Vaše záhradné jazierko je prírodný vodný útvar, ktorý je v rôznych ročných obdobiach neustále ovplyvňovaný mnohými vonkajšími faktormi. Problémom je, že pri minimálnej pozornosti sa môže ich vplyv premeniť na hrozbu, ktorá dokáže zničiť celú vodnú plochu a všetko, čo v nej máte.
Aby ste sa tomu vyhli, je dôležité poznať kroky starostlivosti o jazierko počas celého roka.
Teraz na jeseň sa záhradné jazierko postupne pripravuje na zimu. Dôležité zazimovanie záhradného jazierka však nesmiete nechávať iba na prírodu. Táto činnosť si počas jesene vyžaduje urobiť z vašej strany niekoľko krokov.
Padajúce listy je potrebné opatrne zbierať z hladiny vody. Na svoje si tu príde aj jazierkový vysávač. Výkonný vysávač efektívne nasáva kaly a zvyšky rastlín do zbernej nádrže na nečistoty, ktorú je možné automaticky vyčistiť.
Čistenie sa však týka aj okolia jazierka. Pomocou nožníc a jazierkových klieští, ktoré umožňujú ľahký dosah na vetvy umiestnené vo vzdialenosti niekoľkých centimetrov, orezať všetky prítomné a blízke porasty.
V zime jazierko a jeho obyvatelia odpočívajú a nevyžadujú si žiadnu dodatočnú údržbu. Iba vtedy, ak hrozí zamrznutie rybníka, musíte rybám zabezpečiť kyslík. V tomto prípade je ideálnym riešením odmrazovač. Špeciálna penová nádoba pláva na hladine vody a chráni jazierko pred mrazom pri teplotách až -10 ° C. To zaisťuje potrebnú výmenu plynov pre ryby a rastliny, ktoré sa tak môžu tešiť na začiatok novej sezóny na jar.
Ak nemáte špeciálne pomôcky, stačí do vody umiestniť drevo, ktoré bude fungovať pre potrebnú výmenu kyslíka a plynov v zamrznutom jazierku veľmi podobne.
Na jar sa vaše jazierko prebúdza zo zimného spánku, kvitnú stromy a kry a vietor roznáša peľ. Voda v rybníku sa zahrieva a ryby sa stávajú aktívnejšími. Je to najvhodnejšie obdobie na aktiváciu filtra a vloženie potrebných štartovacích baktérií do jazierka.
Nezabudnite vymeniť lampu v UV čističke, aby bola od začiatku zaistená 100 % funkčnosť tohto systému. Nezabudnite tiež vyčistiť povrch jazierka od peľu a kvetov. Ak zostanú na hladine vody, čoskoro klesnú na dno a narušia biologickú rovnováhu v rybníku.
V lete teplota stúpa na maximum, v dôsledku čoho sa zvyšuje spotreba kyslíka v rybníku, ktorý mu pomáha zhlboka dýchať. Aby sa deficit kyslíka neodrazil na kvalite rastlín ani živočíchov v nádrži, používajte čerpadlá a filtre.
Súprava tých najlepších čerpadiel dodáva rybám a rastlinám kyslík, čo tiež zlepšuje celkový stav vody. Nezabudnite v lete na zelené riasy a občasné prečistenie vodnej hladiny. Celoročná krása záhradného jazierka vám bude za takúto starostlivosť najlepšou odmenou.
Zdroj obrázka: Ron Zmiri/shutterstock.com
0 komentárov