Detský záhradný domček, alebo stan: čo trh ponúka a čo vydržia?

Na trhu nájdeme viacero produktov, ktoré majú potešiť deti, ale svojim spôsobom aj rodičov. Hoci niektoré dizajny veľmi nepotešia peňaženku, je mnoho takých, ktoré majú svoj ekvivalent aj v cenovo dostupnejších reláciách. Ak nemáte šijací stroj, cena dreva je pre vás naozaj prehnaná a nemáte ani zručnosti na vytvorenie vlastnej zváranej konštrukcie, potom má možno zmysel siahnuť po nejakom hotovom riešení. Pre deti sa medzi stanmi a domčekmi nachádza naozaj široká škála toho, čo sa dá kúpiť. Pohybovali sme sa už v mnohých záhradách s rodinami a malými deťmi, mali možnosť popozerať si stav nemálo záhradných domčekov a pre dobré vzťahy s predajcami aj otestovať niektoré nové. Aj preto si dovoľujeme priniesť pohľad a niekoľko názorov k jednotlivým typom detských záhradných domčekov a stanov. Na ktoré je dobré myslieť a s čím pri kúpe počítať?

Malé stany

Malé stany s klasickou stanovou konštrukciou sú vyrábané ako nepremokavé. Sú ľahké, postaviť ich nie je náročné a pomerne veľa vydržia. Stany majú dve elastické tyče ohýbateľné do oblúka, ktoré tvoria výstuž konštrukcie. K stanu je nutné deťom dať deky, ak je postavený na tvrdej terase. Pokiaľ je postavený na tráve a hline, po pár dňoch tráva odumrie, preto je dobré počítať s tým, že stan môže byť znečistený a pri mokrom počasí môže ísť doslova o blato. Je dobré mať pod stanom igelit, ak je plánované mať ho viac ako len pár dní na rovnakom mieste.

 

 hotové detské záhradné domčeky a stany, odporúčania a tipy

foto: Bino stan Máša a medveď

 • nie je vhodný na dlhodobé postavenie na jednom mieste
 • ľahko prenášateľný, cenovo dostupný
 • hodia sa aj do interiéru

Indiánsky typ stanu

Obľúbený u detí po celé roky, sa skladajú z plátenej látky a štyroch kolov. Na podobnom princípe je ľahké zostrojiť konštrukciu aj doma. Tie hotové ponúkajú aj dvere. Tento typ stanov je veľakrát súčasťou aj interiéru detskej izby. Dokonca poznáme aj varianty s pevným dnom, ktoré je možné zavesiť.

hotové detské záhradné domčeky a stany, odporúčania a tipy

foto: Detský indiánsky stan TeePee Lion

 • nie je vhodný na dlhodobé postavenie na jednom mieste
 • materiál nie je vždy nepremokavý, preto je dobré čítať popis tovaru
 • ľahko prenášateľný, cenovo dostupný
 • hodia sa aj do interiéru

Konštrukcie a rozložiteľné textilné domčeky

Poznáme mnoho konštrukcií postavených z ultraľahkých materiálov a s odolným textilom. Čínsky dovoz nám do hračkárstiev priniesol aj množstvo imitácii hasičských vozov, hradov, vežičiek a domov. Tie, ktoré stačí len vybaliť a naskočí celá konštrukcia takmer sama, využívajú pružné pevné materiály, ktoré je možné skrútiť do pôvodného drobného stavu len ak si pamätáte konkrétnu fintu a spôsob, ktorá časť sa skrúca do ktorej. Je však pravdou, že takéto konštrukcie len málokedy držia svoj tvar. Môžete mať síce hrádok, alebo hasičské auto, no budete zápasiť s neforemným tvarom.

Potom sú to prípady domčekov, ktoré sú určené na záhradu iba ak na jeden deň a nie je vhodné ich ponechávať dlhšie. Príklad nižšie je z tých lepších, kde nejde o samorozbaľovaciu konštrukciu, ale vnútornú konštrukciu staviate sami. Vhodnejší je domček do domácnosti s jedným dieťaťom, kde chýbajú zápasy a súrodenecké nezhody. Podobné stavby domčekov zažívajú nápor a ľahko sa poškodia, ak je medzi deťmi ešte príliš nízky vek, agresivita, alebo obdobie vzdoru. hotové detské záhradné domčeky a stany, odporúčania a tipy

foto: Woody detský stan PETSHOP

 • samorozbaľovacie varianty nemusia držať tvar, aký majú na ilustračných obrázkoch
 • nie sú určené na dlhšie používanie v záhrade, ale skôr v interiéri
 • domčeky s lomenou strechou ako na obrázku, nemajú samorozbaľovaciu pružnú výstuž, ale využívajú skôr zasúvacie rúrky.

Plastové skladacie domčeky

Skladacie domčeky sa pohybujú v cenách zhruba okolo 50 EUR. Skladajú sa z veľkoplošných dielov a ich stavba je jednoduchá. Vzládne ich ktokoľvek v priebehu pár minút. Domčeky majú rôzne variácie, doplnky a takmer vždy sa vyznačujú pestrofarebnými dielmi, aj spojovacími dielmi v kontraste s panelom. Môžu mať jednoduché okná a dvere, vytvárajú dojem vlastného domčeka a dokážu deťom poskytnúť dostatok priestoru na zábavu. Na údržbu nie je nutná tiež žiadna zručnosť, zväčša stačí mokrá utierka na vtáčince, alebo nečistoty. Sú určené do exteriéru a dlho vydržia. Avšak aj to len tam, kde nie sú veľké psy a agresívne deti. hotové detské záhradné domčeky a stany, odporúčania a tipy

foto: plastový záhradný domček MAGICAL červený

Pozor na slnko. Priame slnko z farebného domčeka po čase spraví vyblednutú hračku, ktorá stráca svoju sviežosť. Slnko môže konštrukciu dokonca na toľko oslabovať že v kombinácii s dažďom niektoré konštrukcie po dvoch rokoch strácajú pevnosť a praskajú. Na zimu sa oplatí domček skrývať. V prípade nepoužívania, ak máte viac detí a chcete aby vydržal roky, nezaškodí umiestniť ho skôr do tieňa.

 • Použiteľný aj v interiéri, ak nemáte malý voľný priestor
 • Môže lákať domáce zvieratá
 • Pozor na podklad. Domčeky zväčša nemajú dno. Je tak vhodné ich umiestniť na terasu, v opačnom prípade bude mať dieťa špinavé topánky od trávy a postupne od hliny a blata.

Drevené domčeky

Tie, ktoré si nevyrobíte, viete kúpiť. Je nutné počítať s tým, že sú rozložené na jednotlivé diely a je nutné s návodom postupovať do zdarného cieľa – postaviť ho síce z dielov, no stále vlastnoručne. Deti, ak sa dozvedia, čo máte v rukách, budú sledovať a horieť nedočkavosťou. Preto je dobré tento typ stavby pripravovať bez detí. O tom hovoria mnohé skúsenosti.

Ako docieliť, aby domček vydržal čo najdlhšie

Používa sa na výrobu domčekov odolné drevo, ale taktiež aj lacné jednoduché. Ako farba na niektorých dieloch môže byť polyuretánová farba, ktorá je silne odolná a trvácna. Ak by však praskala, alebo sa odlupovala, je dôležité ju vybrúsiť a ošetriť novým náterom (môže sa prejaviť po rokoch). Drevo nefarbené je vhodné natrieť ošetrujúcim olejom na drevo, tenkovrstvou lazúrou a pokiaľ je drevená stavba umiestnená v lokalite so starým drevom a v blízkosti dreva, je nevyhnutné ošetriť drevo náterom fungicídom a insekticídom bezfarebného variantu (nie farbené, keďže bývajú zelené a červené) akými sú Bochemit a Krovsan – čisto z preventívnych dôvodov. Je to len tenký náter štetcom – nič komplikované.  Takto ošetrené drevo vydrží dlhé roky a poslúži aj ďalšej generácii.

hotové detské záhradné domčeky a stany, odporúčania a tipy

foto: Drevený domček Woody

 • drevené domčeky neumiestňujeme nikdy na holú zem s trávou, alebo hlinou. Domčeky nemajú odkvapy, takže pod strechou môžete očakávať prskance od hliny a nečistoty. Drevená konštrukcia môže zo spodku nahnívať.
 • drevené domčeky neumiestňujte do pieskoviska, taktiež môžu ťahať vodu vo vlhkom prostredí a počas dažďa.
 • umiestnenie domčeka je ideálne na terase s pevným podkladom.
 • mnoho dielov na takomto domčeku viete po čase nahradiť novými drevenými dielmi dostupnými aj v obchodoch typu Obi, Bauhaus, Hornbach a pod.

Náročnejšie konštrukcie záhradných domčekov (aj nákladnejšie)

Konštrukcie, ktoré môžu vyžadovať skrutkovač a kľúče, si budú vyžadovať aj trochu zručnosti. Zakúpiť sa dajú celé konštrukcie, ktoré plnia úlohu domčeka a zároveň sú aj preliezačkami, šmykľavkami  a rôzne vybavenou atrakciou. Jedne príklad za všetky je nižšie fotografia domčeka na vzdušnej konštrukcii. Určenie týchto domčekov je jednoznačne pre deti staršie. Podľa určenia predajcu. Môžu mať síce rodičia pocit, že ich dieťa je vyspelé predčasne a nič sa mu nestane, no v mnohých prípadoch ide aj o veľkost nohy a schopnosti vyliezť na veľký rebrík a udržať sa. Riziká pádov, zranení a ďalšie problémy nestoja za frajerinu, ktorú možno aj medzi mladými rodičmi výdať, ak veľmi malým deťom doprajú príliš vysoké a nebezpečné konštrukcie.

hotové detské záhradné domčeky a stany, odporúčania a tipy

foto: Plum záhradný domček s preliezačkou

 • cenovo náročnejšie a aj na stavbu náročnejšie konštrukcie môžu byť trvácnejšie
 • typ ako na obrázku si vyžaduje inštaláciu výhradne vonku.
 • podklad sa používa čistý trávnik, alebo pryžové podložky, dlaždicové z gumy a podobne.
 • Nevhodné, alebo nebezpečné je betónová alebo vymývaná dlažba, zatrávňovacie dlažby, alebo plastové zatrávňovače (aj tie môžu spôsobovať vážne zranenia pri pádoch detí)

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu