veľmi vysoké poschodia. Navštíviť tak zvládnu balkóny, avšak pre prítomnosť prieduchov do špajze sa tak vedia dostať aj priamo k vašim zásobám.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu